بازاریابی به اندازه ای گسترده است که محصولات برای فروش گسترده هستند.از انواع بازاریابی میتوان به بازاریابی خیابانی اشاره کرد چراکه این روش از تاثیرگذار ترین روش های بازاریابی است.بازاریابی خیابانی (Street Marketing) یک روش بازاریابی است که محصولات یا خدمات به طور مستقیم به مشتریان در یک محل عمومی عرضه می شود و هدف آن جلب توجه و برانگیختن سر و صدا در مورد آن محصول یا خدمت است. این نوع بازاریابی از روش های تبلیغاتی معمول استفاده نمی کند و می تواند اغلب شامل یک روش تبلیغات غیر متعارف و خلاقانه باشد. استفاده از بازاریابی خیابانی می تواند یک راه مؤثر برای هدف قرار دادن یک مکان خاص که مشتریان در آن رفت و آمد دارند برای پیاده سازی برنامه ریزی استراتژیک و خلاق بازاریابی یک شرکت باشد. این روش از بازاریابی همچنین می تواند شیوه ای به منظور افزایش سطح آگاهی از نام تجاری (Brand Awareness) از طریق خلق یک خاطره ی به یاد ماندنی در ذهن مشتریان باشد.

روش بازاریابی خیابانی از برخی جهات دارای ویژگی های مثبت است که از دلایل فراگیر شدن و موفقیت این روش هم همین است.ارزان تر بودن و تاثیر گذاری بیشتر همگی از ویژگی های مثبت این روش است

مزایای این روش این هست که به صورت کاملا درست به سمت مخاطب نشانه خواهند رفت. به عنوان مثال یک مثال، یک رستوران که بعد از تأسیس در مهرماه برای جلب توجه دانشجویان دانشگاه تلاش می کند، می تواند در یک بعد از ظهر آفتابی جایی که آنها برای تفریح می روند را انتخاب کند. دانستن اطلاعات جمعیتی یک منطقه خاص به بازاریابان اجازه می دهد تا یک زمان و یک مکان را برای تاثیر مطلوب تنظیم کنند.

بازاریابی خیابانی شامل روش های مختلفی است یکی از این روش ها Streetmarketing2 است. به این نکته توجه کنید که بازاریابی خیابانی یکی از روش های بسیار قدیمی است و قدمت آن به بازرگانانی که اجناس خود را با دورگردی می فروختند. اما این نوع از بازاریابی توسعه پیدا کرده است و به طور کاملا استادانه از آن استفاده می کنند. البته این از تبلیغات در ایران بصورت آزادانه نیست و با محدودیت های از طرف شهرداری مواجه خواهیم شد.اگر بخواهیم یک کمپین بازاریابی خیابانی درست کنیم باید یک تیم که دارای روابط عمومی قوی و پر انرژی هستند استفاده کنیم.

سازمان های مختلفی وجود دارند که استراتژی های بازاریابی خیابانی را پیاده سازی کرده اند. اکثر آنها شرکت های کوچک هستند، اما شرکت های بزرگی هم همانند مک دونالد وجود دارند که در بازاریابی خیابانی درگیر شده اند. بیشترین نمونه از استراتژیهایی که شرکت های کوچک و بزرگ اجرا کرده اند شامل افرادی با لباسهای خاص، نمونه ای از محصول با ابعاد بزرگ و یا ارائه نمونه در میان دیگران است.

همانطور که قبلاً گفته شد، یکی از روش های مرسوم بازاریابی خیابانی که توسط بسیاری از شرکت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد توزیع آگهی است. و هدف آن ایجاد آگاهی در مشتریان در مورد آنچه که شرکت در حال انجام است، می باشد. نمونه ای از این نوع پخش آگهی که من می خواستم در یکی از پروژه های خودم از آن استفاده کنم و متاسفانه موفق به دریافت مجوز این کار نشدم پخش تراکت انبوه در یک منطقه خاص با استفاده از هلیکوپتر بود.
روش دیگر فرستادن افراد مبدل برای ترویج در خیابان است. برای مثال، یک فعالیت بازاریابی خیابانی در یک نمایشگاه کتاب (برای تبلیغ یک سایت همسر یابی) مردی بود که مانند شاهزاده ها لباس پوشیده بود و در جمعیت به دنبال عشق واقعی خود می گشت!!! همچنین نوکیا یک کمپین با نام “Avestruz” (شترمرغ) را برای ترویج موبایل 5500 و 5700 ترتیب داد که در آن یک گروه عروسک شترمرغ در اندازه واقعی سعی در برقراری ارتباط با جوانان داشتند برای رساندن این مطلب که این تلفن همراه MP3 با کیفیت بالا پخش می کند. دلیل اینکه چرا نوکیا تصمیم به استفاده از شترمرغ گرفت این بود که آنها حیوانات بزرگی هستند، به طوری که مردم به راحتی می توانند آنها را ببینند.

مزایای این روش این هست که به صورت کاملا درست به سمت مخاطب نشانه خواهند رفت. به عنوان مثال یک مثال، یک رستوران که بعد از تأسیس در مهرماه برای جلب توجه دانشجویان دانشگاه تلاش می کند، می تواند در یک بعد از ظهر آفتابی جایی که آنها برای تفریح می روند را انتخاب کند. دانستن اطلاعات جمعیتی یک منطقه خاص به بازاریابان اجازه می دهد تا یک زمان و یک مکان را برای تاثیر مطلوب تنظیم کنند.

منبع : bazaryabi.vip  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *