بازاریابی B2B چیست؟

بازاریابی B2B را میشناسید؟ در دنیای تجارت و کسب و کار روش های بسیاری وجود دارد تا شرکت ها بتوانند بازار خود را ایجاد کنند و از طریق این بازار، کسب و کار خود را رونق بخشند. بازاریابی یکی از مهمترین راه های  ایجاد پیوند بین سازمان و خریدار است که این خریدار میتواند یک عمده فروش باشد و یا یک مشتری مصرف کننده نهایی!

اگر اغلب نشریات تجاری یا سایت های مختلف را دنبال کرده باشید به احتمال زیاد واژه بازاریابی B2B  به چشمتان خورده است. ولی در بسیاری موارد افراد از کنار آن بی توجه میگذرند. در صورتی که یکی از واژه های مهم در علم بازاریابی است. در این درس میخواهیم به تشریح و تعریف این بخش مهم از دنیای بازاریابی بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معنی و مفهوم واژه بازاریابی چیست؟

در ابتدا باید تعریف دقیقی از واژه بازاریابی را بیاموزیم تا بتوانیم درک صحیحی از اشکال مختلف بازاریابی به دست بیاوریم. همانطور که میدانید در درس های گذشته، تعاریف گوناگونی از بازاریابی خدمت شما عزیزان ارائه کرده ایم و پیشنها میکنیم اگر به صورت مستقیم وارد این مطلب شده اید بهتر است درس های گذشته را مرور کنید.

در تعریف بازاریابی چنین آمده; برآورد فرآیندی است که کسب و کارهای گوناگون برای محصولات یا خدماتشان در مشتری علاقه مندی ایجاد می کنند. روش هایی را ایجاد می کنند که تکنیک های فروش، ارتباطات تجاری و توسعه کسب و کار را در بر می گیرد. این یک فرایند یکپارچه است که از طریق آن شرکت ها با مشتریان روابط قوی میسازند و برای خود و مشتریان ارزش ایجاد می کنند. به طور خلاصه بازاریابی فرآیندی است که شامل تحقیق، ترویج و فروش محصولات و خدمات به بازار هدف می‌ شود.

بازاریابی B2B  چیست؟

اگر بخواهیم در مورد بازاریابی  B2B اطلاعات بیشتری داشته باشیم نخست باید بدانیم که B2B مخفف و کوتاه شده ی  “Business To Business” است و به شرکتهایی گفته میشود که مشتریان آنها شرکت ها، سازمانها و کسب و کارهای دیگر هستند و در واقع این نوع بازاریابی شامل فروش محصول یا سرویس یک شرکت به شرکت دیگر است.

برای درک بهتر به عنوان مثال میتوان تولیدکنندگان ریزپردازنده های کامپیوتری، واردکنندگان انبوه کالاها، و یا تامین کنندگان صنعتی تولید قطعات کوچک خودرو را نام برد.

شرکت ‌های B2B  در هر صنعت, از تولید، مشاوره و فروش محصولات وجود دارند. هر جا که کسب ‌و کاری باشد، می‌ توانیم مطمئن باشیم که  تامین کنندگان B2B و شرکت‌ های مشاوره ‌ای نیز در حال فعالیت هستند. هر شرکت B2C که به محصولات خاص, خدمات و مشاوره حرفه ‌ای نیاز دارد, میتواند آن را از تامین کنندگان یا شرکتهای B2B تهیه نماید.

شرکتهای خودرو سازی مثال خوبی برای بیان بهتر این موضوع هستند. همه ما میدانیم که کمپانی های سازنده خودرو برای ساخت یک وسیله نقلیه به قطعاتی مانند تایر، بدنه خودرو، باتری، شیشه و انواع قطعات کوچک و بزرگ دیگر نیاز دارند. آنها بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز خود را از تامین کنندگان مختلف تهیه می‌ کنند و سپس آن‌ ها را به محصول نهایی رسانده و به زبان ساده تر مونتاژ میکنند. زمانی که یک اتومبیل را از یک شرکت میخریم،  مجموع اجزایی را خریده ایم که توسط ده‌ ها شرکت مختلف تولید و به نزد خوردرو ساز ارسال گردیده است.

تفاوت های بازاریابی B2B و بازاریابی B2C در چیست؟

بازاریابی  “B2C ” Business To Costumer به طور مستقیم با خرده فروشان و یا مصرف کنندگان نهایی در ارتباط هستند. از نظر نوع مخاطب هدف کاملا متفاوت از بازاریابی B2B است. تفاوتهایی که در برنامه بازاریابی، استراتژی ها  و از همه مهمتر در نوع ارتباط با مشتریان به راحتی قابل ملاحظه هستند.شیوه بازاریابی B2B، نیاز به یک سری کالا ها و خدمات دارند که از طرف یک شرکت دیگر تامین میشود، پس بازاریابی بی تو بی، نیازهای شرکتها را هدف قرار میدهد و نمایندگان کسب و کارها را تشویق مینماید تا از کالاها و خدماتشان استفاده کنند در زیر نمونه ای از این شرکت ها را ذکر میکنیم :

در مقابله با بازاریابی B2B بازاریابی B2C قرار دارد که  نیازها و دغدغه های مشتریان و مصرف کنندگان نهایی را هدف قرار میدهد. در نتیجه افراد را به مشتری تبدیل می‌ کند. در اینجا چند مثال از شرکت‌ های B2C ذکر شده‌ است:

منبع : سایت ویرگول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *