بازاریابی یکپارچه به برند کمک می‌کند تا از طریق پیام‌رسانی و تبلیغات مداوم، خود را از سایر رقبا متمایز کند. هنگامی که بخش بازاریابی کسب‌وکاری از بازاریابی یکپارچه استفاده می‌کند، هویت برند خود را تقویت می‌کند و هم‌چنین، ماندگاری و تجربه‌ی ارزش‌مندی را برای مشتریانش ایجاد می‌کند. اگر بتوانید برند سازمانی خود را در ذهن کاربرانتان ماندگار کنید، میزان شناخته ‌شدن و سودآوری آن را افزایش می‌دهید. در همین راستا، در این مطلب توضیح می‌دهیم که بازاریابی یکپارچه چیست، انواع آن را شرح می‌دهیم و در ادامه می‌بینیم که چگونه می‌توان به روش مؤثرتری بازاریابی یکپارچه را انجام داد.

بازاریابی یکپارچه چیست؟

بازاریابی یکپارچه نوعی رویکرد بازاریابی است که هدف آن ایجاد تصویر و صدای برندی سازگار در تمام کانال‌های بازاریابی است. 

کسب‌وکاری که بازاریابی یکپارچه را انجام می‌دهد، صدای برند یکپارچه‌ای دارد که مشتریان می‌توانند از طریق کانال‌های مختلف بازاریابی، مانند رسانه‌های اجتماعی، تبلیغات معمولی، تبلیغات، روابط‌عمومی، بازاریابی از طریق ایمیل و محتوای وب، پیام آن را تشخیص دهند؛ هم‌چنین، این صدای برند هنگام معرفی هریک از موارد شرکت موردنظر، ارائه‌ی پیام برند و نقشی که در زندگی مصرف‌کنندگان خود دارد نیز به ‌نوعی منسجم است. مزایای استراتژی بازاریابی یکپارچه بسیار زیاد است؛ برخی از مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

انواع بازاریابی یکپارچه

استراتژی‌های بازاریابی یکپارچه شامل ۴ روش متمایز ارتباطات بازاریابی برای پوشش ارتباطات داخلی و خارجی هستند. در صورتی که همه‌ی این جنبه‌ها را در استراتژی بازاریابی خود یک‌پارچه کنید، می‌توانید برای برندتان هویت متمایزی را ایجاد کنید. ۴ نوع مختلف بازاریابی یکپارچه عبارت‌اند از:

۱. بازاریابی یکپارچه خارجی

بازاریابی خارجی زمانی اتفاق می‌افتد که کسب‌وکار از طریق تیمی در داخل سازمان یا از طریق سازمانی خارجی، پیام خود را به مشتریانش ارائه دهد. این خدمات سرویس مدیریت ارتباط با مشتریان یا ارتباط با شرکتی تبلیغاتی برای انجام این کار را شامل می‌شوند. به طور تقریبی، همه‌ی نمونه‌های ارتباط کسب‌وکار با مشتری (b2c) نمونه‌ای از بازاریابی خارجی هستند. این ارتباطات می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

برای اطمینان از انسجام پیام در کانال‌های مختلف تبلیغاتی، ضروری است که از استاندارد بودن تمام خروجی‌های ارتباطاتتان مطمئن شوید؛ برای این منظور می‌توانید به‌‌سادگی راهنماهای سبک فونت یا دستورالعمل‌های صدای برند کسب‌وکارتان را با کاربران به اشتراک بگذارید یا این‌که تصویرسازی تبلیغاتتان را در کمپین‌های تبلیغاتی استاندارد کنید.

۲. بازاریابی یکپارچه داخلی

بازاریابی یکپارچه داخلی به این معنی است که برند کسب‌وکاری در ارتباطات داخلی‌اش چگونه خود را به کارمندانش ارائه می‌دهد. در واقع، برای این‌که بتوانید تیم خود را تشویق کنید تا همیشه بهترین تلاش خود را در کسب‌وکار به کار بگیرند، باید اشتیاق آنان را برای شرکت در پروژه‌هایتان تقویت کنید؛ به همین دلیل، پیام‌رسانی به کارکنان به صورت منسجم و سازگار در داخل سازمان نیز به اندازه‌ی پیام‌رسانی در خارج از سازمان، برای مصرف‌کنندگان حائز اهمیت است؛ بنابراین، باید تلاش کنید تا پرسونای برندتان را در تمام ارتباطات داخلی، با همان سازگاری‌ای به نمایش بگذارید که از طریق ارتباطات خارجی ارائه می‌دهید. برای این منظور، مثلا می‌توانید همه‌ی اعضای تیم را موظف کنید تا از فونتی یکسان در ارسال ایمیل‌های شرکتتان استفاده کنند یا این‌که الگوی یکسانی را در بخش امضای ایمیل‌ها به کار ببرند.

۳. بازاریابی یکپارچه افقی

بازاریابی یکپارچه افقی باعث برقراری ارتباطاتِ باز بین تمام تیم‌هایی می‌شود که روی پروژه‌ی بازاریابی مشترکی کار می‌کنند. از تیم‌های توسعه‌ی محصول گرفته تا تیم فروش، همه‌ی افراد سازمان در بخش بازاریابی باید چشم انداز یکسانی داشته‌باشند؛ برای انجام این کار نیز به تشکیل تیمی خلاق نیاز دارید تا پرسونای برند و راهنمای سبک برند را، که بین همه‌ی اعضای تیم توزیع خواهد شد، ایجاد کنند؛ بنابراین، هم‌کاری بینِ دپارتمانی را در تمام مراحل فرایند بازاریابی تشویق کنید تا به این ترتیب، مدیران از انسجام پیام‌ها در هر مرحله از توسعه و گسترش محصول مطمئن شوند.

۴. بازاریابی یکپارچه عمودی

بازاریابی عمودی روی هم‌سوسازی هر محصول، سرویس و استراتژی با رشد اقتصادی برند تمرکز دارد؛ به عبارت دیگر، رشد اقتصادی برند باید منعکس‌کننده‌ی خصوصیات داخلی آن باشد که از طریق پرسونای برند به هریک از اعضای تیم ارائه می‌شود؛ بر همین اساس، باید بدانید که می‌خواهید برندی ارزش‌مند باشید، به عنوان سرویسی محبوب شناخته شوید یا این‌که ارتباطات متفاوتی با مخاطبان داشته‌باشید؛ همه‌ی این‌ها به شناختی که از پرسونای برندتان دارید، وابسته است.

نحوه‌ی به‌کارگیری بازاریابی یکپارچه

در ادامه می‌بینیم که چگونه می‌توان کسب‌وکار خود را با استفاده از بازاریابی یکپارچه به‌درستی هدایت کرد؛ برخی از مهم‌ترین نکات در این راستا عبارت‌اند از:

۱. استانداردسازی نمایش بصری

ابزارهای نمایش بصری عناصر برند کسب‌وکارتان هستند که مخاطبان آن‌ها را می‌بینند. برای اطمینان از صدای برند سازگار و شناخته شدن برندتان در میان مشتریان، عناصر زیر باید در کانال‌های ارتباطی استانداردسازی شوند:

۲. ارزیابی خروجی ارتباطات فعلی

برای بازاریابی یکپارچه کارسازتر ، خروجی ارتباطات فعلی خود را در داخل و خارج سازمان ارزیابی کنید تا ناسازگاری موجود در آن‌ها را پیدا کنید. همان طور که پیش می‌روید، استراتژی مناسبی را برای استانداردسازی این ناسازگاری‌ها تدوین کنید؛ برای انجام این کار باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

۳. ایجاد روایت توسعه‌ی برند

برای هدایت روایتی بزرگ جهت توسعه‌ی برند کسب‌وکارتان از یک تیمِ بینِ دپارتمانی استفاده کنید؛ برای انجام این کار به موارد زیر نیاز دارید:

۴. استانداردسازی تولید محتوا

برای بازاریابی یکپارچه مؤثرتر، ساختاری را برای گردش کار داخلی در سازمان ایجاد کنید تا بر اساس آن، تولید محتوا را استانداردسازی کنید؛ برای این منظور باید موارد زیر را انجام دهید:

۵. استفاده از تکنولوژی

برای حفظ ارتباط سالم بین بخش‌های سازمان، از تکنولوژی استفاده کنید. نمونه‌هایی از تکنولوژی که از رویکردهای بازاریابی یکپارچه پشتیبانی می‌کنند، عبارت‌اند از:

مشاغلی که از بازاریابی یکپارچه استفاده می‌کنند

اگر به کار با روش‌های بازاریابی یکپارچه علاقه‌مند هستید، می‌توانید مسیرهای شغلی زیر را در نظر بگیرید:

۱. هماهنگ‌کننده‌ی بازاریابی

هماهنگ‌کننده‌ی‌ بازاریابی وظایفی را مانند توسعه، بودجه‌بندی و اجرای استراتژی‌های بازاریابی، بر عهده دارد. آن‌ها تحقیقات بازار را انجام می‌دهند تا مطمئن شوند كه فعالیت اعضای تیم به طور مناسبی هدایت می‌شوند؛ به عبارت دیگر، اعضای تیم باید بتوانند آن‌چه را مخاطبِ هدف می‌خواهد، نیاز دارد و از سازمان انتظار دارد، ارائه دهند؛ بر این اساس، هماهنگ‌کننده‌ی بازاریابی از یک روش بازاریابی یکپارچه برای هم‌سویی بخش‌های مختلف با چشم‌انداز مدنظرش استفاده می‌کند.

۲. مدیر شبکه‌های اجتماعی

مدیران شبکه‌های اجتماعی کمپین‌های رسانه‌های اجتماعی را در بسترهای مختلف توسعه می‌دهند که هدف آن‌ها برقراری ارتباط موثر با مخاطبان و اطلاع‌رسانی به آن‌ها در رابطه با محصولات و سرویس‌های کسب‌وکار است. این مدیران اغلب پُست‌های شبکه‌های اجتماعی را ایجاد می‌کنند که از آن جمله می‌توان پُست‌هایی را نام برد که دارای مؤلفه‌های بصری هستند؛ هم‌چنین، برخی از مدیران با پاسخ دادن به نظرات مشتریان، سؤالات و بازخوردهای آن‌ها از طریق رسانه‌های اجتماعی، با مخاطبان ارتباط برقرار می‌کنند؛ علاوه بر این، مدیران شبکه‌های اجتماعی با استفاده از بازاریابی یکپارچه می‌توانند چشم‌انداز منسجمی را از برندی سازگار با مخاطبان مربوط، از طریق کانال‌های مختلف رسانه‌های اجتماعی، به آنان ارائه کنند.

۳. بازاریاب دیجیتال

بازاریابان دیجیتال از تجزیه‌وتحلیل و تحقیق برای بهینه‌سازی فرایند استفاده‌ی کسب‌وکار از کانال‌های دیجیتالی، مانند رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌ها، موتورهای جست‌وجو، بازاریابی از طریق ایمیل و سایر موارد مرتبط استفاده می‌کنند. اگرچه ممکن است برخی از بازاریابان دیجیتال در این کانال‌ها به تولید محتوا بپردازند، مسئولیت اصلی آن‌ها استراتژی‌سازی محتوا و توسعه‌ی کمپین‌هایی است که مخاطبان ایدئالشان را با پیام‌رسانی صحیح مورد هدف قرار می‌دهند. بازاریابان دیجیتال مسئولیت کلیه‌ی بازاریابی‌ها را در بستر وب بر عهده دارند؛ بنابراین، آن‌ها می‌توانند با استفاده از بازاریابی یکپارچه، دید منسجمی را از برند کسب‌وکارشان به مصرف‌کنندگان ارائه دهند.

۴. مدیر بازاریابی

مدیران بازاریابی اغلب تیم‌های تخصصی بازاریابی را برای تجزیه‌وتحلیل داده‌های مصرف‌کنندگان و تحقیقات در بازار هدف برای ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی جذاب هدایت می‌کنند. به طور کلی، مدیران بازاریابی با شاخه‌های مختلف بازاریابی، از تبلیغات دیجیتال گرفته تا تبلیغات معمولی، درگیر هستند؛ به همین دلیل، استفاده از رویکرد بازاریابی یکپارچه به تأکید روی شناسه‌ی برندی پایدار در میان پروژه‌های متفاوت کمک می‌کند.

منبع : karboom.io  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *