آمیخته بازاریابی 4P

در این بخش قصد داریم که شما را با آمیخته بازاریابی 4P و آشنا کنیم که در واقع دارای مدل های مختلفی است. مدل 4P در واقع یک مدل مناسب برای بازاریابی را نشان می دهد. در این بخش می توان گفت که منظور از آمیخته بازاریابی این است که میان اجزای مختلف در کسب و کار چه ارتباط و هماهنگی ای وجود دارد. شما باید برای هر یک از این بخش های مختلف یک سری برنامه ریزی های دقیق داشته باشید تا بتوانید آن ها را براساس اجزای مختلف دسته بندی کنید.

آمیخته بازاریابی 4P چیست؟

در نخستین بخش می خواهیم آمیخته بازاریابی 4P را برای شما تعریف کنیم. آمیخته بازاریابی 4P در واقع شامل محصول، قیمت آن و همچنین مکان عرضه یا توزیع می شود. شما همچنین می توانید ترویج محصول و یا پیشبرد فروش آن را نیز در این بخش ها مورد بررسی قرار دهید.

بازاریابی 4P چیست?

همچنین بخشی از فعالیت های شرکت به شمار می آید که از طراحی محصول آغاز می شود و تا فروش ادامه خواهد داشت. هدف نهایی در این بخش این است که شما فروش را بسیار بیشتر از قبل انجام دهید و بتوانید به کار سودآوری بپردازید. آمیخته بازاریابی در واقع یک سری برنامه ریزی اصولی است که برای رسیدن به فروش و همچنین سودآوری شرکت شما کمک بسیاری خواهد کرد. شما می توانید با استفاده از مدل های بازاریابی مطمئن باشید که تمام جوانب مختلفی را که در نظر دارید می توانید با یک استراتژی جامع و کامل تغییر دهید و آن ها را برای طراحی های بهتر آن ها را توسعه بدهید.

بخش های مختلف 4P

بخش اول در 4P در واقع محصول است. به طور کلی شما می توانید محصول را به دو دسته تقسیم بندی کنید.

  1. محصولات مصرفی: محصولاتی که شما آن ها را به مصرف کننده نهایی خواهید فروخت و فرد خریدار می تواند آن را به صورت شخصی مورد استفاده قرار دهد محصول مورد معرفی است. به کسب و کارهایی که این دسته از محصولات را تولید می کنند و آنها را به فروش میرسانند  B2C یا business to customer گفته می شود.
  2. محصولات صنعتی: این نوع محصولات در واقع در کسب و کارهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد یا توسط واسطه های مختلف فروخته خواهند شد. این دسته از محصولات را طی یک سری فرایندهایی که به تبدیل محصول دیگر می انجامد معرفی و فروخته می شوند. کسب و کارهای بسیار فعالی که در این زمینه وجود دارند را معمولا B2B یا business to business گفته می شود.

سایر دسته بندی های محصولات در 4P

البته آنچه که باید به آن در آمیخته بازاریابی 4P دقت کنید این است که دسته بندی های دیگری هم در این بخش وجود دارد که در واقع این دسته ها هریک برای یک سری کسب و کار هستند. توجه به این دسته از بازاریابی برای شما اهمیت بالایی خواهد داشت. شما باید بدانید که چگونه می خواهید محصولات خود را در این زمینه به مشتریان خود عرضه کنید. در این قسمت درباره یک بخش دیگر در آمیخته بازاریابی 4P و محصولات آن توضیح خواهیم داد که مکان عرضه و همچنین توزیع محصول از جمله آن ها هستند.

محصولات در 4 پی

محصولات راحتی در  4P

این محصولات در واقع یک سری محصولات کم قیمت هستند که زمان زیادی صرف مقایسه و همچنین خرید آن ها نخواهد شد. این محصولات بخش های مختلفی را شامل می شوند که عوامل مختلفی هم در موفقیت آن ها وجود دارد. این که شما بتوانید سیستم پوششی را در توزیع تغییر دهید در واقع به این صورت انجام خواهد شد که شما می توانید راحت ترین دسترسی را به آن ها داشته باشید و توسط آن ها کل بازار را پوشش دهید.

محصولات مقایسه ای در  4P

محصولات مقایسه ای هم در بخش دیگری از این بازاریابی حضور دارند. این محصولات، محصولاتی هستند که مشتریانی که می خواهند آن ها را خریداری کنند در واقع زمان و توضیحات بیشتری را در این زمینه صرف می کنند و معمولا انواع مختلفی از محصول را پیش رو دارند. آن ها این محصولات را با هم مقایسه می کنند تا بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

شما باید برای خرید و فروش این نوع از محصولات، آن ها را در یک دسته بندی خاص قرار دهید تا بتوانید مشتریان خود را راحت تر کنید. البته دسترسی هم از جمله بخش هایی است که مشتریان شما به آن اهمیت خاصی خواهند داد. دید مشتری به اینکه تا چه حد می تواند راحت خرید کند به طور حتم روی شما تاثیرگذار خواهد بود.

محصولات ویژه در 4P

محصولات ویژه و خاصی هم در این زمینه وجود دارند که شامل محصولاتی می شوند که دارای یک سری مشتری خاص هستند. این مشتریان در واقع برای اینکه بخواهند محصول مورد نظر خود را خریداری کنند هم حاضرند که مسافت های طولانی را طی کنند و همین که مبلغی را پرداخت کنند که شاید برای محصولات دیگر غیر عادی باشد. این دسته از محصولات همچنین دارای یک سری محصولات و ویژگی های منحصر به فرد هستند که احتمالا برندهای خاص هم شامل آن ها در آمیخته بازاریابی 4P می شوند.

استراتژی های خرید در این زمینه به این صورت است که انحصاری دریافت خواهد شد. اگر شما می خواهید چندین محصول لاکچری و خاص را خریداری کنید احتمالا در این دسته قرار خواهید گرفت. نیازی نیست که شما این محصولات را در هر مغازه و فروشگاهی ببینید و آن ها را خریداری کنید بلکه می توانید آن ها را از نمایندگی های معتبر بخواهید. شما می توانید برندهای خاص را در این بخش پیدا کنید و از آن ها خرید کنید.

محصولات ناخواسته در 4P

این دسته از محصولات هم عمدتا آنهایی هستند که شما نمی توانید به صورت عادی به فروش برسانید. نیاز برای بازاریابی برای فروش این محصولات به وضوح دیده می شود. این محصولات همچنین شامل محصولاتی می شوند که مشتریان به صورت عادی به خرید آن ها هیچ فکری نمی کنند. از جمله این بخش ها می تواند به محصولاتی اشاره کرد که به تازگی وارد بازار شده اند.

آمیخته بازاریابی 4برای این بخش نیاز به معرفی محصول دارد و شما باید فعالیت های تیم فروش را نیز در بخش های مختلف در نظر داشته باشید. قرار دادن این نوع از محصولات در فروشگاه ها بدون اینکه فردی باشد که در مورد آن ها یک سری توضیحات به خریدار بدهد غلط ترین کاری است که شما می توانید انجام دهید چرا که باید فردی حضور داشته باشد که این محصولات را برای افراد دیگر توضیح دهد و آن ها را به خرید ترغیب کند.

دومین اصل در آمیخته بازاریابی 4P قیمت گذاری است!

دومین مورد در بازاریابی 4P قیمت است. در این زمینه سیاست های مهمی وجود دارند.به طور کلی دو سیاسیت قیمت گذاری در دنیا وجود دارد

سیاست های قیمت ثابت در بازاریابی 4P

سیاست های قیمت ثابت که در یک دوره زمانی خاص دیده خواهد شد. این نوع قیمت ها معمولا در طول دوره های زمانی مختلف تغییر نخواهند کرد. شما با در نظر گرفتن نوع محصول و همچنین وضعیت اقتصادی در این زمینه خواهید دید که می توانید نوع این قیمت گذاری را مشخص کنید. با توجه به تغییراتی که در این زمینه صورت می گیرند بهتر است که این نوع قیمت گذاری کمتر در کسب و کارهای مختلف به کار رود.

سیاست های قیمت متغیر در بازاریابی 4P

یکی دیگر از انواع سیاست هایی که در آمیخته بازاریابی 4P مورد استفاده قرار می گیرد سیاست های قیمت متغیر است. در این نوع از قیمت گذاری، قیمت ها در واقع با توجه به شرایط بازار مورد استفاده قرار خواهند گرفت. معمولا قیمت گذاری در نوع بخش هایی که از جنس خدمات هستند بیشتر خواهد شد. کسب و کارهای مختلفی که در جهان با استفاده از الگوریتم های مختلف ایجاد خواهد شد معمولا با استفاده از یک سری شرایط مختلف اقتصادی و همچنین مناسبت های مختلف ایجاد خواهد شد.

در واقع قیمت گذاری های پویا بهترین روش های قیمت گذاری در این بخش به حساب می آید. برای مثال اینکه قیمت بلیط خطوط هواپیمایی در تمام دنیا هستند ممکن است که در تمامی فصول سال به صورت شبانه روزی در حال تغییر باشند. البته در ایران از نظر فرهنگی بسیاری از قیمت ها پذیرفته نخواهد بود. این بدین معناست که اگر شما به عنوان یک برند شناخته شده ناگهان قیمت ها تغییر دهید ممکن است که با کاهش مشتری رو به رو شوید و بعضا مشکلات بسیاری هم در کسب و کار شما پدید خواهد آمد. البته این نوع قیمت گذاری دربازاریابی اکنون یکی از بهترین ها در جهان است

منبع : nematiacademy.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *