بحث امنیت سایت، مقوله ای بسیار مهم است که باید به آن توجه شود. اگر یک وب سایت اینترنتی دارید، تنها تولید محتوا و سئو کافی نیست؛ بلکه بایستی توجه زیادی نیز صرف بحث امنیت وب سایت خود کنید. زیرا یک وب سایت ایمن، به خودی خود می تواند شرایط را برای جذب کاربر و ترافیک فراهم کند. اما در این میان نباید از تاثیر امنیت سایت بر سئو غافل بود. موضوعی که در کنار محتوایی قوی، می تواند به رتبه بندی سایت شما کمک کند. اما سئو چیست و امنیت سایت چه تاثیری بر آن خواهد داشت؟ در ادامه به این سوال مهم جواب خواهیم داد.

قبلا از آن که به بررسی تاثیر امنیت سایت بر سئو بپردازیم، لازم است تا کمی با سئو و چیستی آن آشنا شوید. سئو (SEO) مخفف عبارت Search Engine Optimization یا همان بهینه سازی وب سایت برای موتور جستجوگر است. به بیانی ساده سئو را می توان مجموعه ای از الگوریتم ها و دستورالعمل ها دانست که به رتبه بندی سایت شما در موتور جستجو گوگل کمک می کند. این الگوریتم ها توسط شرکت گوگل تعیین و به روزرسانی می شود و مهندسین سئوکار همواره باید اطلاعات خود را بر اساس این قواعد، به روز نگه دارند.

پس سئو یک ترفند یا روش دستکاری نیست؛ بلکه اصولی از پیش تعیین شده است که با در نظر گرفتن آنها، می توان مخاطبان جدیدی را برای سایت خود جذب کرد. ولی پیاده سازی اصول و تکنیک های سئو، به دانش و تجربه کافی در این زمینه نیاز دارد. به این دلیل که موتورهای جستجوگر بطور مداوم الگوریتم های رتبه بندی خود را تغییر می دهند. از طرفی تعداد این الگوریتم ها بسیار زیاد است و فرد سئوکار باید مهمترین فاکتورها را شناسایی و برای سایت مورد نظر بکار گیرد.

نقش سئو در افزایش ترافیک سایت

بر اساس آمارها، بیش از ۷۰ درصد ترافیک سایت ها، به موتورهای جستجوگر گوگل مربوط می شود. یعنی اکثر کاربران سایت های اینترنتی، ابتدا عبارت مورد نیاز خود را در موتور جستجوگر گوگل سرچ کرده و سپس با کلیک بر روی سایت های ابتدایی، از محتوای آنها بازدید می کنند. بنابراین یک روش اساسی برای جذب ترافیک سایت و دیده شدن، قرار گرفتن در بین ده سایت ابتدایی است که موتور جستجوگر آنها را نمایش می دهد.

برای دستیابی به چنین جایگاهی، باید محتوای سایت خود را بر اساس اصول و تکنیک های سئو نوشته و تهیه کنیم. بدین ترتیب با تولید محتوایی یونیک و در نظر گرفتن شرایط سئو، می توان رتبه سایت خود را در گوگل ارتقا داد. پس رعایت اصول سئو، به رتبه بندی سایت شما کمک می کند. برای تشخیص یونیک بودن یک محتوا، مقاله تشخیص محتوای کپی برای شما مفید خواهد بود. 

اما این تمام ماجرا نیست و نباید از تاثیر امنیت سایت بر سئو غافل بود. در واقع همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم، گوگل فاکتورهای متعددی را در رتبه بندی سایت ها در نظر می گیرد. یکی از این مفاهیم، مربوط به امنیت سایت است. اما امنیت سایت چطور و چرا بر بهبود و یا افت سئو تاثیرگذار است؟

مطلب مرتبط: پروتکل امنیتی SSH

تاثیر امنیت سایت بر سئو

امنیت یک سایت را می توان از دو جنبه بررسی کرد. اولی مربوط به امنیت کلی و ساختاری سایت است و دیگری به بحث تبادل اطلاعات کاربران مربوط می شود. جنبه اولی را می توان با استفاده از اقدامات امنیتی به حداقل رساند. اما مهمترین بخش امنیت یک سایت، مربوط به جنبه دوم و حفظ اطلاعات کاربران سایت است. موضوعی که در سایت های فروش اینترنتی بزرگ، بیشتر نمود می کند و از درجه اهمیت بالاتری برخوردار است. اینجا است که استفاده از گواهینامه امنیتی ssl اهمیت بالایی پیدا می کند.

شاید برای شما سوال باشد که چرا تاثیر امنیت سایت بر سئو تا به این حد مورد توجه قرار می گیرد؟ در پاسخ باید اشاره کنیم که یک سایت برای بقا و ماندگاری، به امنیت نیاز دارد. امنیت بالا موجب می شود که کاربر با خیالی راحت اطلاعات خود را در اختیار سایت قرار دهد. اما اگر کاربری اطلاعات خود را در معرض هک شدن ببیند، نه تنها به سایت مورد نظر اعتماد نکرده، بلکه حتی بعد از فراهم کردن زیرساخت های امنیتی نیز، حاضر نخواهد بود که از آن سایت استفاده کند.

نباید فراموش کرد که هکرها همیشه در کمین هستند و از روش های جدیدی برای کلاهبرداری و سرقت اطلاعات استفاده می کنند. پس مدیران سایت نیز باید همواره به فکر تامین امنیت کاربران سایت خود باشند. شرکت گوگل نیز به عنوان تدوین کننده اصول سئو، از این موضوع غافل نبوده و همواره سایت هایی را به کاربران اینترنتی معرفی می کند که از امنیت کافی برای حفظ اطلاعات برخوردار باشند.

پس سئو تنها محدود به تولید محتوای با کیفیت نیست و امنیت را می توان از فاکتورهای اصلی آن دانست. موضوعی که نقشی مستقیم در رتبه بندی و ترافیک سایت شما خواهد داشت. در اینجا بد نیست که نگاهی به مقاله راه های جلوگیری از هک شدن سایت نیز داشته باشید. 

اهمیت امنیت سایت در سئو

در خصوص تاثیر امنیت سایت بر سئو باید اشاره کنیم که گوگل همواره ترجیح می دهد که سایت های با کیفیت را به کاربران خود معرفی کند. امنیت سایت، می تواند از المان های اصلی تعیین کیفیت برای سایت های اینترنتی باشد.

چون اگر کاربر سایت شما احساس امنیت نداشته باشد، گوگل هم دسترسی کاربران را محدودتر کرده و آدرس سایت شما را در صفحات پایینتر نتایج جستجو نشان می دهد. حال که با تاثیر امنیت سایت بر سئو آشنا شدید، لازم است که پیشنهادات زیر را برای تامین امنیت وب سایت خود در نظر بگیرید.

راهکارهای افزایش امنیت سایت

۱- نصب گواهی امنیتی SSL

اکثر سایت های معتبر دنیا، در ابتدای آدرس خود عبارت Https را دارند. این یک پروتکل امن شناخته شده در دنیای وب است که مدیران سایت باید آن را خریداری کرده و بر روی سایت پیاده کنند. وجود این عبارت در ابتدای آدرس سایت ها، نشان دهنده آن است که ارتباط شما با سایت مورد نظر به صورت ایمنی رمزنگاری شده است و این سایت از گواهینامه امنیتی SSL استفاده می کند.

حتی مرورگرهایی همچون کروم و موزیلا، سایت هایی که SSL را نداشته باشند، امن ندانسته و در نوار جستجوی آنها یک بنر قرمز رنگ را نمایش می دهد. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از این گواهی امنیتی به رتبه بندی سایت شما نیز، کمک می کند. برای درک بهتر این موضوع پیشنهاد می کنیم مقاله آپدیت جدید گوگل کروم را مطالعه کرده و سریعتر نسبت به خرید SSL اقدام کنید.

۲- قرار نگرفتن در لیست سیاه

هکرها اهداف متفاوتی دارند و نمی توان تمامی آنها را سارقین اطلاعات شخصی سایت های اینترنتی دانست. بعضی از هکرها صرفا قصد آلوده کردن سایت شما را دارند و لینک هایی را در بخش های مختلف سایت ایجاد می کنند که به عنوان اسپم شناسایی می شود.

گوگل نیز سایت های با لینک اسپم را در لیست سیاه خود قرار داده و آنها را به کاربران معرفی نمی کند. پس قبل از اینکه در لیست سیاه گوگل قرار گیرید، به فکر محافظت از دیتای سایت خود باشید. 

۳- حفظ امنیت سایت برای جذب کاربر

جتی اگر تاثیر امنیت سایت بر سئو را در نظر نگیریم، کاربران اینترنتی تمایلی به بازدید از سایت های غیر ایمن ندارند. آنها ترجیح می دهند از سایتی بازدید یا خرید کنند که از پروتکل ایمنی استفاده کرده و آلوده نباشد. پس اگر دوست ندارید سایت شما توسط کاربران بایکوت شده و عواقب آن گریبان گیر شما باشد، باید تدابیری برای امنیت سایت خود بیندیشید.

۴- نصب افزونه های ایمنی

بهتر است برای افزایش امنیت وب سایت وردپرسی خود، افزونه های امنیتی را نصب کنید. این کار سایت شما را از حملات هکرها مصون‌ نگه می دارد. برای این منظور پیشنهاد میکنیم اگر وب سایت شما وردپرسی است، از افزونه های امنیتی وردپرس استفاده کنید.

۵- بکارگیری پسوردهای قوی

امروزه برای ایجاد حساب در اکثر سایت ها و حتی استفاده از وسایل شخصی الکترونیکی، باید یک پسورد یا کلمه عبور تعیین کنید. تعیین چنین رمزی شاید به ظاهر ساده باشد، اما نیاز به خلاقیت و پیچیدگی لازم برای حفظ امنیت دارد. هکرها رمزهای ساده و قابل پیش بینی را به راحتی حدس زده و به اطلاعات شخصی شما دسترسی خواهند داشت. پس برای محافظت از اطلاعات خود و کاربران سایت، رمزهای خود را بصورت ترکیبی از حروف و اعداد تعیین کنید.

۶- بروزرسانی مداوم سایت

برای حفظ امنیت سایت خود و جذب کاربران جدید، لازم است که بطور پیوسته اطلاعات و محصولات سایت خود را بروز نگه دارید. این موضوع علاوه بر سنگ اندازی در کار هکرها، باعث بهبود رتبه سایت شما در نتایج موتورهای جستجو می شود. همچنین بد نیست همواره یک نسخه بکاپ و پشتیبان از وب سایت خود داشته و یا از یک هاست بکاپ استفاده کنید. 

۷- عدم باز کردن لینک های مشکوک

یکی از روش های مرسوم برای حمله هکری به سایت ها، ارسال لینک های آلوده از طریق ایمیل، پاپ آپ و روش های دیگر است. اگر ایمیل یا پیامی حاوی لینک های مشکوک دریافت کردید، لینک را باز نکرده و پیام را حذف کنید. یکی از ساده ترین راه های افزایش امنیت وب سایت، پیشگیری است. پس بهتر است به سایت ها و لینک های مشکوک اعتماد نکنید تا از هک شدن اطلاعات شما جلوگیری شود.

کلام آخر

امنیت یک سایت، موضوعی کوتاه مدت و موقتی نیست که با یکبار انجام دادن و اجرای زیرساخت ها کار شما تمام شود. هکرها روز به روز ترفندهای جدیدی را برای نفوذ به سایت شما بکار می گیرند و تعداد بدافزارها نیز بیشتر می شود.

پس باید به صورت پیوسته و طی یک فرآیند بلند مدت، به فکر حفظ امنیت سایت خود بوده و ایرادات موجود را رفع کنید. البته با استفاده از بهترین ابزارهای تحلیل سئو سایت، همواره می توانید روند رشد یا افت خود را رصد کنید.

حال که از تاثیر امنیت سایت بر سئو مطلع شدید، این پیگیری و بروزرسانی ها اهمیت بیشتری می یابد. امیدواریم که از مطالعه مطلب تاثیر امنیت سایت بر سئو استفاده لازم را برده باشید. در آخر لازم است تا یاداوری کنیم که استفاده از یک هاست با کیفیت و پرسرعت، تاثیر بسیار بالایی بر بهبود وضعیت شما در رتبه بندی نتایج جستجو خواهد داشت.

منبع : pars.host

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *