به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، به طور قطع همه می‌دانیم که کارتن سازی و شکل بسته‌بندی جذاب و حرفه‌ای در صنایع تولیدی، تاثیر مستقیمی بر سلامت نهایی محصول، افزایش فروش و همچنین برندینگ دارد. در کشورهای پیشرفته، بسته ‌بندی از مهم‌ترین مراحل تولید و در نهایت فروش‌ محصول است. بسته‌ بندی مناسب قادر است محصول شما را متمایز از سایر رقبا و به شکلی جذاب به نمایش بگذارد و شکی نیست که برگ برنده‌ای در مسیر دشوار ایجاد برندینگ تجاری محصول شما خواهد بود. همچنین یک کارتن سازی و بسته ‌بندی اصولی و استاندارد، سلامت، کیفیت و ماندگاری محصول را نیز تضمین می‌نماید. با وجود اینکه در سال‌های اخیر ورود بسته‌ بندی‌هایی از جنس پلیمر یا پلاستیک نقش پررنگی را در این صنعت ایفا کرده است اما همچنان کارتن سازی به خصوص برای بسته‌بندی‌های مادر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است زیرا امکان حمل و انبارداری را بسیار راحت‌تر می‌کند.

اهمیت بسته‌بندی و نقش کلیدی آن بر برندینگ

صاحبان کسب و کارها از اهمیت بسته‌بندی و تاثیر آن بر میزان فروش آگاه هستند. اما اجازه بدهید کمی نگاه دقیق‌تر و علمی تری بر این موضوع مهم داشته باشیم. در تحقیقاتی که در سال 1956 در آمریکا انجام گرفت به طور دقیق مشخص شد که بسته‌بندی حتی میتواند بر حس چشایی افراد نیز تاثیر بگذارد. از این رو دو ماده غذایی یکسان برای افراد در دو بسته بندی مختلف قرار داده شد. یک بسته ‌بندی به با عکس محتوای گوشتی و دیگر در بسته ‌بندی با طرح گرافیکی حاوی ماده غذایی سویا قرار داشت. در این آزمایش افراد دو ماده غذایی یکسان را با طعم‌های متفاوتی احساس کردند و عنوان نمودند که دو ماده غذایی با طراحی بسته به شکل سویا را بد مزه توصیف کردند. این آزمون به خوبی اهمیت بسته ‌بندی و تاثیر آن بر میزان فروش را نشان داد.

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که تولیدکنندگان در عرضه محصول خود دچار آن می‌شوند عدم استفاده از بسته ‌بندی صحیح و منحصر به فرد برای آن محصول است و این در صورتی است که هزینه بالایی برا تولید آن صرف شده است. کارتن سازی و بسته ‌بندی محصول از بهترین و تاثیرگذارترین استراتژ‌ی‌ها برای دیده شدن محصول و برند شما است. این استراتژی به مرور جزیی از هویت و شخصیت محصول  و برند تجاری نیز خواهد شد .

مهم‌ترین تاثیرات و فواید کارتن سازی و بسته بندی در برندینگ

بسته‌بندی و کارتن سازی مناسب محصول چه ویژگی‌هایی دارد؟

تا به اینجا درباره اهمیت کارتن سازی و بسته ‌بندی مناسب محصول شرح کاملی دادیم اما لازم است بدانیم اصلا بسته‌بندی مناسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ کارتن سازی مناسب برای یک محصول خاص باید چگونه باشد؟

به طور کلی می‌توانیم کارتن سازی مناسب و بسته‌بندی را از سه دیدگاه مورد بررسی قرار داد:

اما به طور کلی بسته‌بندی و کارتن سازی مناسب باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

رنگ بسته‌ بندی: تسلط کافی به روانشناسی رنگ یکی از مهم‌ترین اصول یک بسته ‌بندی جذاب و گیرا است. رنگ بسته و کارتن و جعبه به عنوان مهمترین عامل و اولین فاکتوری است که مشتری به آن توجه خواهد کرد. به عنوان مثال استفاده از رنگ‌های مشکی در بسته‌بندی غذاها زیاد مناسب نیست و رنگ‌های نارنجی و قرمز موجب ترغیب و تحریک مصرف کننده برای انتخاب است. انتخاب رنگ‌های گرم بیشترین جذابیت را در بسته ‌بندی مواد غذایی را دارند.

استفاده از تصاویر و نقوش مناسب

استفاده از تصاویر درست و مناسب می‌تواند تاثیر زیادی در طراحی بهتر بسته ‌بندی محصول داشته باشد. این اصل در بسته بندی با پلاستیک شفاف کمتر اهمیت دارد، اما در جعبه و کارتن سازی که محصول داخل آن مشخص نیست، بسیار پر اهمیت است. با استفاده از تصاویر جذاب و خاص بر روی جعبه مقوایی می‌تواند به مانند ترکیدن یک بمب، تمام توجهات را به خود جلب کند.

خلاقیت در بسته‌بندی: خلاقیت و ایجاد تمایز از دیگر بسته‌بندی ها و وجود گرافیک جذاب می‌تواند محصول شما را در نظر مشتری با ارزش‌تر کند و امکان خرید مصرف کننده را نیز بالاتر ببرد.

بهداشت محصول: کارتن و یا جعبه محصول باید طوری طراحی شود که بهداشت و ماندگاری سالم‌تر محصول را تضمین نمایند.

حفاظت: کارتن سازی برای محصولات مختلف باید به شکلی انجام گیرد که امکان حفاظت و انبارداری آسان‌تر را فراهم نماید. به طور که چه در مسیر حمل و چه برای قرارگیری در انبار از تخریب و آسیب به بسته‌بندی جلوگیری به عمل آید.

درج دستورالعمل: کارتن محصول باید به طور طراحی شود تا به راحتی بتوان دستورالعمل نگهداری، مواد سازنده و استانداردها بر روی آن قابل درج باشد.

سهولت در باز کردن: استفاده از کارتن سازی در بسته‌بندی‌ها باید به طور انجام شود که به راحتی و بدون نیاز به وسیله‌ای برای برش آن قابل باز شدن باشد. همچنین اگر امکانی فراهم شود که در صورتی که مصرف‌کننده بتواند دوباره جعبه مقوایی باز شده را به راحتی ببندد یک امتیاز ویژه برای بسته‌بندی محسوب خواهد شد.

شاهد پک؛ قطب سفارش کارتن و جعبه و چاپ در ایران

در این مطلب به طور مفصل از اهمیت بسته ‌بندی و نقش کلیدی آن بر برندینگ و فروش بالاتر محصولات صحبت کردیم و البته که این تاثیر خلاقانه و هوشمندانه بر هیچ صاحب کسب و کاری پوشیده نیست؛ بنابراین بازهم می‌توان تاکید کرد که کیفیت نیز در کنار خلاقیت، از فاکتورهای اساسی برای یک سفارش کارتن سازی و بسته بندی مناسب است.

مرکز تخصصی شاهد با 30 سال تجربه در زمینه کارتن سازی برای بسته ‌بندی محصولات، قابلیت ارائه خدماتی چون مشاوره و طراحی در بسته ‌بندی و همچنین چاپ باکیفیت را نیز دارا می‌باشد. تیم طراح و خلاق شاهد پک به پشتوانه‌ی پیشرفته‌ترین ماشین آلات چاپ و تولید جعبه و کارتن، همواره به رشد کسب و کار مجموعه‌های تولیدی اندیشیده است. شاهدپک با در اختیار داشتن ماشن آلات چاپ 3 رنگ با عرض 240 سان فیدر و 2 رنگ عرض 200 فیدر اتوماتیک و انواع دایکات فکی و پینگ پنگی و لب چسب اتوماتیک ظرفیتی برابر با 30 هزار متر مربع، امکان تولید انواع کارتن و جعبه را برای تمامی مشتریان سرتاسر کشور فراهم آورده است. با مراجعه به وبسایت شاهد پک (shahedpack.com) و مشاهده قیمت‌ها، می‌توانید با متخصصین این مجموعه تماس گرفته و برای دریافت مشاوره تخصصی و سفارش محصول اقدام کنید..

منبع : برنا نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *