بسته بندی فرایند طراحی و تولید ظرف نگه دارنده محصول است که یک ابزار مهم و موثر فروش در تشویق مشتری به خرید است. بسته بندی باید تمام عملکرد های اساسی از جمله محافظت از بسته، راحتی در حمل و نگه داری، و راحتی در استفاده را دارا باشد و نباید به هیچ وجه گمراه کننده باشد.بسته بندی بهترین متد جذب مشتری برای خرید یک محصول است.


بسته بندی باید شامل موارد زیر باشد:
-عملکرد بسته بندی :
-محافظت از محصول
-برقراری ارتباط بصورت نمادین
-فراهم کردن راحتی برای مشتری
-ارتقاء محصول
هدف اصلی 
بسته بندی حفاظت از محتویات آن در برابر ضربه، گرد و خاک، کثیف شدن، نشتی، سرقت، خش شدن و آلایش است.بسته بندی به حفاظت از محتویات داخل یک محصول کمک میکند.

بسته بندی به حفاظت از تمام محتویات موجود در یک محصول کمک میکند.

به تراکم محصول کمک میکند

بسته بندی به انسجام یک محصول کمک میکند. و این مفهوم را میرساند که انتخاب مواد اولیه بسته بندی، طرح و شکل خاص یک بسته بندی به گرفتن فضای کمتر محصول در قفسه های فروشگاه ها کمک میکند.یک ابزار برای پیشرفت و ترقی استیک بسته بندی خوب از آنجایی که یک ابزار تبلیغاتی محسوب میشود، میتواند به فروش آسان تر و سریع تر محصول کمک کند.به عنوان یک ابزار تبلیغاتی، بسته بندی محصول را تبلیغ میکند، آن را نمایش میدهد و مانند یک رسانه تبلیغی عمل میکند.
این بسته بندی، سایز، طراحی، ترکیب رنگ و گرافیک است که باعث جذب توجه ارزشمند مشتریان میشود.

راحتی مصرف کننده را فراهم میکند

بسته بندی به راحتی مشتری کمک میکند. یک بسته بندی خوب این کار را در مقیاس بزرگتری انجام میدهد. در نتیجه، عملکرد بازاریابی حمل و نقل، نگه داری و کار به آسانی و بدون اتلاف انجام میشود.شناسایی محصول را آسان میکند

بسته بندی به شناساندن محصول کمک میکند. این روند تفکیک محصول به دو وسیله انجام میشود : برندسازی و بسته بندی! بسته بندی ، محصول را بدون توجه به اینکه  کی و کجا و تحت چه شرایطی آن را دیده اید به شما میشناساند. بسته بندی هویت محصول است. هویت محصول با یک بسته بندی همراه با دادن شخصیت و ظاهر به آن مشخص میشود.

باعث ایجاد دسته بندی آسان میشود

دسته بندی محصول به خط تولید و طبقه بندی سایز، رنگ، اندازه ونوع محصول مرتبط است. بسته بندی به طبقه بندی محصول برای مشتری کمک میکند.

اهمیت بسته بندی به ترتیب زیر است:

ایجاد تقاضا

بسته بندی با ایجاد نیاز نقش بسیار مهمی را در جذب مشتری ایفا میکند.مشتریان از طریق بازاریابی محصول شناخته میشوند و به افزایش تقاضای مشتری کمک میکند.

حفاظت از محصول

بسته بندی به حفاظت محصول در برابر گرما، نور، رطوبت، تبخیر، و گرد و خاک در عبور طولانی ازکارخانه تا رسیدن به دست مشتری کمک میکند.  بسته بندی از محصول در برابر خرابی، نشتی و فاسد شدن محافظت میکند.

حمل و نقل

بسته بندی حمل و نقل یک محصول از نقطه ای به نقطه دیگر را آسان میکند که ضامن حمل ساده و عبور راحت تر آن محصول است.

دستور العمل برای مصرف کننده

بسته بندی به عنوان یک دستور مصرف برای مشتری عمل میکند. مشتریان میتوانند از اطلاعات مفیدی که در مورد کیفیت محصول روی آن نوشته شده در مورد کیفیت محصول اطمینان حاصل کنند.

نگه داری بهتر

بسته بندی برای نگه داری بهتر محصول است. محصولات با بسته بندی بهتر میتواند در مغازه های خرده فروشی با قیمت کمتر عرضه شوند.

حمل آسان

بسته بندی نقش مهمی در حمل محصول از مکانی به مکان دیگر ایفا میکند. محصول در سایزهای مختلف تولید شده که شرایط را برای حمل آسان فراهم میکند.

شناسایی تفکیک محصول

بسته بندی به ساده شدن تشخیص محصول از دیگر محصولات کمک میکند. و ضامن منحصر بفرد بودن محصول است. یک محصول به راحتی میتواند با یک بسته بندی جذاب از دیگر محصولات موجود در بازار متمایز شود.مشتریان به راحتی میتوانند محصول مورد علاقه خود را موقع خرید انتخاب کنند. این به مشتری کمک میکند که محصولی را اشتباها خریداری نکند.

اقتصاد

بسته بندی با کم کردن میزان خرابی به کم شدن هزینه بازاریابی محصول کمک میکند. از آنجایی که بسته بندی در فروش ویژه موثر است، به وضع اقتصادی تولید کنندگان و بازاریابان کمک شایانی میکند.انواع مختلفی از بسته بندی وجود دارد که به شرح زیر است:

بسته بندی مصرف کننده:

بسته بندی مصرف کننده آن دسته از بسته بندی است که حجم مورد نیازی از محصول را برای مصرف نهایی در بردارد.این یک ابزار خرید لوازم خانه است.به عبارت دیگر مصرف کننده این گزینه را دارد که سایز محصول مورد نظر خود را بسته به میزان مصرف خانواده اش در طول زمان انتخاب کند.

بسته بندی ترانزیت:

بسته بندی ترانزیت نوع دیگری از بسته بندی است. که برای مصرف صنعتی مشتری نیز مناسب است. بسته بندی مصرف کننده به تنهایی در اغلب موارد نیازمند بسته بندی بیرونیست که گاها به بسته بندی فله ای نیز معروف است.

بسته بندی صنعتی:

بسته بندی صنعتی میتواند گاه به عنوان بسته بندی فله ای و یا بسته بندی برای مصرف طولانی مدت محصول تلقی شود. اینها بسته های اولیه هستند که انواع دیگری از بسته بندی میتواند به عنوان زیر مجموعه ای از آن قرار بگیرد.

بسته بندی دو منظوره:

بسته بندی دوگانه نوعی از بسته بندی است که پس از مصرف شدن محتوایش استفاده دومی نیز برای مصرف کننده داشته باشد.مثالی از بسته بندی های دو منظوره میتواند لیوان های نوشیدنی، جعبه جواهرات، سبد زباله و بشقاب های فریزر باشد. یک بسته خوب نشان دهنده قابل تشخیص بودن محصول به طرز چشم گیری است.

مشخصات یک بسته بندی خوب به شرح زیر است:

راحتی :

راحتی یکی از ویزگی های خوب بسته بندی است. بسته بندی در سایزهای مختلف ارایه میشود که تسهیلات لازم برای باز شدن آسان محصولات را فراهم می کند. یک بسه بندی خوب نباید وزن زیاد و سایز بزرگی داشته باشد.

امنیت:

بسته بندی حافظ امنیت است و از بسته در برابر گرد و خاک، نور، فاسد شدن و خرابی و تبخیر محافظت میکند. و ضامن حفظ کیفیت و مقدار محتویات بسته است.

موقعیت یا اعتبار:

بسته بندی بین مشتریان حس اعتماد ایجاد میکند و به محصول اعتبار میدهد و به افزایش اعتبار مصرف کننده کمک میکند. همچنین یک محصول بوسیله بسته بندی اش شناخته میشود.

انطباق پذیری:

بسته بندی باید یک اندازه معقول و متوسط داشته باشد که بتواند در محل مناسب نگه داری شود.بسته باید بتواند در هر مکانی نگه داری شود. انطباق پذیری در بسته بندی بسیار حائز اهمیت است.

قابلیت اطمینان:

بسته بندی باید قابل اعتماد باشد.قابلیت اعتماد نشان دهنده نظر مثبت مصرف کننده نسبت به سخت محصول است. اعتماد داشتن نسبت به محصول بسیار مهم است.

طراحی زیبا:

بسته بندی باید یک طراحی زیبا داشته باشد. یک طراحی منحصر بفرد مشتری را ترغیب به خرید میکند.برای همگام بودن با سلیقه مشتری، هر چند وقت طراحی محصول نیاز به بازبینی دارد و لازم است برای جذب مشتری از طراحی های خاص استفاده شود.

منبع : virgool.io          

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *