تکنیک‌های لینک‌سازی و استفاده از کلمات کلیدی، الگوریتم‌های پاندا و پنگوئن از جمله موضوعاتی هستند که گوش ما به شنیدن آن‌ها بسیار عادت کرده، اما در میان این تکه‌های گمشده، پیدا کردن برخی بسیار دشوار‌تر است!

در سئو موضوعاتی وجود دارد که بسیاری از وب‌مسترها از آن‌ها مطلع نیستند، در حالی که شناخت آن‌ها می‌تواند سئو سایت شما را زیر و رو کند و تجربه خوبی را برای کاربر فراهم کند.

الگوریتم Freshness گوگل یکی از تکه‌های گمشده‌ی پازل سئو است که کمتر کسی در جستجوی آن است.

جالب است بدانید تاثیر این الگوریتم، در زمان معرفی نهایی یعنی نوامبر 2011، به حدی بود که گوگل رسما اعلام کرد؛ الگوریتم تازگی محتوا باعث شده حدود 35 درصد از نتایج جستجو دست‌خوش تغییرات شوند. این اعلام گوگل مانند بمب صدا کرد به طوری که تعداد زیادی از کارشناس‌های سئو و تولید محتوا تصمیم گرفتند توجه بیشتری به الگوریتم تازگی محتوا یا Freshness گوگل داشته باشند.

پیش از آنکه به صورت کامل این الگوریتم را معرفی کنیم یک پیشنهاد ویژه برای شما داریم، ویدئوی زیر چکیده ای دقیق و ارزشمند از محتوای این مقاله است که در 6 دقیقه الگوریتم تازگی محتوا و تاثیر آن را به شما آموزش میدهد. اگر فرصت مطالعه متن را ندارید مشاهده این ویدئو میتواند بسیار جذاب باشد.

در این فصل می‌خواهیم به دنبال این تکه گمشده برویم، آن را موشکافی کنیم و سعی کنیم درک بهتری از سازوکار آن بدست آوریم.

الگوریتم Freshness چیست؟

اگر قصد خرید یک ماشین به صورت اینترنتی داشته باشید، نکته‌ای که از اهمیت بالایی برخوردار است، بحث قیمت خودرو است. پس مرورگر خود را باز می‌کنید و قیمت خودروی مورد نظر خود را در گوگل جستجو می‌کنید تا قبل از خرید، اطلاعات دقیق‌تری بدست آورید. حالا شما در صفحه نتایج با یک سری سایت مواجه می‌شوید که هر کدام  اعداد متفاوتی را در عنوان خود نشان می‌دهند:

شما بر روی کدام سایت کلیک می‌کنید؟ مطمئنا انتخاب شما سایتی خواهد بود که محتوای به‌روزتری دارد. این انتخاب، مفهوم الگوریتم Freshness را به سادگی بیان می‌کند.

در واقع می‌توان اینطور نتیجه گرفت که گوگل به وسیله الگوریتم تازگی محتوا، تاریخ انتشار و به‌روز بودن محتوا را به عنوان یک معیار بسیار کلیدی در تعیین جایگاه سایت در نظر می‌گیرد.

گوگل چرا الگوریتم تازگی محتوا را معرفی کرد؟

هدف اصلی این الگوریتم تاکید بیشتر بر تازگی محتوا است، چراکه کاربران اینترنتی همیشه به آخرین و جدیدترین اطلاعات روی خوش نشان می‌دهند. در برخی حوزه‌ها مانند اخبار و سیاست، اهمیت این موضوع حتی بیشتر می‌شود و افرادی که در این حوزه مشغول فعالیت هستند باید به‌روز نگه داشتن محتوای خود را بیش از هرچیز دیگر مد نظر داشته باشند.

مدیر قبلی بخش جستجوی گوگل درباره علت طراحیِ الگوریتم تازگی محتوا می‌گوید:

در اولین قدم لازم بود محتوایی مانند اخبار، سیاست و موضوعات ترندی که در اینترنت بیشتر جستجو می‌شوند، بر اساس جدید بودن در نتایج بالاتر قرار بگیرند. به هر حال چه کسی دوست دارد بداند اولین دوست دختر Justin Bieber در سال 2005 چند سال داشته است؟

در یک جمله میتوان گفت که گوگل عاشق محتوای به‌روز و جدید است و الگوریتم Freshness  را به این دلیل معرفی کرد تا رضایت کاربرانی که به دنبال محتوای جدیدی هستند را فراهم کند.

علاوه بر این، یکی از دلایل مهم انتشار الگوریتم تازگی محتوا این بود که مدیران سایت‌ها مقاله‌های خود را به‌روز کنند تا به این ترتیب با گذشت زمان، کاربران جدید مجبور نباشند از محتوای قدیمی سایت‌ها استفاده کنند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله وبسیما با عنوان چطور از مقالات قدیمی سایت برای سئو استفاده کنیم مطالعه کنید.

از طرفی، معرفی این الگوریتم ابهامات تازه‌ای را برای مدیران وبلاگ‌ها به وجود آورد. یکی از سوالات مهم این بود که آیا تولید محتوای جدید به تنهایی می‌تواند رتبه سایت را افزایش دهد؟ در جواب باید بگوییم همانطور که نوشتن یک مقاله خوب به تنهایی نمی‌تواند باعث بهبود رتبه سایت شما شود، تولید محتوای به‌روز هم هیچ بهبود جایگاهی را تضمین نمی‌کند. در واقع؛

چیزی که باعث می‌شود گوگل سایت شما را به‌روز به حساب بیاورد، سیگنال‌هایی است که از طرف کاربر دریافت می‌کند.

افزایش رتبه در الگوریتم تازگی محتوا به چه عواملی بستگی دارد؟

وقتی گوگل وارد سایت شما می‌شود، مانند یک عنکبوت به قسمت‌های مختلف سَرَک می‌کشد تا بتواند سیگنال‌های مثبت را آنالیز کرده و از آن‌ها در رتبه‌بندی سایت استفاده کند. با روی کار آمدن الگوریتم  Freshness، معیارهایی که گوگل از سایت شما می‌گیرد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. اما این معیارها چه چیزهایی هستند؟

1. بهتر است مدت زمان حضور کاربر در سایت به مرور افزایش پیدا کند

نکته‌ای که در مورد مدت زمان حضور کاربر در سایت وجود دارد این است که گوگل تنها برای اولین ورود کاربر به سایت اهمیت قائل نیست؛ بلکه مراجعه‌های بعدی بازدید‌کنندگان هم در رتبه‌دهی به سایت تاثیرگذار است. به عنوان مثال اگر کاربران در هفته اول بعد از انتشار محتوا، به طور متوسط 2 دقیقه در سایت شما وقت صرف کنند، این مقدار باید با گذشت زمان بیشتر شود یعنی مثلا بعد از گذشت سه ماه این عدد به 3 دقیقه نزدیک شده باشد.

افزایش تدریجی زمان حضور کاربر در سایت این سیگنال را به گوگل می‌دهد که محتوای موجود در سایت همچنان تازه است.

یکی از روش‌های کاربردی برای افزایش زمان حضور کاربران، به روزرسانی مستمر محتوای صفحه است. در این روش در بازه‌های زمانی کوتاه بخش‌هایی به مقاله اصلی اضافه شده و یا با اضافه شدن نظرات کاربران حجم محتوا و زمان حضور کاربران در صفحه افزایش می‌یابد.

2. از سایت‌هایی که محتوای جدید دارند لینک بگیرید

شاید تا به حال زیاد این حرف را شنیده باشید که هر لینکی که به محتوای شما داده می‌شود، یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. اما جالب است بدانید که گوگل حتی منبعی که به شما لینک داده را هم بررسی می‌کند؛ یعنی در صورتی که سایتی که به شما لینک داده به طور کل محتوای به‌روزی نداشته باشد، الگوریتم تازگی محتوا امتیاز Freshness سایت شما را هم کاهش می‌دهد.

به طور کلی دریافت لینک برای صفحات قدیمی‌تر سایت شما، موجب می‌شود که معیار تازگیِ محتوا در آن‌ها کاهش پیدا نکند زیرا هنوز صفحاتی هستند که به محتوای شما لینک می‌دهند. حالا اگر این لینک‌ها از سایت‌ها و صفحاتی باشد که خودشان تازه و کاربردی هستند ارزش آن به مراتب بیشتر خواهد بود.

3. لینک سازی مستمر و هدفمند ارزشمند است

بهترین استراتژی ساخت بک‌لینک آن است که به طور مداوم و به تعداد کم از سایت‌های مختلف لینک بگیرید. به عنوان نمونه اگر برای یک هفته بک‌لینک‌هایی با حجم بالا دریافت کنید ولی پس از آن به مدت یک ماه هیچ لینکی به شما داده نشود، شیوه نامناسبی را در کسب بک‌لینک در پیش گرفته‌اید. در این شرایط گوگل ممکن است لینک‌های شما را اسپم شناسایی کند.

راه حل بهتر این است که سعی کنید محتوای قدیمی سایت خود را هم به نحوی زنده کنید! برای این کار می‌توانید مقاله‌های قبلی خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا محتوای قدیمی سایت شما با لینک‌دهی‌های جدیدتر، تازه شوند.

چطور از الگوریتم تازگی محتوا به نفع سئو سایت استفاده کنید؟

حالا که در مورد مفاهیم اولیه الگوریتم تازگی محتوا اطلاعاتی مفیدی کسب کردید و فهمیدید چطور می‌توان رتبه الگوریتم تازگی محتوا را افزایش داد، نوبت به این می‌رسد که از این الگوریتم برای بهبود سئو سایت خود بهره ببرید. پیشنهاد ما به شما استفاده از 4 روش زیر است:

1- محتوای دارای رتبه‌ی سایت را به‌روز کنید

آن دسته از مقالاتی که تعداد Impression و ورودی بالایی دارند و در صفحه نتایج دارای رتبه هستند را در اولویت قرار دهید. سعی کنید این مقالات را با آمار و ارقام جدید، نقل قول‌ها، تصاویر و تغییراتی مفید به‌روز کنید.

2- در تولید محتوا پیش‌دستی کنید

سایت‌هایی که در حوزۀ اخبار، سینما، موسیقی و رویدادهای روز فعالیت می‌کنند باید همیشه سعی کنند در مقابل رقیب‌های خود، اطلاعات روز را با سرعت بیشتری در اختیار کاربر قرار دهند. اگر سایت شما اولین منبع برای اخبار روز باشد، کاربران بیشتری را روانه آن می‌کنید.

3- سیگنال‌های اجتماعی مثبت دریافت کنید

یکی از معیارهایی که الگوریتم تازگی محتوا گوگل به آن بسیار حساس است، سیگنال‌های مثبت از شبکه‌های اجتماعی است. بنابراین سعی کنید مقالات یا محتوای خود را در شبکه‌های اجتماعی مرتبط با کسب و کار خود به اشتراک بگذارید و از آن‌ها به سایت خود لینک دهید. اگر محتوایی که در این شبکه‌ها منتشر می‌کنید، همه‌گیر شد، منتظر زیر و رو شدن سئو سایت خود باشید.

4- تاریخ انتشار مقالات را حذف نکنید

پاک کردن تاریخ مقالات با ریسک بالایی همراه است. مطالعات موردی انجام شده در این مورد نشان می‌دهند که تاریخ انتشار محتوا از مواردی است که گوگل توجه زیادی به آن می‌کند. اگر به دنبال کسب بهترین نتایج از صفحه نتایج گوگل هستید، بهتر است به جای تغییر دادن یا حذف تاریخ، محتوای صفحه را به‌روز نگه دارید.

یک نتیجه گیری و چند نکته

شاید اولین چیزی که به عنوان نتیجه‌گیری می‌توانیم به شما بگوییم این باشد که سعی کنید همیشه محتوای سایت خود را به‌روز نگه دارید؛ اما با اینکه گوگل به محتوای تازه و به‌روز همیشه روی خوش نشان می‌دهد، این توصیه ممکن است در برخی موارد به کارتان نیاید!

یک نتیجه‌گیری زمانی می‌تواند مفید باشد که به شما در همه مسائل کمک کند. پس بهتر است نکات مهم زیر را در نظر بگیرید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *