از طریق ارزیابی داده های به دست آمده از فعالیت های بازاریابی از طریق کانال های مختلف مانند وب سایت، ایمیل، شبکه های اجتماعی شکل می گیرد. Best Buy، یک خرده فروش لوازم الکترونیکی شناخته شده، و همچنین یک پیشگام در شیوه های بازاریابی تحلیلی است. از سال ۱۹۹۷، این شرکت اطلاعات مربوط به معاملات روزمره با مشتریان را ثبت کرده است.

تجزیه و تحلیل این اطلاعات به Best Buy برای تبدیل خود به یک کسب و کار موفق کمک می کند. شرکت های امروزی ترجیحات مشتریان خود را بوسیله اطلاعات بدست آمده از لایک، توییت مجدد، و دیگر محتوایی که مشتریان در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند دنبال می کنند. آنها همچنین می توانند ترجیحات مشتریان خود را با بررسی وب سایت هایی که مشتریان آنها را اغلب بازدید کرده و بیشترین اوقات خود را در آنها سپری می کنند شناسایی کنند.

 این داده ها بینش مهمی در مورد چگونگی ارتباط برقرار کردن مصرف کنندگان با شرکت ها و یکدیگر حاصل می دهد، و به کسب و کارها برای تصمیم گیری دقیق و حساب شده تر اجازه می دهند. با بررسی اینکه مشتریان چه چیزی می خرند و چه چیزی نمی خرند و جمع آوری داده ها در مورد زندگی آنلاین و آفلاین آنها، کسب و کارها قادر به پاسخگویی بهتر به مصرف کنندگان خواهند بود. باوجود اثربخشی بالای این نوع استراتژی استفاده از آن در کشور ما به گستردگی کشورهای توسعه یافته نمی باشد.

با این وجود یکی از سازمان های پیشگام در حوزه بازاریابی تحلیلی فروشگاه اینترنتی دیجی کالا می باشد، فروشگاه اینترنتی دیجی کالا ترجیحات مشتریان خود را با بررسی محصولاتی که مشتریان آنها را اغلب بازدید کرده و بیشترین اوقات خود را صرف بررسی و مشاهده آنها می نمایند و یا محصولاتی که قبلا خریداری نموده اند، شناسایی کرده و با استفاده از سیستم پیشنهاد دهنده، محصولات مناسب با نیازهای مشتری را به او نمایش می دهد. قابل ذکر است استراتژی بازاریابی تحلیلی یکی از موثرترین و پیچیده ترین استراتژی های بازاریابی تا به امروز می باشد.

بازاریابی تحلیلی مناسب کدام نوع کسب و کار می باشد؟

بازاریابی تحلیلی اطلاعاتی فراهم می کند که کسب و کارها در صنایع مختلف می توانند به نفع خود از آن بهره ببرند. اکثر شرکت هایی که لیست های ایمیل، خبرنامه ها، و یا برنامه های وفاداری ارائه می کنند به دنبال جمع آوری اطلاعات مصرف کنندگان برای ساخت پایگاه داده بزرگ می باشند. شرکت ها از این پایگاه داده ها برای تصمیم گیری رشد خود بهره می گیرند.

اهمیت بازاریابی تحلیلی برای کسب و کار در تمام صنایع در حال رشد می باشد. در بررسی که CMO در فوریه ۲۰۱۲ انجام داد، مشخص شد که شرکت های با درآمد فروش کمتر از ۲۵ میلیون دلار در حال حاضر ۴٫۸ درصد از بودجه بازاریابی خود را به بازاریابی تحلیلی اختصاص دهند. و شرکت با درآمد فروش ۱۰ میلیارد یا بیشتر در حال حاضر بیش از ۷٫۳ درصد بودجه بازاریابی خود را در بازاریابی تحلیلی صرف می کنند. در سه سال اینده، این درصد انتظار می رود به ۷٫۳ و ۱۰٫۸ درصد پرش کند.

 بازاریابی تحلیلی همچنین توسط شرکت های غیر انتفاعی با امید جذب بهتر اهدا کنندگان و افزایش آگاهی استفاده می شود. سازمان های غیر انتفاعی از تاکتیک های بازاریابی تحلیلی برای پیگیری اهدا کنندگان فعلی، گذشته و بالقوه ، سهامداران، و اهدا کنندگان بالقوه علاقه مند و یا بی علاقه استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک سازمان غیر انتفاعی ممکن است با بهره گیری از آدرس های IP قادر به تعیین منطقه های خاصی باشد که مردم به طور منظم اهدا می کنند.

یک کمپین بازاریابی تحلیلی چگونه توسعه داده می شود؟

یک طرح بازاریابی تحلیلی با به دست آوردن بینش از مشتریان کسب و کار آغاز می شود. استراتژیست های بازاریابی باید درباره داده های مورد نیاز از مشتریان تصمیم گیری کنند، داده ها را مدیریت و سازماندهی کنند ، و پروفایل هر یک از مشتریان را برای به دست آوردن ترجیحات هر یک از آنان ایجاد نمایند. پس از آن شرکت می تواند رفتار مصرف کنندگان را از داده های آنها پیش بینی کند. بخش دوم توسعه و اجرای یک طرح بازاریابی تحلیلی، مدیریت تعاملات مشتریان با کسب و کار است به نحوی که مشتری مرکز تمام ارتباطات باشد. کانال هایی که از طریق آن مشتری می تواند با یک شرکت ارتباط برقرارکند به طور چشمگیری در ۱۵ سال گذشته چند برابر شده است.

برخی از این کانال ها عبارتند از: چت زنده، شبکه های اجتماعی، وبلاگ شرکت، نمایشگاه ها ، مراجعه به فروشگاه، ایمیل، وب سایت شرکت، مرکز تماس، و یا حتی نامه های قدیمی از مد افتاده. کسب و کارها باید هر پیامی را که به مشتریان ارسال می کنند در هر یک از این رسانه با توجه به ترجیحات افراد و گروه ها تنظیم کنند.

در نهایت، کسب و کارها باید به طور مداوم به دنبال بهبود استراتژی های بازاریابی خود با استفاده از داده به دست آمده از بازاریابی تحلیلی باشند. اگر یک استراتژی بازاریابی بازگشت موفقیت آمیز نداشته باشد، بازبینی داده ها و مفروضات حاصله از آن برای ایجاد کمپین های آینده حیاطی است. هر معامله و تعامل مشتری بخش مهمی از پازل بازاریابی است، و ردیابی اطلاعات به منظور بهبود عملکرد فردا باید یک اولویت باشد.

به دلیل پیچیدگی و حساسیت این نوع استراتژی بازاریابی، اگر قصد بکارگیری این استراتزی را دارید، حتما از مشاوران بازاریابی متخصص و آشنا به حوزه IT مشاوره بگیرید، چرا که انتخاب این استراتژی به عنوان ابزاری برای رشد و توسعه، نیاز به تحلیل محیط درونی و بیرونی اثر گذار بر کسب و کار شما داشته، و این استراتزی تنها در مکان و زمان خاصی کاربرد دارد. قابل ذکر است انتخاب و پیاده سازی نادرست این استراتژی بازاریابی منجر به هدر دادن منابع کسب و کار شما به طور وسیعی خواهد شد.

منبع : shara.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *