نیش مارکتینگ یا نیچ مارکتینگ!

سال ها قبل کتابی منتشر کردم به نام رمز و رازهای کسب درآمد نا محدود از اینترنت. خیلی ها فکر می کردند در این کتاب اسراری نهفته است که با اجرای آنها یک شبه از طریق اینترنت پولدار می شوند. خوب در آن زمان و حتی امروزه هم فضای آنلاین آلوده بوده است به انوع ادعاها که ما می توانیم راه هایی را به شما نشان دهیم که خیلی سریع از طریق اینترنت پولدار شوید.

خلاصه کتاب من خیلی مورد توجه قرار گرفت تا اینکه خوانندگان آن متوجه شدند که این کتاب نه تنها آنها را پولدار نمی کند بلکه باید کلی زمان و انرژی و حتی هزینه کنند تا بتوانند توصیه های کتاب را اجرایی کنند و بعد هم کلی وقت منتظر بمانند تا مشتری ها برای خرید به آنها مراجعه کنند.

نتیجه این شد که خوانندگان کتاب آن را دور انداختند!

محتوای کتاب به موضوع خیلی مهمی پرداخته به نام نیش مارکتینگ یا نیچ مارکتینگ (Niche Marketing). به این معنی که در کتاب توصیه هایی شده که چطور با پیاده سازی این استراتژی در بازاریابی، به موفقیت خواهیم رسید.

امروز که به طور اتفاقی یک ایمیل به دستم رسید دوباره این موضوع در ذهن من جرقه زد که بد نیست با یک مثال واقعی، مجددا موضوع نیچ مارکتینگ را به شما دوستان یادآوری کنم.

امروز در هتلم در دبی این ایمیل به دستم رسید که حاوی یک تصویر تبلیغاتی بود:

خوب همانطور که می بینید تبلیغ یک محصول خاص است. یا بهتر است بگوییم یک محصول خیلی خیلی خاص که در تعاریف بازاریابی به آن نیچ می گویند. یعنی محصولی که بسیار اختصاصی است و مخاطبین خیلی ویژه ای دارد: خانه حیوان خانگی به همراه تهویه خنک کننده!!!

خوب شما اگر حیوان خانگی دارید و در شهرهایی زندگی می کنید که دمای معمولی دارند شاید با دیدن این تبلیغ هیچ عکس العملی نشان ندهید و از آن بگذرید ولی در امارات که حدود ۶ ماه از سال دمای هوا به راحتی به ۵۰ درجه می رسد، صاحبان حیوانات خانگی را شدیدا به این محصول علاقمند می کند.

در واقع در امارات ده ها هزار ویلا با صاحبانی پولدار وجود دارد که اکثرا هم حیوان خانگی دارند و همه آنها هم در تابستان در حفظ این حیوانات از دمای کشنده خورشید مشکل دارند.

پس ما محصولی داریم که برای قشر خاصی که حاضر هستند هر قیمتی برای آن بپردازند تا مشکلشان برطرف شود طراحی شده نه برای افراد معمولی.

نکته جالب در این استراتژی این است که مشتری های بالقوه شما تنها جایی که می توانند محصول شما را پیدا کنند در جستجو های گوگل است چون بعید است مثلا روی تبلیغات اتوبوس یا بیلبورد خیابانی، تبلیغ چنین محصول خاصی را ببینند.

و این جا هست که معجزه گوگل نمایان می شود. وب سایت شما بر اساس کلمات کلیدی خیلی خاص و غیر رقابتی با هزینه بسیار اندک و یا حتی صفر بهترین رتبه را خواهد داشت و مخاطبین بالقوه شما که آماده خرج کردن برای خرید این محصول خاص هستند فقط در گوگل شما را پیدا خواهند کرد و فورا خرید انجام خواهند داد.

شاید بتوان گفت در محصولات خیلی ویژه و خاص، ممکن است رقبای شما انگشت شمار باشند و لذا با کمترین هزینه می توانید تبلیغات انجام دهید و در گوگل هم در بالای نتایج جستجو قرار بگیرید.

نتیجه جستجوی من در گوگل را ببینید که همین وب سایت در رتبه اول گوگل قرار دارد:

کل مفهوم نیچ مارکتینگ همین است و اگر می خواهید بیشتر در مورد آن بخوانید، کتاب من را رایگان دانلود کنید. البته تصاویر کتاب قدیمی است مخصوصا جاهایی که از صفحات گوگل عکس گذاشته ام ولی مفاهیم کتاب هیچوقت قدیمی نخواهد شد و خواندن آن ایده های جدیدی به شما خواهد داد.

منبع : .mahmoodbashash.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *