برند مارکتینگ (Brand Marketing) چیست؟

بازاریابی برند (Brand Marketing) رویکرد خاصی برای ایجاد نام و طرح برند، برقراری ارتباطات خلاقانه روشن و انجام فعالیت‌های بازاریابی است که محصول شما را از دیگران متمایز می‌کند.

بازاریابی برند با بسیاری از شاخه‌های تبلیغات همکاری می‌کند. این نوع بازاریابی با هدف تولید محصولی ایجاد می‌شود که مخاطب را جذب و بازار فعلی را هدایت کند.

برند چیست؟

برای درک بازاریابی برند، باید بدانید که برند چیست.

اصطلاح “برند” یکی از کلماتی است که به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود، اما به خوبی قابل درک نیست.

بنابراین، بیایید با یک بررسی سریع در تاریخچه کلمه شروع کنیم. اصطلاح “برند” از چه زمانی شروع به ظهور کرد؟

بیش از یک قرن پیش دامداران گاو شروع به بازاریابی و برندگذاری حیوانات خود با آهن داغ کردند تا حیوانات خود را متمایز کنند.

سال‌ها بعد، در حالی که تولید کالاهای مصرفی در حال افزایش بود، تولیدکنندگان با انجام کاری بسیار مشابه از این الگو تقلید کردند: آن‌ها علامت ویژه خود را بر روی محصولشان قرار دادند. هدف از این کار چیست؟ اینکه منبع کالا را مشخص کرده و محصول آن‌ها را از محصولات مشابه ارائه‌شده متمایز کند.

با این کار، برند به سادگی به نام غیرعمومی کالایی تبدیل شد که منبع کالا را به مصرف‌کنندگان می‌گوید.

امروزه اصطلاح برند معنای جدیدی در میان مردم پیدا کرده است. می‌بینید که برند، تنها شامل یک لوگو نیست. یک هویت یا محصول هم نیست. درعوض، وعده‌ای به مشتری است.

برند شما نه تنها تجسم شما به عنوان یک شرکت بلکه مشتریان شما نیز به عنوان کاربر آن است. بنابراین، شما به آن‌ها مدیون هستید که خود را به روشی مثبت و قابل اعتماد نشان دهند.

به بیان ساده، برند نمایان‌گر این است که شما چه کسی هستید و چه کاری انجام می‌دهید.

اکنون که درباره برند بحث کردیم، بیایید به سمت بازاریابی برند برویم.

چرا بازاریابی برند ضروری است؟

این نوع بازاریابی در واقع توسعه آگاهی و تشخیص برند، قابل اعتماد بودن، قابلیت مشاهده محصول، دسترسی به بازار و شهرت کلی برند شما است. این یک روش برای تبلیغات منحصر به فرد و قابل شناسایی محصول برای برجسته کردن برند شما و یک ارزش ویژه برای مشتریان است و نشان می‌دهد چه چیزی شما را از دیگران متمایز می‌کند. در نتیجه، محصولات یا خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهید ارزش بالاتری خواهند داشت.

حتما بخوانید:  راهنمای بازسازی برند (Rebranding) ریبرندینگ

بازاریابی برند از طریق انتقال هویت و ارزش‌های برند شما، هدفی بلندمدت برای جمع‌آوری یک پایگاه دائماً در حال رشد و وفادار از مشتریان را ایجاد می‌کند. بنابراین، استراتژی بازاریابی برند می‌تواند به شما کمک کند تا از دیگران متمایز شوید و کسب و کار خود را به سطح بالاتری برسانید، فروش سرسام‌آوری داشته و مشتریان جدیدی را جذب کنید.

اهداف بازاریابی برند

ساختن برند یک گام چالش‌برانگیز و حیاتی در موفقیت کسب و کار شما است. بیایید متداول‌ترین اهداف بازاریابی برند را که شرکت‌ها هنگام طراحی استراتژی برند دنبال می‌کنند، بررسی کنیم.

حتما بخوانید:  5 استراتژی برای ثبت نظر مثبت مشتریان نسبت به شما

همانطور که می‌بینید، این اهداف برای موفقیت محصول بسیار مهم است.

استراتژی‌های بازاریابی برند

استراتژی بازاریابی برند، رویکرد کلی است که شما برای تبلیغ برند خود و شناخته شدن آن انتخاب می‌کنید. اگر استراتژی برند به خوبی تعریف و اجرا شود، می‌توانید به نتایج ملموسی برسید. بسیاری از استراتژی‌های بازاریابی برند براساس مخاطبان هدف، بودجه، کمپین‌های بازاریابی وجود دارد، اما ما در زیر به رایج‌ترین موارد اشاره خواهیم کرد.

حتما بخوانید:  چک لیست یک پروژه برندینگ

هر یک از این استراتژی‌های بازاریابی می‌تواند باعث تبلیغ برند و موفقیت محصولات شما شود.

چگونه می‌توان یک استراتژی بازاریابی برند موثر ایجاد کرد

استراتژی برند بخشی اساسی از برنامه کلی بازاریابی شماست زیرا به برقراری روابط پایدار با مشتریان و انتخاب برند شما کمک می‌کند.

اگر می‌خواهید یک کسب و کار خوب راه‌اندازی کرده و یک استراتژی موثر برند ایجاد کنید، چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

قبل از اینکه برند خود را تعریف کنید ، باید به چندین سوال پاسخ دهید که به شما کمک می‌کند تا یک تصمیم درست بگیرید.

اکنون که به این سوالات پاسخ داده‌اید، باید تصور بهتری از نحوه طراحی استراتژی برند خود داشته باشید.

جمع‌بندی

اهمیت بازاریابی برند برای موفقیت کسب و کار غیرقابل انکار است. توصیه می‌شود در مراحل اولیه تولید محصول از آن مراقبت کنید تا برندی بسازید که برای همیشه توسط مشتریان شناخته شود. با اجرای این نکات، یک قدم به ایجاد یک تصویر موثر، پایدار و به یادماندنی نزدیک‌تر خواهید بود. آگاهی از برند و وفاداری را بالا ببرید و آماده موفقیت باشید.

منبع : سایت کارو کسب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *