ممکن است با خود بگوييد که آيا واقعاً لازم است درباره‌ي اهميت سئو حرف بزنيم؟

مگر کسي هست که اهميت سئو را نداند و آن را جدي نگيرد؟ ضمن اين‌که وقتي کسي در حال خواندن درس‌هاي آموزش سئو است، حتماً مي‌دانسته که سئو مهم است و به همين علت، به سراغ اين درس‌ها آمده است.

اين حرف شما منطقي است؛ ولي ما هم انگيزه‌هايي داريم که به ارائه‌ي اين درس منجر شده است:

بررسي وبلاگ هاي دوستان متممي و نيز سايت‌هاي شخصي و تجاري که بسياري از دوستان در پروفايل‌هاي خود اعلام کرده‌اند، ما را به اين نتيجه رسانده که بسياري از دوستان، هنوز همه‌ي کارکردهاي سئو را جدي نمي‌گيرند و شايد به اين علت، در فرايند توليد محتوا، جايگاه ويژه و مناسبي را به بهينه سازي محتوا براي موتورهاي جستجو اختصاص نمي‌دهند.

به هر حال، مرور فهرست زير – که همگي بر اساس تجربيات متمم و برگرفته از استراتژي متمم است – حتي به فرض اين‌که همه‌ي نکات آن را پيش از اين به شکل پراکنده در ذهن داشته باشيد، مي‌تواند نوعي جمع‌بندي باشد و مفيد محسوب شود:

افزايش ترافيک وب‌سايت

بديهي‌ترين نکته‌اي که مي‌توان به عنوان مزيت سئو و اهميت استفاده از تکنيکهاي سئو مطرح کرد، افزايش ترافيک وب‌سايت شماست.

نمي‌توانيد براي هميشه، روي بازديدکنندگان دوست و آشنا و معرفي وب‌سايت و مطالب‌تان توسط آن‌ها حساب باز کنيد. حتي بک لينک هاي سايت هاي ديگر هم، ظرفيت محدودي دارند.

هر روز و هر شب هم نمي‌توانيد در استوري‌هاي اينستاگرام مخاطبان خود را با گفتن جمله‌هايي مانند اين‌که «لمس کنيد» و «بالا بکشيد» به سايت‌تان هدايت کنيد.

بهترين دوستي که مي‌تواند هميشه مراقب شما باشد و مطالب‌تان را بي‌چشم‌داشت به ديگران معرفي کند، گوگل است.

اگر در پرترافيک‌ترين سايت‌ها هم، بنر تبليغاتي داشته باشيد يا در مقاله‌هاي خود (در قالب توصيه‌ي دوستانه به مخاطبان يا مثلاً رپورتاژ آگهي) به شما لينک بدهند، در نهايت، درصدي از ترافيک آن سايت‌ها را جذب خواهيد کرد.

اما وقتي براي سئو وقت مي‌گذاريد، درصدي از کل جمعيت جستجوگر آنلاين را که اتفاقاً دقيقاً در جستجوي حرف‌هاي شما هستند جذب مي‌کنيد. ضمن اين‌که اين سهم نيز، با تلاش و کوشش شما مي‌تواند افزايش پيدا کند.

همان‌طور که در درس رتبه کلمات کليدي گفته شده، رابطه‌ي ميان جايگاه شما در صفحه نتايج جستجو و ترافيک ورودي از طريق سئو، غيرخطي است. يعني يک تغيير کوچک در جايگاه، مي‌تواند تغييري بزرگ در ترافيک ايجاد کند.

با کوچک‌ترين تغيير، تفاوتي جدي در ترافيک ايجاد مي‌شود.

اعتماد بيشتر بازديدکنندگان

بازديدکننده‌اي که خودش مطلبي را جستجو مي‌کند و به شما مي‌رسد، معمولاً در مقايسه با کسي که شما به هر روش ديگر، از او خواهش مي‌کنيد به سايت‌تان سر بزند، به سايت شما اعتماد بيشتري خواهد داشت (به فرض اين‌که با يک مطلب ضعيف و غيرمستند و تجاري با هدف فريب مخاطب، روبرو نشود و حسن نيت شما را حس کند).

اين‌که مخاطب حس کند خودش در فضاي وب جستجو کرده و مطالب شما را يافته و کشف‌کرده است، از نظر ماهيت کاملاً با اين‌که حس کند توسط شما به سايت هدايت شده است تفاوت دارد.

ممکن است با خود بگوييد، وقتي کسي من را مي‌شناسد يا مثلاً در شبکه هاي اجتماعي حرف‌هايم را دنبال مي‌کند، به پيشنهادم هم اعتماد خواهد کرد.

اين حرف درست است. اما فراموش نکنيد که در اين حالت، شما داريد اعتبار خود را خرج محتواي خود مي‌کنيددر حالي که وقتي براي توليد محتوا زحمت کشيده‌ايد و معتقديد که واقعاً حرف‌هاي مفيد و ارزشمندي مطرح کرده‌ايد، چرا نبايد محتواي شما براي افزايش اعتبار شما خرج شود؟

سئو، اعتبار سايت شماست

فرض کنيد سايت يا وبلاگ خود را به يک نفر معرفي مي‌کنيد و او مي‌خواهد اعتبار سايت شما را بررسي کند.

قاعدتاً او – اگر فرد متخصصي باشد – حداقل سه روش را به‌کار خواهد گرفت:

ممکن است در مورد رتبه الکسا، بتوانيد اين بهانه را بياوريد که مطالب‌تان تخصصي است و مخاطبان کمي دارد و نبايد کسي انتظار مخاطبان انبوه داشته باشد؛ اما اين‌که گوگل هم حاضر نيست مطالب شما را به ديگران پيشنهاد کند، ديگر به سادگي قابل پذيرش نيست.

جمله‌ي «سئو هم به هر حال يک سري تکنيک است» حدود پنج يا ده سال پيش معنا داشت. هوش مصنوعي و يادگيري ماشيني هر روز بيشتر از پيش قدرتمند مي‌شود و پيشنهاد نشدن توسط موتورهاي جستجو مي‌تواند تا حدي به اين معنا باشد که شما به نيازها و دغدغه‌هاي مخاطبان در فضاي آنلاين توجه نداريد و براي دل خودتان مي‌نويسيد.

کمک به حفظ رتبه الکساي سايت شما

هر چقدر هم که بگوييم رتبه الکسا مهم نيست و ارزش آن، امروز کمتر از گذشته است (که واقعاً چنين است) باز هم، همان‌طور که کمي بالاتر گفتيم، الکسا يکي از معيارهاي قضاوت اوليه در مورد سايت شماست.

از اين منظر مي‌توان رتبه‌ي الکسا را به تأثيرگذاري اوليه در مهارت ارتباطي تشبيه کرد: ما انسان‌ها، فراتر از کيف و کفش و لباس‌مان هستيم؛ اما اين را هم مي‌دانيم که در نخستين نگاه، همين معيارها روي قضاوت ديگران تأثير مي‌گذارد و براي اصلاح آن‌ها، به زمان و صرف انرژي نياز داريم.

پس  با وجودي که رتبه‌ي الکسا نبايد دغدغه‌ي اول ما باشد، منطقي است که جايي را در ميانه يا انتهاي فهرست دغدغه‌هايمان، به آن اختصاص دهيم

کم نيستند کساني که فکر مي‌کنند الکساي سايت يا وبلاگ، نشانه‌اي از ميزان فعاليت صاحبان سايت و وبلاگ است و براي حفظ رتبه‌ي الکسا، بايد پيوسته مطالب جديد بنويسند و منتشر کنند.

بحثي در اين نيست که نشر دائمي مطلب و به‌روز کردن محتوا، مي‌تواند مخاطبان شما را حفظ و Engage کرده و به تبع آن، رتبه الکساي شما را نيز بهبود دهد.

اما اين هم که با به روز نکردن سايت و وبلاگ، رتبه‌ي شما نابود شود و ديگر هيچ‌کس از سايت‌تان بازديد نکند، قابل قبول نيست.

اگر بخشي از ترافيک سايت شما توسط گوگل و ساير موتورهاي جستجو تأمين شود، وقتي سايت را به‌روز نمي‌کنيد،‌ صرفاً فاصله‌ي بازديد مخاطبان دائمي‌تان افزايش پيدا مي‌کند (دير به ديرتر به سايت سر مي‌زنند، چون مي‌دانند دير به ديرتر، تغييري ايجاد مي‌شود).

اما در عين حال، ترافيک ورودي موتورهاي جستجو، مي‌تواند رونق سايت شما را تا حد خوبي حفظ کند.

وقت گذاشتن براي سئو، يک سرمايه گذاري بلندمدت است

جايگزين‌هاي سئو چه هستند؟

هيچ‌يک از اين‌ها، روش‌هاي نادرستي نيستند. اما بايد به خاطر داشته باشيد که ويژگي مشترک آن‌ها، مقطعي بودن‌شان است. شما بودجه‌اي را در نظر مي‌گيريد و تا زماني که آن بودجه صرف شود، تبليغ کردن هم ادامه پيدا مي‌کند.

براي اين‌که مخاطبان رسانه هاي اجتماعي را هم به سايت خود هدايت کنيد، لازم است پيوسته محتواي جديد توليد کنيد (نمي‌توانيد هر روز بي‌مقدمه،‌ دوباره لينک مطالب‌تان را بازنشر کنيد و از ديگران بخواهيد روي آن کليک کنند).

مزيت سرمايه‌گذاري روي سئو اين است که اثر آن،‌ در بلندمدت باقي مي‌ماند و تلاش براي حفظ جايگاه در صفحه نتايج جستجو هم، کمتر از آلترناتيو‌هاي ديگر، وقت و پول و منابع شما را به خود اختصاص خواهد داد.

منبع : motamem.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *