بازاریابی در فیس بوک (Facebook Marketing)، یکی از روش‌های بازاریابی دیجیتال است که در سال ۹۰ در ایران شروع شد. البته این روش از قبل هم مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ اما اوج آن در ایران از سال ۹۰ بود. همانطور که می‌دانید، فیسبوک، یکی از اولین شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان و البته ایران بود و توانست خیلی زود به تعداد زیادی کاربر برسد. حتی با وجود فیلترینگ هم در میان جوانان بسیار محبوب بود.
اما با ورود شبکه‌های دیگر محبوبیت خود را از دست داد. امروزه اکثر جوانان و حتی بیشتر افراد مسن دارای حساب اینستاگرام هستند؛ اما کمتر کسی را می‌بینیم که به طور مداوم در فیسبوک فعالیت داشته باشد. به تازگی این شبکه برای شماره‌های ایرانی فیلتر شده‌است و حتی نمی‌توان در آن ثبت نام کرد.
همین موضوع کار را برای شروع کسب و کار سخت کرده‌است. البته افرادی که از قبل حساب دارند، می‌توانند از این موقعیت استفاده کنند. این شبکه هنوز هم در جهان محبوبیت خاصی دارد و می‌توان از این موقعیت برای داشتن کسب و کاری جهانی استفاده کرد.

جالب است بدانید که در بحث بک‌لینک‌های سئو هم این موضوع اهمیت دارد و بک‌لینک‌هایی که از این شبکه می‌گیریم، در بهتر کردن رتبه ما تاثیر دارد. پس ایجاد صفحه تجاری در فیسبوک مزایای زیادی دارد و می‌تواند در بهبود کسب و کار شما نقش زیادی داشته باشد.
بازاریابی در فیس بوک نیازمند اجرای یک سری فعالیت‌ها و انجام استراتژی‌های خاصی است. قبل از شروع کسب و کار، باید با فیسبوک و قسمت‌های مختلف آن آشنا باشید. حتما مقاله فیسبوک چیست ؟ را بخوانید تا به طور کامل بتوانید با این شبکه کار کنید. همچنین چند کتاب بازاریابی در فیسبوک هم وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند. اما قبل از همه این‌ها با من در ریوند و آموزش بازاریابی در فیسبوک همراه باشید.

معیارهای مهم برای بازاریابی در فیسبوک

۱- بازاریابی در فیس بوک : نرخ تعامل یا Engagement

هر شبکه اجتماعی مستلزم فعالیت زیاد است. نمی‌توان پست نگذاشت و انتظار بالا رفتن فالوورها و مخاطبین خود را داشت. هر چقدر فعالیت بیشتری در این شبکه داشته باشید، کاربران دیگر هم تعامل بیشتری با شما خواهند داشت. تعداد لایک‌هایی که می‌گیرید، گرفتن کامنت‌های بیشتر، اشتراک‌گذاری بیشتر پست‌هایتان توسط دیگران و کلیک کردن روی لینک‌های گذاشته شده، نشان می‌دهد که چقدر تعامل دریافت کرده‌اید.
سعی کنید پست‌هایی که محبوبیت بیشتری داشته‌اند را شناسایی کنید و پست بیشتری از همان دست تولید کنید. در این صورت تعامل خود را افزایش می‌دهید. این مورد اهمیت زیادی دارد و به شما کمک می‌کند که در تولید پست دقت بیشتری داشته باشید. برای اینکه نرخ تعامل خود را بیشتر کنید، توصیه‌هایی برای شما داریم. می‌توانید از هشتگ‌های مرتبط با پست خود استفاده کنید. در ادامه با روش‌های دیگر هم آشنا می‌شوید.

۲- بازاریابی در فیس بوک : Reach

این مورد نشان می‌دهد که به طور کلی چه تعداد فرد محتوای شما را مشاهده کرده‌اند. این مورد هم به صورت عادی و هم با پرداخت هزینه بیشتر می‌شود. ریچ ارتباط مستقیم با تعداد فالوورها یا دوستانتان ندارد. حتی ممکن است خیلی بیشتر یا خیلی کمتر از تعداد فالوورهایتان باشد. به هر حال باید این بخش هم بیشتر باشد تا کسب و کار شما شانس رونق داشته باشد.
هر چقدر این مقدار بیشتر باشد، نشان می‌دهد که افراد بیشتری به دیدن پست‌های شما علاقه‌مند هستند و شانس تعامل هم بالا می‌رود. اگر می‌خواهید این مورد بالاتر برود، باید افراد بیشتری شما و پست‌هایتان را ببینند و بیشتر در دسترس باشید.
برای رسیدن به ریچ بیشتر کافی است که محتوا و پست‌هایتان را در گروه‌ها به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید از تبلیغات فیسبوک استفاده کنید و با دادن هزینه، پست‌هایتان را تبلیغ کنید. این پست‌ها می‌توانند صرفا مطالب فان و سرگرمی برای جمع کردن فالوور باشند؛ یا به صورت مستقیم محصول و خدمات شما را معرفی کنند.

۳- بازاریابی در فیس بوک : Impressions

این معیار هم اهمیت دارد و نشان می‌دهد که محتوایتان چقدر دیده شده‌است. این مورد با ریچ تفاوت دارد. ریچ تعداد کل افراد منحصربه‌فردی که پستتان را دیده‌اند نمایش می‌دهد. اما ممکن است هر نفر ۲-۳ بار پست شما را دیده باشند. این مقدار با ایمپرشن نمایش داده می‌شود. معمولا ایمپرشن بالاتر یا حداقل برابر با ریچ است. این معیار نشان می‌دهد که پست‌هایتان چقدر جذاب هستند و کاربر را دوباره به سمت آن می‌کشند. اگر می‌خواهید این معیار را بالاتر ببرید، باید پست بیشتری به اشتراک بگذارید و از طرف بقیه هم تعامل داشته باشید.

۴- بازاریابی در فیس بوک : لایک و فالوورهای صفحه فیسبوک

فالوور در واقع نمایشگر تعداد کاربرانی است که طرفدار و دنبال‌کننده شما هستند. لایک هم تعداد افرادی که پست و محتوای شما را دوست داشته‌اند را نشان می‌دهد. این دو هر چقدر بالاتر باشند، شانس شما برای موفقیت بیشتر خواهد بود. زیرا افراد بیشتری شما را می‌شناسند و به کارتان علاقه دارند. می‌توان با پست‌های کیفی‌تر، تبلیغات، فعالیت در گروه‌ها و گذاشتن پست‌های خود در آن‌ها، تبلیغ لینک صفحه فیس بوک در سایت خود یا سایر شبکه‌ها، این موارد را افزایش داد.

۵- کسب و کار در فیس بوک : ترافیک رفرال (Referral Traffic) فیسبوک

این مورد تعداد بازدیدکنندگان شما در فیسبوک را نشان می‌دهد. هر فعالیتی که کاربران انجام داده‌اند، مانند لایک کردن، اشتراک‌گذاری پست‌ها و … در این معیار محاسبه می‌شود. هر چقدر این مورد بالاتر باشد، نشان می‌دهد که پست شما مفیدتر و جالب‌تر بوده‌است. هر چقدر به جذابیت محتوایتان بیشتر اهمیت دهید و پست‌های بهتری منتشر کنید، این نرخ هم بالاتر می‌رود.

ترفندهایی برای بهبود وضعیت بازاریابی در فیس بوک

۱- طرفدارها و فالوورها در فیس بوک

سعی کنید افرادی را به صفحه خود جذب کنید که به محصول و خدمات شما علاقه دارند. باید این افراد مرتبط با کسب و کار شما باشند و به نوعی مخاطب هدف به حساب بیایند. به طور مثال مردان مخاطبین خوبی برای برند لوازم آرایشی شما نیستند. بهتر است که دوستان طرفدارانتان هم بتوانند به صفحه شما دسترسی داشته باشند.
با گذاشتن تبلیغات و پست‌های جالب مخاطبین را تحت تاثیر قرار دهید و ارتباط موثر داشته باشید. با در نظر گرفتن نرخ تعامل، پست و محصولات مورد علاقه اکثر آن‌ها را بدانید و سعی در تبلیغ و ارائه آن‌ها داشته باشید. می‌توانید از طرفدارانتان بخواهید که پست‌هایتان را به اشتراک بگذارند. از بخش Facebook Insights استفاده کنید و در مورد فالوورهایتان اطلاعاتی کسب کنید. در قسمت‌های قبلی به این بخش اشاره‌ای شد. اما در ادامه آن را مفصل‌تر بررسی می‌کنیم.

۲- بازاریابی در فیس بوک : نحوه افزایش تعامل یا engagement

از قسمت Insights برای فهمیدن اطلاعات مفید استفاده کنید. این اطلاعات در رابطه با نرخ تعامل اهمیت زیادی دارند. به طور مثال می‌توانید ببینید که چه اقداماتی تعامل بیشتری برایتان داشته‌است. چه پست‌هایی جذاب‌تر بوده‌اند و از چه تصاویری بیشتر استفاده کنید. می‌توانید به طور مستقیم از فالوورها سوال بپرسید و نظرخواهی کنید تا هم تعامل بیشتری داشته باشید و هم اینکه نظر آن‌ها در موارد خاصی بدانید. اطلاعات مفید در پست‌هایتان قرار دهید و در کنار آن به جذابیت هم اهمیت بدهید. از زمان آنلاین بودن بیشتر طرفداران برای تنظیم محتوا و پست‌ها استفاده کنید.

این ابزار بسیار مهم و قدرتمند است و باید از آن استفاده کنید. می‌توانید بفهمید که چه پست‌هایی بیشترین لایک، نظر و … را داشته‌اند. از این اطلاعات برای بهتر کردن کیفیت پست‌هایتان استفاده کنید و آن‌ها را طبق نظر کاربرانتان انتخاب و ارسال کنید.
همچنین ببینید که پست‌های محبوب در چه زمانی منتشر شده‌اند. همان زمان را برای انتشار پست‌های بعدی انتخاب کنید. لایک‌های خود را بررسی و به صفحات آن‌ها توجه کنید. همواره به افراد در قسمت People Engaged بیشتر توجه کنید. این افراد در تعامل صفحه شما نقش داشته‌اند. برنامه‌ریزی ارسال پست‌هایتان را بر اساس این افراد انجام دهید.

۳- تایم لاین فیسبوک

از این بخش نیز بهره ببرید. ابعاد تایم‌لاین باید ۸۵۱*۳۱۵ پیکسل باشد. همچنین ابعاد تصاویر پروفایل هم اهمیت دارد و باید ۱۸۰*۱۸۰ پیکسل باشد. حتما در کاور خود دکمه‌ فراخوان را بیفزایید. از این بخش برای تبلیغ محصولات جدید استفاده کنید. از اپ فیسبوک هم استفاده کنید و اطلاعات مفیدی مانند شماره تماس را در آن و همچنین سایت خود قرار دهید.

۴- مسابقه (contest) در بازاریابی در فیس بوک

از این پیشنهاد استفاده کنید و به برگزاری مسابقه بپردازید. در این صورت تعامل مخاطبینتان بیشتر می‌شود. می‌توانید سوالات مختلف بپرسید، جوایز جالب در نظر بگیرید و این مسابقه را در سایر شبکه‌هایتان تبلیغ کنید. از افراد معروف و موفق در زمینه کاری خودتان کمک بگیرید یا مشارکت داشته باشید. از کاربرانتان بخواهید که در مورد محصولات جدیدتان نظر بدهند و محصول مورد علاقه خود را انتخاب کنند. از تصاویر جذاب برای مسابقات و نظرسنجی‌ها استفاده کنید. سعی کنید تا حدامکان شرایط شرکت در مسابقه را راحت در نظر بگیرید.

۵- نحوه درآمدزایی از طریق فیس بوک

نیاز مخاطبین را بشناسید و روی آن‌ها تمرکز کنید. بن رایگان ایجاد کنید و برای کاربرانتان ارائه دهید. از مخاطبین بخواهید در ازای دریافت بن، آدرس ایمیل خود را بدهند. در ادامه به بازاریابی ایمیلی هم بپردازید. برای آشنایی با این موضوع، مقاله ایمیل مارکتینگ چیست؟
را بخوانید. هر چند هفته یک بار به بخش Insights بروید و آن را چک کنید. در ازای تگ کردن شما توسط مخاطبین، جوایزی در نظر بگیرید. این جایزه می‌تواند تخفیف برای خرید محصولاتتان باشد.

۶- اقدامات مربوط به سایت برای بازاریابی در فیس بوک

سعی کنید دکمه فراخوانی برای صفحه فیسبوک خود در سایتتان قرار دهید. یک لایک باکس به منظور لایک کردن پست شما در فیسبوک در صفحات وب‌سایتتان قرار دهید.

۷- تبلیغات فیسبوک

یکی از روش‌های مفید و البته ضروری برای موفقیت در کسب و کار فیسبوک، استفاده از تبلیغات است. البته در ابتدا باید هدف خود را بدانید. قصد دارید ترافیک بیشتری داشته باشید یا محصولاتتان را بفروشید؟ البته می‌توانید پست‌های بیشتری هم بگذارید ولی تبلیغات هم کار می‌کند. برای سرنخ‌ بازاریابی از آشنایان خود در فیسبوک کمک بگیرید. همچنین تبلیغات محلی برای افراد نزدیک به خودتان بهتر است. حتما نتایج تبلیغات را بررسی نمایید و ببینید سرمایه شما چقدر بازگشت داشته‌است. اگر نتایج خوبی دریافت کردید، باز هم تبلیغ کنید.

۸- پروفایل خود را بهینه کنید

یکی از موارد مهم برای بازاریابی در فیس بوک پروفایل است. بازدید پروفایل شما توسط افراد زیادی انجام می‌شود. پس به آن اهمیت دهید. جملات جذاب و مختصری در مورد کسب و کارتان بنویسید. تصاویر جالب و با کیفیت برای پروفایل و کاور خود انتخاب کنید. بهتر است که این تصاویر با سایر اکانت‌هایتان در شبکه‌های اجتماعی هماهنگی داشته باشد. از لینک سایتتان در پروفایل استفاده کنید تا حرفه‌ای‌تر به نظر برسید. در این صورت دسترسی سایت را نیز راحت‌تر کرده‌اید.

۹- مخاطبین هدف را به صفحه فیسبوک دعوت کنید

مخاطبین هدف خود را بشناسید و از ابتدا آن‌ها را دعوت کنید. آشنایانتان لزوما مخاطب هدفتان نیستند. مشتریان مغازه، افرادی که ایمیل آن‌ها را دارید، مخاطبین اکانت‌ خود در اینستاگرام، توئیتر و … مخاطب هدف شما هستند.

۱۰- ارتباط با مخاطبان برای بهبود بازاریابی در فیس بوک

سعی کنید با مخاطبان ارتباط خوبی داشته باشید و به سوالاتشان پاسخ دهید. این نکته اهمیت زیادی دارد و برای رسیدن به موفقیت مهم است. دقت و حوصله داشته باشید و به آن‌ها احترام بگذارید. با پاسخ‌های درست و اصولی، اعتبار خود را حفظ کنید. در این صورت اعتماد بیشتری به شما می‌شود و فروشتان هم بیشتر خواهد بود. اگر تعداد سوالات و پیام‌ها زیاد بود، از یک کارمند برای پاسخ به آن‌ها کمک بگیرید. می‌توانید برای سوالات پر تکرار هم جواب آماده ایجاد کنید تا وقت کمتری از شما گرفته شود.

۱۱- یک گروه در رابطه با کسب و کار خود ایجاد کنید

گروهی مرتبط با بیزنس خود ایجاد کنید تا جایی برای بحث و تبادل نظر وجود داشته باشد. مشتریان خود را در آن عضو کنید. این کار باعث می‌شود که ارتباط راحت‌تری با مشتریان داشته باشید و علاقه‌مندی‌هایشان را بدانید. اطلاعاتی مانند راهنمای استفاده از محصول، راهنمای خرید و … را به صورت واضح در گروه قرار دهید.

۱۲- دکمه اتصال به فیسبوک را در سایت خود قرار دهید

در کنار فیسبوک، اینستاگرام و … یک سایت هم داشته باشید. هم حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسید و هم اینکه کلی ایده پیش روی خود خواهید دید. پرداخت مشتریان از طریق سایت راحت‌تر انجام می‌شود و نیازی به فرستادن پیام و اسکرین شات پرداخت نیست. ترافیک سایتتان بالاتر می‌رود و در این دو پلتفرم لینک‌هایی به هم می‌دهید.

۱۳- داشتن توجه به سلیقه و علایق مخاطبین

می‌توانید در مورد سلیقه مخاطبین و موارد مورد علاقه آن‌ها تحقیق کنید و این‌ها را در تولید محصولات در نظر بگیرید. همچنین ببینید بیشتر به تصویر علاقه دارند یا متن؟ ویدیوها را می‌بینند یا لینک‌ها را باز می‌کنند؟ از خواندن چه نوع مطالبی لذت می‌برند؟

۱۴- بررسی صفحه فیس بوک رقبا

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید انجام دهید، بررسی صفحه رقیبانتان است. می‌توانید از روش‌های موفق آن‌ها درس بگیرید. فالوورهای آن‌ها را بشناسید و ببینید بیشتر به چه محتوایی علاقه دارند. سعی کنید الگو بگیرید ولی تقلید نکنید. خلاقیت به خرج دهید و مطالب تازه منتشر کنید.

۱۵- ایجاد Call To Action

دکمه Call To Action را در فیس بوک خود قرار دهید. این مورد برای بازاریابی در فیس بوک تاثیر زیادی دارد. مراحل زیر را برای انجام این مورد طی کنید:

۱- وارد صفحه خود در فیسبوک شوید.
۲- روی قسمت Create Call-to-Action بزنید.
۳- گزینه‌های مختلفی می‌بینید. یکی را به انتخاب خود برگزینید. به طور مثال می‌توانید از بین ثبت نام، تماس، کتاب، استفاده از اپ و … انتخاب کنید.
۴- لینک موردنظر را وارد کنید و گزینه NEXT را بزنید.
۵- مشخص کنید که می‌خواهید کاربران به سایت یا اپ راهنمایی شوند. هر یک را می‌خواهید انتخاب کنید.

کسب و کار در فیس بوک : حرف آخر

در این مقاله با تنظیمات فیسبوک برای کسب و کار آشنا شدید و دیدید که چه معیارهایی برای پیشرفت مهم هستند. حتما تبدیل اکانت فیسبوک به تجاری را انجام دهید و شروع به انجام این مراحل مهم کنید. سعی کنید وضعیتتان را بهتر و بهتر کنید. این شبکه در جهان هنوز هم طرفداران زیادی دارد. شاید بتوانید کسب و کار خود را به صورت جهانی گسترش دهید. پس حتما این پیشنهادات را عملی کنید.
حالا نوبت شما است که در این رابطه با ما صحبت کنید. آیا دارای اکانت فیسبوک هستید؟ از این موقعیت برای پیشرفت کسب و کار خود استفاده کرده‌اید؟ چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ پیشرفت شما در چه زمینه‌ای بوده‌است؟ فروش یا تعامل بیشتر ؟ تجربیاتتان را با من و دوستانم درآسمان تیم به اشتراک بگذارید.

منبع : rivand.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *