فهرست نتایج جست‌وجوی گوگل در این سال‌ها تغییرات زیادی کرده است و توانسته است نزدیک‌ترین و مرتبط‌ترین نتایج را به کاربران نمایش ‌دهد. همه این تغییرات بر اساس الگوریتم‌های گوگل اتفاق می‌افتد و گوگل به طور پیوسته در حال به‌روزرسانی الگوریتم‌های خود است.

یکی از الگوریتم‌های گوگل که روی سئو محلی تاثیرگذار است، الگوریتم کبوتر گوگل است که در مقالات گذشته آن را معرفی کرده‌ایم. این بار می‌خواهیم به سراغ یکی دیگر از الگوریتم‌های گوگل برویم که همچون الگوریتم کبوتر، با سئو محلی سر و کار دارد.

الگوریتم موش کور (Possum)، یکی دیگر از الگوریتم‌های گوگل است که نتایج جست‌وجوی محلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این الگوریتم در سال ۲۰۱۶ معرفی شد و در کنار الگوریتم کبوتر، بر روی سئو محلی وب‌سایت‌ها تاثیرگذار خواهند بود. در ادامه به معرفی این الگوریتم می‌پردازیم و تاثیر آن روی سئو را بررسی می‌کنیم. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که همچنان سئو محلی وب‌سایت خود را بررسی نکرده‌اید، مطالعه این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

الگوریتم موش کور (possum) چیست؟

تا پیش از معرفی این الگوریتم، کسب‌وکارهای غیرمحلی شانس زیادی برای حضور در فهرست نتایج جست‌وجوی گوگل نداشتند و اغلب، وب‌سایت‌هایی به کاربر نمایش داده می‌شد که در اطراف موقعیت مکانی کاربر حضور داشتند.

این دسته بندی برای نمایش نتایج جست‌وجو، یک مشکل بزرگ برای کسب‌وکارهایی که در حاشیه شهرها و یا در شهر‌های کوچک فعالیت می‌کردند؛ ایجاد می‌کرد. فرض کنید شما به دنبال یک تعمیرگاه ماشین در گوگل هستید و عبارت «نزدیک‌ترین تعمیرگاه ماشین» را در گوگل سرچ می‌کنید.

تا قبل از معرفی الگوریتم موش کور، گوگل تنها نتایجی را به شما نشان می‌داد که در نزدیکی موقعیت مکانی شما قرار داشته باشند و تعمیرگاهی که در فاصله دور از شما و یا خارج از محدوده شهری قرار داشت، هیچ شانسی برای قرار گیری در فهرست نتایج جست‌وجوی گوگل نداشت.

این الگوریتم تغییرات زیادی در serp گوگل و همچنین رتبه برخی از سایت‌ها ایجاد کرد و این الگوریتم تصمیم می‌گیرد چه زمانی یک کسب‌وکار در فهرست نتایج جست‌وجوی گوگل قرار گیرد و چه زمانی فیلتر شود و نمایش داده نشود. این به این معنی است که کسب‌وکارهای محلی ممکن است همیشه در یک جست‌وجوی یکسان نمایش داده نشوند.

دلیل انتخاب نام موش کور برای این الگوریتم چیست؟

گوگل معمولا نام الگوریتم‌های خود را بر اساس نام یک حیوان انتخاب می‌کند. پیش‌تر نیز الگوریتم‌های پنگوئن، پاندا، مرغ مگس خوار و… معرفی کرده بودیم که همگی بر اساس ویژگی‌های یک حیوان نام گذاری شده اند.

همانطور که گفتیم؛ الگوریتم موش کور، نتایج جست‌وجوی محلی را تغییر می‌دهد و ممکن است هنگام یک جست‌وجوی یکسان، نتیجه متفاوتی را نمایش دهد. همین امر باعث اشتباه برخی از وبمستران شد و آن‌ها فکر می‌کردند که سایت آن‌ها مشمول جریمه گوگل شده است؛ در صورتی که تنها به علت فیلتری که الگوریتم موش کور روی نتایج جست‌وجوی محلی اعمال کرده است، سایت از فهرست نتایج حذف شده است.

از این رو این الگوریتم را موش کور نام‌گذاری کرده‌اند؛ زیرا باعث برداشت کورکورانه وبمستران در سئو محلی و نتایج جست‌وجوی محلی شده است.

الگوریتم موش کور و تاثیر بر نتایج جست‌وجو و سئو محلی

تمرکز اصلی الگوریتم موش کور روی سئو محلی و نتایج جست‌وجوی محلی است؛ از این رو این الگوریتم‌، همچون الگوریتم کبوتر، به موقعیت مکانی خیلی اهمیت می‌دهد. این الگوریتم به کسب‌وکارهای محلی کمک می‌کند تا در صفحه نتایج جست‌وجوی گوگل رتبه بهتری کسب کنند.

همانطور که گفتیم تا قبل از الگوریتم موش کور، کسب‌وکارهای کوچک و محلی و کسب‌وکارهایی که در حومه شهر فعالیت می‌کردند، شانس قرار گیری در نتایج جست‌وجوی محلی کاربری که در مرکز شهر قرار داشت را نداشتند؛ اما با معرفی این الگوریتم این امکان برای کسب‌وکارهای کوچک فراهم شد تا بتوانند سئوی محلی خود را ارتقا دهند.

در ادامه تغییراتی که الگوریتم موش کور روی سئو محلی و نتایج جست‌وجو ایجاد کرده است را بررسی می‌کنیم.

·         ارتقای سئو کسب‌وکارهای کوچک و حومه شهر

قبل از معرفی این الگوریتم، در صورتی که کاربر جست‌وجویی را انجام می‌داد، تنها سه کسب‌وکار نزدیک به موقعیت مکانی کاربر را به او نمایش می‌داد و کسب‌وکارهای کوچک و کسب‌وکارهایی که در حومه شهر‌ها قرار داشتند، شانس قرار گیری در serp جسب‌وجوی کاربری که در مرکز شهر قرار دارد را نداشتند.

پس از معرفی این الگوریتم، کسب‌وکارهایی که در شهر‌های دیگر قرار دارند را نیز می‌توان در فهرست نتایج جست‌وجوی گوگل مشاهده کرد. به طور مثال؛ ممکن است کاربری در شهر مشهد عبارت «طراحی سایت» را سرچ کند و در فهرست نتایج جست‌وجوی خود، وب‌سایت مه‌ویژن که در تهران قرار دارد را مشاهده کند.

·         دقت در شناسایی آدرس

یکی دیگر از تغییراتی که الگوریتم موش کور ایجاد کرده است، شناسایی دقیق آدرس محل کسب‌وکار است. در صورتی که آدرس فیزیکی محل کسب‌وکار شما تغییر کند و شما آدرس جدید را در نقشه گوگل ثبت کنید، آدرس قبلی به صورت اتوماتیک از گوگل حذف می‌شود.

از طرف دیگر، دقت گوگل در شناسایی آدرس ثبت شده در گوگل مپ و آدرس مشخص شده در سایت افزایش یافته است. از این رو باید هنگام ثبت آدرس خود دقت کافی را داشته باشید و توجه داشته باشید که آدرس ثبت شده در نقشه گوگل با آدرس سایت تطابق داشته باشد.

·         تنوع در ارائه نتایج

پس از معرفی الگوریتم موش کور، هنگام جست‌وجوی یک عبارت، گوگل نتایج مشابه را نیز به شما نمایش می‌دهد. به عنوان مثال؛ اگر شما عبارت «طراحی وب‌سایت» را جست‌وجو کنید، علاوه بر نمایش شرکت‌های طراحی وب‌سایت در اطراف شما، وب‌سایت‌های آموزش طراحی ‌سایت و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات سئو را نیز به شما نمایش خواهد داد.

چگونه سئو سایت را برای الگوریتم موش کور آماده کنیم؟

·         بررسی اطلاعات محلی

همانطور که گفتیم، الگوریتم موش کور روی سئو محلی و نتایج جست‌وجوی محلی تاثیرگذار است؛ از این رو به اطلاعات موقعیت مکانی شرکت شما بسیار اهمیت می‌دهد.

برای ارتقا سئو سایت خود به وسیله الگوریتم موش کور، باید اطلاعات وب‌سایت را بررسی کنید و توجه داشته باشید که اطلاعات ثبت شده در وب‌سایت با اطلاعات ثبت شده در گوگل مپ مغایرت نداشته باشند.

·         توجه به نظرات کاربران

الگوریتم موش کور به نظرات کاربران توجه ویژه‌ای دارد؛ از این رو بهتر است در وب‌سایت خود بخشی را قرار دهید تا کاربران بتوانند نظرات خود را در آن قسمت بیان کنند. اگر کاربران از عبارات کلیدی مثل «بهترین رستوران شهر»، «مناسب‌ترین قیمت در منطقه» و … در قسمت نظرات استفاده کنند، الگوریتم موش کور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

کلام آخر

الگوریتم موش کور گوگل، یک الگوریتم تاثیرگذار روی سئو محلی است و همچون الگوریتم کبوتر، نتایج جست‌وجوی محلی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مهم‌ترین تفاوت این الگوریتم با الگوریتم کبوتر، توجه به کسب‌وکارهای کوچک و کسب‌وکارهایی که در حاشیه شهرها قرار دارند است.

با توجه به الگوریتم موش کور، علاوه بر وب‌سایت‌هایی که در اطراف موقعیت مکانی کاربر قرار دارند، امکان حضور دیگر کسب‌وکارها نیز در serp گوگل وجود دارد.

برای آنکه سئو سایت شما تحت تاثیر این الگوریتم قرار گیرد و ارتقا پیدا کند، لازم است که اطلاعات مکانی درون وب‌سایت را با اطلاعاتی که در گوگل مپ ثبت کرده‌اید، تطابق دهید و در صورت مغایرت آن را اصلاح کنید.

منبع : mahvision.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *