همیشه اساسی ترین استراتژی تبلیغاتی همین بوده است، رساندن پیام با تصاویر جذاب، چرا که از بین رسانه های سمعی و بصری و نوشتاری، سریع ترین و عمیق ترین و البته ماندگارترین اثر را رسانه بصری داشته است. حال این مورد را به این آمار اضافه کنید که آدم ها از لحاظ تقسیم بندی ادراکی به چهار گروه بصری، سمعی، لمسی و جنبشی. اکثرا در گروه بصری قرار می گیرند یعنی به کیفیت های دیداری بیشتر از سایر حس های ادراکی خود توجه دارند و تصاویر بیشتر برایشان مهم است و در ذهنشان می ماند، پس باز هم نقش تصویر پر رنگ تر می شود. بنابراین با استفاده از این اصل، می شود در کوتاه ترین زمان ممکن، بیشترین و مانا ترین اثر را بر ذهن مخاطب گذاشت، پس چه چیز از این بهتر؟

بر همین اساس، از تبلیغات تلویزیونی گرفته تا بیلبوردهای خیابان و اتوبان ها، از این بزرگ ترین و قوی ترین ابزار، برای سر زبان افتادن و حک شدن در ذهن افراد به خوبی استفاده کردند. حالا شاید بپرسید این ها، چه ربطی به جناب اسکیما ما دارد؟ خوب استراکچر دیتا هم دقیقا از همین تکنیک استفاده می کند یعنی “معجزه ایجاد جذابیت بصری”، حک شدن نام برند شما در ذهن مخاطب و افزایش احتمال انتخاب شدن (نرخ کلیک click through rate : CTR) توسط کاربر.     

حتما تا انتهای مقاله “راهنمای جامع اسکیما و تاثیر آن بر سئو سایت” با آکادمی آمانج همراه باشید که می خواهیم به زبان ساده، سلیس و روان و به صورت کاملا کاربردی یاد بگیریم که چطوری به صورت عملی اسکیما را برای سایت خودمان اجرا کنیم  و به رشد و سئو شدن صفحات سایتمان یعنی قرار گرفتن در صفحه اول نمایش نتایج سرچ گوگل و افزایش احتمال کلیک و انتخاب شدن سایت ما توسط کاربر، کمک کنیم.
همچنین در ادامه خواهیم خواند: “چطور با داده های ساختار یافته، سئو سایتمان را بهتر کنیم؟ “

آنچه در این نوشته خواهیم داشت

اسکیما چیست؟    

انواع نشانه گذاری اسکیما 

آثار خلاقانه یا Creative Works

RDFa ، Microdata و JSON-LD چیست؟

Resource Descriptive Framework in Attributes : RDFA   

Microdata :

javascript Object Notation for Linked Objects : JSON-LD 

چگونه می توان اسکیما شخصی خود را برای HTML ایجاد کرد؟

معرفی ابزارهای ساخت اسکیما

ابزار Hall Analysis schema markup generator

 ابزار Google Structured Data Markup Helper

 ابزار Microdata Generator.com

 ابزار Merkle Schema Markup Generator

ابزارهای تست اسکیما

ابزار Structured Data Testing Tool 

ابزار SEMrush Site Audit

ابزار Content Markup Guide

از توسعه و تحولات جدید اسکیما با خبر باشید

کاربرد اسکیما در سئو

مزایای داده های ساختاریافته

جستجوی معنایی (Semantic Search) چیست؟

ارتباط بین داده های ساختاریافته  و جستجوی معنایی 

ریچ کارت (rich cards)

گراف دانش (knowledge graph)

Schema چگونه به Google کمک می کند؟

وب معنایی ، EAT و YMYL

جمع بندی

نویسنده

الهه جلیلی

اسکیما چیست؟    

اگر بخواهم به ساده ترین زبان ممکن بگویم، به آن شکلی که شما در نتایج سرچ گوگل ظاهر می شوید، داده های ساختار یافته یا اسکیما (schema) (شِما) (طرحواره) (استراکچر دیتا) (structured data) (snippet) گفته می شود، به همین سادگی.
حال اگر بخواهم دقیق تر بگویم، نشانه گذاری اسکیما (Schema markup) یک زبان از داده های ساختار یافته  است که کمک می کند تا موتورهای جستجو بتوانند اطلاعات موجود در وب سایت شما را برای ارائه نتایج بهتر، درک کنند. این نشانه گذاری ها به موتورهای جستجو این امکان را می دهد تا بتوانند معانی و روابط پنهان پشت هر موجودیت، در سایت شما را مشاهده کنند. به همین دلیل ، نشانه گذاری اسکیما  به یک موضوع داغ سئو تبدیل شده است.

در گذشته، خود گوگل data structure tools  داشت و ما توسط خود گوگل می توانستیم اسنیپت بسازیم. در نسخه جدید وبمستر تولز که اسمش سرچ کنسول است دیگر این امکان را ندارد. همانطور که در مقدمه هم توضیح دادم ساخت اسکیما در بالا بردن CTR (نرخ کلیک) و افزایش احتمال انتخاب شدن شما توسط کاربر موثر است و این موضوع اثبات شده است.
تا این حد که شاید شما در نتایج سرچ گوگل در خط چهارم باشید ولی چون قبلا اقدام به ساخت اسکیما برای وب سایتتان کردید و گوگل نتیجه سرچ شما را پر زرق و برق تر از باقی نتایج نمایش می دهد، کاربر روی وب سایت شما کلیک خواهد کرد.

 به همین راحتی انتخابش را از سایتی که در جایگاهِ اول نتایج سرچ گوگل قرار گرفته به سایت شما که در خط چهارم هستید، تغییر می دهد، پس فقط به خاطر استفاده از structured data شما توانستید به سادگی توجه و اعتماد بیشتری را جلب کنید و توسط کاربر انتخاب شوید. پس تا اینجا متوجه شدیم که اسکیما در واقع یک سری اطلاعات است که توسط خود ما به گوگل داده میشود تا موتورهای جستجوی گوگل از طریق آن اطلاعات بتوانند متوجه هدف و موضوع سایت ما شوند و سریع تر و بهینه تر ما را در نتایج سرچ گوگل به کاربران نشان دهند.

مثلا وقتی سه چهار سال پیش گوگل اعلام کرد که نمایش به صورت ستاره دار را برای مقالات برداشته است، برخی وبمستران برای اینکه این قانون را دور بزنند می آمدند و صفحه ای از سایتشان که مقاله بود ولی می خواستند به صورت اسکیمای ستاره دار در نتایج ظاهر شود را در هنگام ساخت اسکیما نوع صفحه را به جای مقاله، لکال بیزینس اعلام می کردند که مربوط به کسب و کارهای محلی و محصول است و is this a review را برایش yes می گذاشتند تا در نتایج گوگل، اسنیپت برایشان به شکل امتیازدهی و ستاره نمایش داده شود.
 ولی این کار درست نیست چون هدف اصلی از داده های ساختار یافته در واقع معرفی نوع واقعی صفحه شما به گوگل و کمک به بهتر و راحت تر تشخیص دادن سایت شما توسط موتورهای جستجو است. عجله نکنید در ادامه چند نمونه کامل ساخت اسکیما را با هم خواهیم دید.

در زیر یک نمونه اسکیما را که مربوط به آکادمی آمانج هست را می بینید که بخش های مهم تر وب سایت مثل: درباره ما، دوره های آموزشی، آخرین نوشته ها، طراحی و برنامه نویسی وب سایت، اساتید مجموعه آمانج، طراحی تجربه کاربری (UX) به شکل schema به گوگل معرفی شده است تا در نتایج آورده شود و همچنین ریچ اسنیپت آدرس و شماره تماس و لوکیشن آکادمی آمانج را در سمت راست تصویر مشاهده می کنید.

به نقل از سایت semrush  اثبات شده است که اسکیما یا Rich Snippet ها به نرخ کلیک (CTR) در نتایج جستجوی ارگانیک کمک می کنند. در ادامه چند نمونه عکس از شکل ظاهری این Rich Snippet ها خواهیم دید.

انواع نشانه گذاری اسکیما 

زبان اسکیما، برای داده های ساختار یافته (structured data) درباره افراد، مکان ها، و هر چیزی که بر روی وب است، فرمت هایی دارد. لیست کاملی از مواردی را که نشانه گذاری های اسکیما (Schema Markups) می ­توانند تعریف کنند را در وب­ سایت schema.org می ­توانید پیدا کنید. ­با کمک اطلاعاتی که در اسکیما به موتور های جستجو می ­دهید، شانس کلیک شدن روی سایت خود را بیشتر از 50 درصد افزایش می دهید. شما هم احتمالا در نتایج جستجو گوگل با سایت­ هایی روبرو شده ­اید، که اطلاعات بیشتری در همان صفحه جستجو ها نمایش می­ دهند. مثل ستاره هایی که توسط کاربران به آن صفحه داده شده­ اند.

نشانه گذاری ها و کدهای اسکیما مثل سایر کدهای HTML در محتوای سایت قرار می گیرند. سایت شما در هر زمینه ای که فعالیت دارد، می توانید از نشانه گذاری اسکیما استفاده کنید. سایت موسیقی، آموزشی، خبری، کتاب، فیلم و غیره، هر کدام کدهای مخصوص به خود را دارند. مثلا اگر شما سایتی دارید که فایل آموزشی یا کتاب الکترونیک یا محصول دیگری می فروشد. باید از کدهای مخصوص هر کدام که توسط schema.org بهینه شده اند، استفاده کنید تا اطلاعات در موردِ محصولتان را در اختیار گوگل قرار دهید. اطلاعاتی مثل نام نویسنده، نام کتاب یا فیلم، زمان انتشار و غیره.

نشانه گذاری اسکیما معمولا در موارد زیر به کار می روند:

مقاله ها (Articles)

رویداد ها (Events)

محصولات (Products)

افراد (People)

سازمان ها (Organizations)

کسب و کار های محلی (Local Businesses)

نظرات یا امتیازدهی ها (Reviews)

دستور پخت (Recipes)

شرایط پزشکی (Medical conditions)

برد کرامب (BreadCrumb)

سوالات متدوال (FAQ)

همانطور که گفتیم بعد از اضافه شدن نشانه گذاری اسکیما (Schema Markups) به سایت شما، نشانه گذاری های اسکیما به موتور جستجو اجازه می دهند تا درک کنند که ماهیت سایت شما چیست. سپس موتور جستجو می تواند این اطلاعات را از طریق Rich Snippets به نمایش بگذارد. به عنوان مثال ، در اینجا نتیجه صفحه ای را داریم که نشانه گذاری اسکیما برای رویدادها یا مناسبت ها (Events) اجرا می کند، که در آن می توانیم تاریخ ها و مکان های رویدادهای مختلف را، ببینیم.

و در تصویر زیر، نشانه گذاری اسکیما ، از ِRich Snippet ثبت امتیاز (نظردهی) داریم  و نام فردی که این نظر را داده، قابل مشاهده است:

در تصویر بعدی هم یک نمونه بردکرامب را می بینید. در این نوع اسکیما یا ریچ اسنیپت، به جای آنکه URL صفحه نمایش داده شود، محل قرارگیری آن صفحه در دسته بندی­ های سایت نمایش داده می شود. در حقیقیت، این اسکیما نشان می دهد که باید چه مسیری را در سایت شما برای رسیدن به این صفحه ، طی شود.که اگر مثلا کاربر از محتوا خوشش نیامد یا صفحه خطای 404 داد یا هر هر حالت دیگری، بتواند برود بر روی دسته.

و تصویر بعد اسکیما از نوع FAQ، که این نوع اسکیما نیز بسیار در جذب کاربر و افزایش CTR و بالا بردن فروش، مهم است. در این نوع اسکیما نوشتنِ در حدودِ 3 تا 4 سوال کافی است. به یاد داشته باشید که ساخت اسکیما به معنای تضمین نمایش آن در نتایج سرچ نیست، این گوگل است که تصمیم می گیرد FAQ شما را نمایش دهد یا خیر. برای اینکه احتمال نمایشِ FAQ خود را توسط گوگل افزایش دهید،حتما سوال و جواب ها در خود صفحه سایتتان هم قابل مشاهده باشند، و محتوای صفحه با متن سوالات از نظر مفهوم و کاربرد مرتبط باشند.

 معمولا باید سایت شما در کلمات کلیدی آن صفحه، در 10 نتیجه اولِ گوگل و در صفحه اول قرار داشته باشد همچنین سایت های رقیب دیگری که در صفحه نتایج جستجو هستند از FAQ استفاده نکرده باشند، چون حداکثر برای 3 نتیجه این اسکیما هم زمان نمایش داده می­شود. البته باز هم تصمیم نهایی با گوگل است و با رعایت همه این شرایط هم تضمینی برای نمایش شما نیست ولی معمولا اگر رتبه خوب و ورودی خوب بگیرید، اسکیما شما نمایش داده می­شود.

آثار خلاقانه یا Creative Works

یکی از شاخه های معروف اسکیما، Creative Works است، که کتابخانه ای از نشانه گذاری محتواهای خلاق مانند فیلم ، کتاب ، بازی های ویدیویی و موسیقی است. در اینجا مثالی از اسکیما  “فیلم” آورده شده است. توجه داشته باشید که چگونه جزئیات خاص فیلم مانند رتبه بندی ، ژانر و تاریخ فیلم در آن دیده می شود.

این نشانه گذاری­ های اسکیما می­ توانند با استفاده از زبان­ های مختلف کد، از جمله RDFa ، Microdata و JSON-LD پیاده سازی شوند.

RDFa ، Microdata و JSON-LD چیست؟

این ها همه زبان­ های کدی هستند که می توانند به HTML اضافه شوند تا متادیتا (مثلاً اسکیما یک متادیتا محسوب می شود) را در یک سند وب تعبیه کنند.

Resource Descriptive Framework in Attributes : RDFA   

RDFa مخفف Resource Descripttive Framework in Attributes است. که در واقع نوعی کد است که می تواند به هر سند مبتنی بر XML ، XHTML و XML اضافه شود. RDFa یکی از روش های اولیه برای استفاده از اسکیما بوده که در ابتدا پیچیده بوده و مرور زمان ساده تر شده است.

ویژگی های RDFa عبارتند از:

about – برای مشخص کردن منبعی که متاداده در مورد آن است
rel و rev – برای تعیین رابطه و رابطه معکوس با منبع دیگر
src  ، href و resource – برای تعیین یک منبع
content – برای نادیده گرفتن محتوای عنصر هنگام استفاده از ویژگیِ خصوصیت(Attribute)
datatype – برای مشخص کردن نوع داده از یک متن مشخص شده برای استفاده با ویژگیِ Attribute
typeof – برای تعیین نوع RDF موضوع یا منبع

تصویر زیر یک نمونه کد RDFA در HTML است:

Microdata :

میکروداده ها، اطلاعات بسیار کوچکی هستند، که در بخش های مختلف یک سایت از آنها استفاده می شود. Microdata برای رفع پیچیدگی RDFa ارائه شد. هر میکرو دیتا از سه تگ ساخته شده که با کمک آنها می شود، کد اسکیما نوشت. میکرو دیتا در سئو اهمیت خاصی دارد و می توان به کمک آن موضوعِ صفحات و دیگر توضیحات اضافه را مشخص کرد.

اجرای Microdata مشابه RDFa است و ویژگی های آن شامل موارد زیر است:

itemscope – برای ایجاد آیتم و نشان دادن اینکه بقیه عناصر حاوی اطلاعاتی در مورد آن است
itemtype – برای توصیف آیتم و خصوصیات آن با یک URL معتبر (به عنوان مثال ، “https://schema.org”)
itemprop – برای نشان دادن اینکه برچسبِ حاویِ مقدارِ یک خاصیت آیتم مشخص شده است (به عنوان مثال  itemprop = “نام”)
itemid – برای مشخص کردن شناسه منحصر به فرد آیتم
itemref – برای ارجاع به خواص عنصری است که در itemscope وجود ندارد. لیستی از شناسه های عناصر با خصوصیات بیشتر را در جای دیگر سند ارائه می دهد.

تصویر زیر یک نمونه کد Microdata در HTML است:

javascript Object Notation for Linked Objects : JSON-LD 

JSON-LD مخفف Javascript Object Notation for Linked Objects است. این سبک نشانه گذاری می تواند با جایگذاری مستقیم در تگ های <head> یا <body> یک سند وب ، اسکیما را پیاده سازی کند. این زبانِ نشانه گذاری از ویژگی های “@context” و “@type” برای تعیینِ واژگان زبان اسکیما (schema.org) استفاده می کند. از آنجا که می توان آن را درست در تگ <head> قرار داد ، JSON-LD ساده ترین راه برای اجرای اسکیما برای مبتدیان محسوب می شود. در اینجا توضیحاتی از سایت developers.google را در مورد این سه زبان می بینید، که استفاده از JSON-LD را “هر جا ممکن باشد” توصیه می کند.

مثال ها:

در اینجا یک مثال ابتدایی از نوع نشانه گذاری اسکیما “Book” در یک صفحه وب با استفاده از Microdata را داریم:

بدون نشانه گذاری(markup) :

<div>

<h3>Harry Potter and the Chamber of Secrets</h3>

<table summary=”Bibliographic Details”>

<tr>

<th>Main Author: </th>

<td>Rowling, JK</td>

</tr>

</table>

</div>

<table summary=”Holdings details”>

با نشانه گذاری Microdata : 

<div itemscope itemtype=”http://schema.org/Book”>

<h3 itemprop=”name”>Harry Potter and the Chamber of Secrets</h3>

<table summary=”Bibliographic Details”>

<tr>

<th>Main Author:</th>

<td itemprop=”author”>Rowling, JK</td>

</tr>

</table>

</div>

<table summary=”Holdings details”>

و اینجا همان مثال با JSON-LD آمده است :

<script type=”application/ld+json”>

{“@context”:”http://schema.org/”,

“@type”: “Book”,

“name”: “Harry Potter and the Chamber of Secrets”,

“author”: “Rowling, JK”,

“offers”:{“itemOffered”: “#record”}}

چگونه می توان اسکیما شخصی خود را برای HTML ایجاد کرد؟

تعدادی از ابزارها مانند Google’s Structured Data Markup Helper (لینک شده در زیر) وجود دارند که تولید و پیاده سازی اسکیما در JSON-LD یا Microdata را بر روی صفحات موجود در وب سایت، آسان می کنند. نحوه کار این ابزار را در ادامه با هم می بینیم:
برای ساخت اسکیما ابتدا وارد آدرس Google’s Structured Data Markup Helper شوید
و مطابق شکل زیر ابتدا نوع صفحه ای که می خواهید برایش اسکیما بسازید را انتخاب کنید که من در اینجا چون صفحه ام از نوع مقاله یا آرتیکل است، نوع مقاله را انتخاب کردم و سپس در بخش url آدرس صفحهای از سایت خود را که می خواهید برایش اسکیما بسازید وارد نمایید، سپس دکمه start tagging  را بزنید.

در مرحله بعد با این شکل روبرو می شوید:

که وقتی با موس روی هر المان در صفحه می روید و موس به شکل انتخاب درمی آید کلیک کنید و کادری مطابق شکل زیر، حاوی تگ ها برایتان باز می شود:

مثلا برای من در این صفحه فقط روی بخش عنوان، موس حالت انتخاب را داشت، کلیک کردم و از کادر تگ Name را انتخاب کردم و خودش در سمت راست عنوان صفحه ام را جلوی Name نوشت به این شکل:

در سایر بخش های صفحه که با موس می روم به حالت انتخاب درنمی آید، پس از کادر سمت راست در پایین صفحه دکمه Add missing tags را می زنم در اینجا مطابق شکل تگ هایی را که می خواهم انتخاب و مقدارش را می نویسم و اضافه می کنم همانطور که در شکل می بینید من تگ نویسنده ‘Author’  را انتخاب کردم و مقدارش را ‘Elahe Jalilibal’  نوشتم. بعد از اضافه کردن تگ های مد نظرمان دکمه Save را بزنید.

سپس در بالای کادر سمت دکمه CREATE HTML را بزنید. در مرحله بعد با عکس زیر مواجه می شوید که به شما کد اسکیما آماده  با فرمت  JSON-LD  را به شما می دهد که می توانید فرمت آن را با انتخاب از بالا به  Microdata تغییر دهید. که البته من روی همان JSON-LD گذاشتم بماند. در بخش هایی از تصویر که کد را انتخاب کردم (آبی رنگ شده در تصویر) مشخصاتی که در بالا وارد کردیم را مشاهده می کنید. کل  کد موجود در کارد را کپی کنید و در بخش Head در کد های HTML سایت خود اضافه کنید.

 اگر از CMS وردپرس استفاده می کنید می توانید با افزونه  Insert Headers and Footers  مطابق شکل زیر کدهای کپی شده را در قسمت insert script to head  پیست نمایید، سپس دکمه به روز رسانی را بزنید.

تبریک میگم شما موفق شدید برای یکی از مقالات سایتتان اسکیما بسازید و عناصر مهم در صفحه مقاله تان را برای گوگل نشانه گذاری کنید.

درادامه ابزاری را که برای تست اسکیما ساخته شده است، خدمتتان معرفی خواهیم کرد.

معرفی ابزارهای ساخت اسکیما

اگر آماده شروع افزودن اسکیما به سایت خود هستید، در اینجا برخی از بهترین ابزارهای رایگان ساخت اسکیما که به صورت آنلاین کار می کنند را می توانید امتحان کنید.

ابزار Hall Analysis schema markup generator

ابزار Hall Analysis schema markup generator به شما امکان می دهد اطلاعات مربوط به یک کسب و کار محلی ،شخص ، محصول ،رویداد ،سازمان یا وب سایت را وارد کنید تا یک قطعه کد JSON-LD برای قرار دادن در HTML وب سایت خود ایجاد کنید. مانند نمونه ساخت اسکیما­یی که در بالا داشتیم. استفاده از این ابزار ساده و آسان است، و برای همه نوع وب سایت هم مناسب است.

 ابزار Google Structured Data Markup Helper

 ابزار Google Structured Data Markup Helper به کمک این ابزار شما می توانید هر مورد را در صفحه خود که می خواهید تگ کنید، انتخاب و برچسب گذاری کنید. که در بالا مفصل معرفی شد و مراحل کاملِ ساخت اسکیما برای یک مقاله از سایت را گام به گام با هم آموختیم.

 ابزار Microdata Generator.com

ابزار Microdata Generator.com یکی دیگر از ابزارهای ساده برای ساخت اسکیما است، به ویژه برای کسب و کارهای محلی مناسب است.

 ابزار Merkle Schema Markup Generator

ابزار Merkle Schema Markup Generator که می تواند خروجی در قالب­ های JSON-LD یا microdata بدهد.

ابزارهای تست اسکیما

اگر می خواهید بررسی کنید که آیا ساخت اسکیما را درست انجام داده اید یا خیر، یک سری ابزار تست اسکیما مفید برای بررسی سایت شما وجود دارند و به شما در مورد هرگونه استفاده  نادرست از زبان نشانه گذاری اسکیما هشدار می دهند.

ابزار Structured Data Testing Tool 

بعد از اینکه اسکیما را به HTML خود اضافه کردید، می توانید اسکیما را با ابزار Structured Data Testing Tool آزمایش کنید. فقط کافی است صفحه وب یا کدهای اسکیما خود را داخلِ این ابزار بکشید و رها (drag and drop) کنید تا اگر خطا یا هشداری دارد به شما نشان دهد.

ابزار SEMrush Site Audit

ابزار SEMrush Site Audit اسکیما را بررسی می کند و به شما می گوید که چند درصد از وب سایت شما از Schema (فقط microdata) ، Open Graph ، Twitter Cards و Microformats استفاده می کند.

ابزار Content Markup Guide

Google ابزار Content Markup Guide  را برای ساخت اسکیما از نوع Creative Work در نظر گرفته است. و با استفاده از این ابزار می توانید rich snippets داشته باشید. این اسکیما برای هر محتوایی از جمله: محتواهای خواندنی (کتاب)، مشاهده کردنی (فیلم و سریال) یا گوش دادنی (موسیقی) ، قابل انجام است.

از توسعه و تحولات جدید اسکیما با خبر باشید

برای به روز بودن در مورد نشانه گذاری اسکیما، می توانید صفحه schema.org  را چک کنید، این صفحه تمام به روزرسانی ها و واژگان جدید را در فهرست خود لیست می کند. در حال حاضر آخرین نسخه، نسخه 13.0 (جولای 2021)، واژگان قابل توجهی در مورد
e-commerce ،  job postings  و  MediaReview اضافه کرده است.

کاربرد اسکیما در سئو

این سوالی است که متخصصان سئو همیشه می پرسند، و پاسخ کوتاه  به این سوال، چیزی شبیه این است “خوب نه به طور مشخص، اما …”  Search Engine Journal دراواخر سال 2019 به این نتیجه رسید که داشتن اسکیما تأثیرمستقیمی بر رتبه بندی جستجوی ارگانیک شما ندارد. با این حال ، این بدان معنا نیست که داده های ساختار یافته تاثیری در دیده شدن شما ندارد. اسکیما ها و ریچ اسنیپت ها به وب سایت شما اجازه می دهد که بیشتر در صفحه نتایج دیده شود و این ثابت شده است که به نرخ کلیک (CTR) کمک می کنند.

در واقع اسکیما کمک می کند تا موتور های جستجو، بتوانند محتوای سایت شما را بهتر بخوانند و در نتایج نمایش دهند. در حقیقت سئو هم تلاش می کند که چنین شرایطی را فراهم کند. بر همین اساس می توان با استفاده از schema برای سئوی بهتر سایت اقدام کرد. ولی باید توجه کرد که اسکیما تاثیر مستقیم روی بالا رفتن رتبه سایتتان ندارد و فقط ایندکس شدن را را ساده تر می کند. به این دلیل که اسکیما کمک می کند، تا موتورهای جستجو سایت شما را بهتر درک کنند، قطعا این موضوع، در زمان نمایش نتایج جستجو به کاربران، بی تاثیر نیست.

در واقع سئوی داخلی (On site SEO) بر روی مواردی تاکید می کند، که محتوای سایت را برای موتور های جستجو قابل فهم می کند. استفاده از تگ عنوان، تگ های heading، تگ Alt img، متا دیسکریپشن، کلمات کلیدی و…
همگی ابزاری برای درکِ بهترِ محتوا توسط موتورهای جستجو گوگل هستند. و روش نشانه گذاری اسکیما یا داده های ساختار یافته هم همین اهداف را دنبال می کند، از این رو می توان گفت، که از استراکچر دیتا می توان جهت بهبود و بهینه سازی سئوی داخلی سایت بهره برد.

شاید استراکچر دیتا برای سایتتان رتبه بالاتر به همراه نیاورد، ولی رتبه درست تری برای سایت می سازد، بدین معنا که structured data، کاری می کند تا سایت شما بهتر دیده شود و شانس کلیک شدن روی آن را بیشتر می کند. بنابراین اسکیما برای سئوی سایت مفید است.
 ساخت اسکیما برای سایت، نه تنها ورودی سایت را افزایش می دهد، بلکه گوگل نیز به مرور تصمیم می گیرد، سایت شما را در بین گزینه های پیشنهادی به کاربر در جایگاه بالاتری نمایش دهد.

اگر تا امروز از نشانه گذاری اسکیما استفاده نکردید، باید بدانید که بسیاری از مفاهیم که در سایت شما هستند، توسط گوگل درک نشدند. هرچقدر بتوانید سایت را برای ربات های جستجوگر گوگل قابل فهم تر کنید، بدون شک نتیجه بهتری خواهید گرفت.
اگرچه ممکن است در نتیجه افزودن snippet، افزایش مستقیم در رتبه بندی ارگانیکِ صفحه خود مشاهده نکنید، اما می توانید میزان بیشتری از ورودی و ترافیک را بر روی سایت خود را مشاهده کنید، و این دقیقا همان چیزی است که واقعاً به دنبال آن هستید.

” سئو چیست؟

بنویسیم `سئو`  بخوانیم  `زندگی`

اگر یک سئوکار بتواند، رابطه معنادار بین هر یک از قوانین و مفاهیم سئو را با قوانین و مفاهیم زندگی روزمره دریابد.

سئو برایش بعد پیدا می کند و تبدیل به یک مفهوم زنده و جذاب می شود.

آن زمان نه تنها سئو به کمکش می آید تا در صدر نتایج جستجوی گوگل قرار بگیرد بلکه سبب می شود در صحنه زندگی هم درخشنده‌ترین باشد در اوج   “

مزایای داده های ساختاریافته

گوگل اعلام کرده است که اسکیما یا داده های ساختار یافته مناسب می توانند جلوه بصری سایت شما را در نتایج جستجو افزایش دهند. به عنوان مثال ، با بررسی داده های ساختار یافته ثبت امتیاز،گوگل دستور پخت های با بیشترین میزان امتیاز ثبت شده، یعنی پنج ستاره را در بالای نتایج جستجو خود نشان می دهد.

یا مثلا با داده های ساختاریافته یا اسکیما در مورد آهنگ ها و آلبوم ها ، Google می تواند آهنگ هایی یک خواننده را با یک سری
rich cards  نشان دهد.

این نه تنها به جلوه بصری سایت شما در نتایج سرچ گوگل کمک خواهد کرد، بلکه با رشد بیشتر فناوری مربوط به جستجو، قطعا محتوای شما از سایت هایی که از این روش استفاده نکردند جلوتر خواهد بود. به عنوان مثال، به نقل از  Search Engine Roundtable، دستگاه های فعال-صوتی مانند «دستیار Google» برای شناسایی و بازیابی اطلاعات مربوط به کوئری های (جستجو های) گفتاری، به داده های ساختار یافته اعتماد زیادی دارند. و در نتایج این گونه سرچ ها سایت هایی که schema دارند را بیشتر نشان می دهد.

در یک تحقیق مطالعاتی که در ارتباط با جستجوی صوتی، در موتور جستجوی گوگل انجام شده است، اعلام شد که در بیشتر از 66% موارد نتایج سرچ گوگل، سایت هایی بودند که از استراکچر دیتا استفاده می کردند. برای سئوکاران و بازاریابان (مارکترها)، این بدان معنی است که هر چه داده های ساختاریافته بیشتر، بهتر. استفاده از این تِرِند با پیاده سازی اسکیما، به مفهوم “SEO معنایی” (semantic SEO) برمی گردد.

جستجوی معنایی (Semantic Search) چیست؟

“جستجوی معنایی” یا “SEO معنایی” اصطلاحی در موردِ بهینه سازی یک صفحه برای جستجو، با پوشش کاملِ موضوع است، و نه فقط یک کلمه کلیدی واحد. محتوای عمیق تر ،با تمرکز بیشتر بر روی تصویر-بزرگ آن محتوا و معنی پشت آن ،به کاربران کمک می کند تا در واقع یک مفهوم را درک کنند و Google این سبک را به پست های وبلاگی کوتاه که متمرکز بر یک کلمه کلیدی هستند، ترجیح می دهد.

افزودن اسکیما یا داده های ساختار یافته مخصوصا به محتواهای طولانی مدت و لندینگ های شما ، سطح دیگری از محتوا را در اختیار موتور جستجو قرار می دهد، تا موتورهای جستجو بتوانند روابط بین مفاهیم موجود در یک صفحه را درک کنند، به همان روشی که افراد هنگام یادگیری مفاهیمِ جدیدِ مرتبط می توانند بین آن مفاهیم ارتباط برقرار کنند. هر چقدر Google بتواند در سطح معنایی، بهتر کار کند آنگاه می تواند به روشی منطقی، ارتباط بهینه تری با جستجوگران داشته باشد.

در حالی که شرکت های فناوری همچنان به کارآیی بیشتر وب برای کاربران اهمیت می دهند، مثل زمان بارگذاری سریع تر، پاسخ سریع تر، پیشنهادات مرتبط تر. موتورهای جستجو ترجیح می دهند محتوایی را ارائه دهند که درک بالاتری را برای آنها فراهم کند. اگر محتوای طولانی تر و عمیق تری ایجاد کنید که چندین مفهوم و سطح از مفاهیم و محتوا از انواع متفاوتِ متنی، صوتی و تصویری را در یک صفحه معرفی کند ، بسیار عالی است! افراد می توانند برای درک کامل مفهوم ، آن صفحه را بخوانند و دوباره هم بخوانند و Google نیز می تواند موضوع را از چند زاویه درک کند.

Hittail.com وب معنایی را به عنوان تغییر جهت “جریان منسجم اطلاعات” توصیف می کند. گوگل فقط جستجوی اطلاعات بیشتر در یک زمینه نیست، بلکه سفارش دادن به وب برای یک جریانِ منسجم از اطلاعات است. چگونه موضوعات ،مضامین ،ایده ها ،متن ، فیلم ، صدا به هم متصل شده اند و با یکدیگر ارتباط دارند. با ادامه رشد اینترنت، نیاز به جریانِ منسجم تری از اطلاعات نیز، به طور طبیعی رشد خواهد کرد.

ارتباط بین داده های ساختاریافته  و جستجوی معنایی 

هدف اصلی اسکیما یا داده های ساختار یافته  (structured data) برقراری ارتباط بهتر با موتورهای جستجو مانند Google است. وقتی Google معانی موجودیت ها و المان های سایت شما را در سطح عمیق تری درک کند، نتایج بهتری را به کاربران و جستجوگران ارائه می دهد. و مواردی مانند  rich cards ،rich snippets  و knowledge graph در صفحه نتایج  موتور جستجو یا SERP (search engine resulst page) ظاهر می شوند.

ریچ کارت (rich cards)

ریچ کارت ها که نمونه هایی از آن را در تصویر زیر می بینید، مانند ریچ اسنیپت یا اسکیما با کدهای HTML به گوگل معرفی می شوند البته شرایط خاصی مثل زمان انتشار محتوا و میزان اعتبار دامنه و سایت در نمایش آنها تاثیرگذار است.

گراف دانش (knowledge graph)

گراف دانش (knowledge graph)، یک پایگاه دانش است که توسط گوگل و سرویس‌های گوگل، برای بهبود کیفیت نتایج موتور جستجو استفاده می‌شود، این کار از طریق جمع‌آوری اطلاعات از منابع متفاوت انجام می‌شود. اطلاعات گراف دانش در یک جعبه اطلاعات (infobox)، در کنار نتایج جستجو به کاربران نمایش داده می شود.

Schema چگونه به Google کمک می کند؟

بیایید بدین شکل به این موضوع فکر کنیم، در حالی که محتوای شما دارد به Google می گوید چه چیزی در روی سایت شما است، اسکیما دارد به  Google کمک می کند که بگوید معنای محتوای سایت شما چیست. حالا شاید بپرسید که چگونه به Google می گوید محتوای شما به چه معناست؟ خوب این گونه که زبان نشانه گذاری (markup) روابط بین معانی یا مفاهیم و موجودیت ها را درصفحه وب، مشخص می کند.

وب معنایی ، EAT و YMYL

آیا وب سایت شما با مفهوم پول (فروش آنلاین محصولات و انجام معاملات) یا زندگی (اطلاعات پزشکی ، مشاوره ، دانش و غیره) ارتباطی دارد؟ در این صورت، هنگام استفاده از اسکیما در سایتتان، پیروی از دستورالعمل های EAT و YMYL، برای شما حیاتی است، تا در نتایج سرچ بیشتر دیده شوید .
EAT مخفف expertise ، authoritativeness وtrustworthiness  است. یعنی تخصص ، معتبر بودن و قابل اعتماد بودن است: سه ویژگی که گوگل در دستورالعمل های کیفیت خود آورده است ، و امروزه این موارد برای گوگل بیش از هر زمان دیگری در اولویت است.


بیشتر بدانید: مقاله E-A-T در سئو: مبارزه‌ی گوگل با محتوای بی‌کیفیت را حتما بخوانید.


YMYL مخفف your money or your life  “پول شما یا زندگی شما” است و صفحاتی را نشان می دهد که با اطلاعات مربوط به زندگی و پول مردم سر و کار دارند.


بیشتر بدانید: مقاله راهنمای جامع YMYL و تاثیر آن بر سئو سایت را حتما بخوانید.


Google خود گفته است که شاخصِ اصلی یک صفحه وب با کیفیت پایین، این است که آن صفحه به میزان کافی EAT نداشته باشد. اکنون مسئولیت سئوکاران و صاحبان وب سایت است که با اجرای داده های ساختاریافته صحیح در وب سایت های خود ، با جریان این تغییر همراه باشند. به طور خاص Google توصیه می کند نشانه گذاری های اسکیما را بر روی محتواهای زیر اضافه کنید:

موارد محتوایی (Content items): مانند مقالات ، دستور العمل ها یا فیلم ها.

لیست موارد (Lists of items): مانند دستور العمل ها و رویدادها.

جمع بندی

خوب در این راهنمای جامع اسکیما با هم خواندیم که استراکچر دیتا چیست و تا چه حد در سئو شدن سایت ما موثر است. به معرفی ابزار هایی برای ساخت اسنیپت پرداختیم و مراحل ساخت اسکیما ی مقاله را عملی یاد گرفتیم. فهمیدیم که گوگل به مفهوم و معنا اهمیت زیادی می دهد و با توجه به اهمیتی که گوگل به سرچ معنایی می دهد و موضوع EAT که گوگل دارد این روزها به شدت با محتوای بی کیفیت مبارزه می کند، می توانیم از داده های ساختار یافته به عنوان زبان نشانه گذاری معنایی نیز یاد کنیم، که موجب می شوند تا اطلاعات مفید و بیشتری در کنار نتایج سایت شما به کاربران ارائه شوند و همین مفید و ارزشمند بودن اطلاعات و محتوا است که موجبات خشنودی هر چه بیشتر گوگل را از وب سایت شما فراهم می آورد و به مرور رتبه بهتری را هم نصیبتان می کند. و مهم تر از همه اینکه دانستید شما با استفاده از schema در واقع با روند توسعه و تغییرات آینده گوگل همراه شدید و از این جهت می توانید گوی سبقت را از رقبایتان که زحمت این کار را به خود ندانند یا از آن آگاهی درستی ندارند، به راحتی بربایید

منبع : amanjacademy.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *