بازاریابی از طریق نمایشگاه های تجاری نوعی از بازاریابی است که به خصوص در بین مشاغل کوچک محبوبیت زیادی دارد. در این نوع از بازاریابی شرکت هایی که در یک صنعت خاص فعالیت می کنند، محصولات و خدمات خود و نحوه استفاده از آنها را به نمایش می گذارند.

نمایشگاه های تجاری افرادی را جذب می کنند که به محصولات یا خدمات ارائه شده در یک حرفه خاص علاقه مندی دارند. در اکثر نمایشگاه های تجاری در دنیا معمولاً افراد با ثبت نام قبلی و خرید بلیط اجازه ورود دارند. در نمایشگاه های تجاری، شرکت ها با مشبرگذیان جدید ارتباط برقرار می کنند که بعضاً منجر به ایجاد کسب و کارهایی در آینده خواهد شد.

در یک نمایشگاه تجاری، رقبای یک صنعت خاص گرد هم می آیند و هر شرکتی تمام تلاش خود را برای جذب مشتری به کار می بندد و برای این کار از روش های مختلفی استفاده می کند.

در این مقاله به بررسی نکاتی مهم جهت حضور در نمایشگاه های تجاری خواهیم پرداخت.

·         کاتالوگ و بروشورهای اطلاعاتی مناسبی را در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهید

در یک نمایشگاه تجاری معمولا هزارن نوع کاتالوگ و بروشورهای اطلاعاتی توسط غرفه داران در اختیار بازدیدکنندگان قرار می گیرد ولی بخش عمده ای از آن دور ریخته می شود و مورد توجه مخاطبان قرار نمی گیرد. علت چیست؟ پاسخ های مختلفی به این سوال وجود دارد از جمله آنکه ممکن است این کاتالوگ ها برای حمل توسط بازدید کنندگان سنگین باشد و یا از زبان مناسب و آسانی برای طرح مطالب استفاده نشده باشد، همچنین ممکن است سایز کاتالوگ و بروشورها بزرگتر و یا کوچکتر از حد معمول باشد. مهم است تا بروشور و کاتالوگ هایی که در غرفه شما به بازدید کنندگان ارائه می شود، از طراحی مناسب و زبانی آسان برخوردار بوده و اطلاعات تماس با شما به وضوح در آن درج شده باشد تا نظر بازدیدکننده را به خود جلب نماید. همچنین به هنگام ارائه بروشور و کاتالوگ ها اصرار نداشته باشید تا به همه افراد آنها را تحویل دهید. بهتر است برای مشتریان بالقوه وقت بیشتری بگذارید و ضمن معرفی محصول و خدمات خود، جهت تکمیل اطلاعات کاتالوگ یا بروشور محصولات را به طرف مقابل ارائه نمایید.

·         غرفه خود را در میان غرفه های دیگر متمایز کنید

از مهارت های خلاقانه استفاده کنید و غرفه خود را به گونه ای طراحی کنید تا به محض ورود به نمایشگاه تجاری توجه مردم را به خود جلب کند. این بدان معنا نیست که ملزم به استفاده از دکوراسیون پر زرق و برق باشید، کافی است محصولات خود را خلاقانه به نمایش بگذارید و اطمینان حاصل کنید که گردانندگان غرفه از پوشش مناسب برخوردار بوده و حضوری فعال و پر انرژی داشته باشند. ایجاد یک آتمسفر مثبت در غرفه شما موجب می شود تا بازدید کنندگان بیشتری از آن بازدید کنند و متعاقبا نتایج مثبتی را از ملاقات های انجام شده کسب نمایید.

·         کارمندان آموزش دیده خود را به نمایشگاه تجاری بفرستید

در نمایشگاه های تجاری، اولین تصویر از شرکت خود را در ذهن مشتریانی که از غرفه شما بازدید می کنند ایجاد خواهید کرد، بنابراین مهم است افرادی که در غرفه حضور دارند ضمن داشتن پوشش مناسب در مورد محصول و خدماتی که ارائه می شود دانش عمیقی داشته باشند.

اگر افراد مناسبی را به نمایندگی از شرکت خود در غرفه نداشته باشید، سرمایه گذاری شما به هدر خواهد رفت. کارمندان حاضر در غرفه در کنار دانش عمیق در مورد شرکت و محصولات آن، باید مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشند. به یاد داشته باشید که آنها تصویری تمام نما از شرکت شما هستند و مردم می خواهند بر اساس تعامل آنها با دستگاه اجرایی شما ارتباط برقرار کنند.

همچنین می توانید یک جلسه تمرینی کوچک برای یک یا دو روز برای کارمندانی که قصد ارسال به نمایشگاه تجاری دارید ترتیب دهید. در جلسه تمرینی می توانید آنها را در مورد محصولات و کاربردهای آنها به تفصیل آموزش دهید و همچنین باید ها و نبایدها را به وضوح برایشان روشن کنید.

·         اطلاعات نمایشگاه را در صفحات رسانه های اجتماعی خود بارگذاری کنید

رسانه های اجتماعی یک بستر عالی برای درگیر کردن مخاطبان با تجارت شما است. از تیم بازاریابی خود در بخش رسانه های اجتماعی بخواهید تا کلیه فعالیت های انجام شده در نمایشگاه را در بستر رسانه اجتماعی شما به روز کند.

علاوه بر این، می توانید در مورد مشارکت در نمایشگاه تجاری در صفحه رسانه های اجتماعی خود پست بگذارید، تا فالوئرهای شما بدانند که انتظار بازدید از چه موضوعاتی را خواهند داشت.

برای حضور در نمایشگاه های تجاری از قبل هدیه و پیشنهادهای تخفیف و غیره را آماده کنید تا انگیزه ای باشد برای بازدید بیشتر از غرفه شما، به این ترتیب مجبور نخواهید بود در طول برگزاری نمایشگاه به تنهایی بایستید و به بازدید کنندگان غرفه های دیگر خیره شوید.

·         نمایش فیلم یا عکس از محصولات و خدمات

با نمایش فیلم و عکس می توانید جزئیات بیشتری از محصولات و خدمات خود را در اختیار بازدید کنندگان قرار دهید و نیازی نخواهد بود تا کارمندان شما بارها و بارها به سوالات کوچک و جزئی تر پاسخ دهند. همچنین نمایش فیلم اگر متناسب با فضای غرفه از طریق مانیتورهای بزرگ به نمایش درآید، می تواند جلوه های بصری مناسبی را در غرفه شما ایجاد کند که در جذب بازدیدکنندگان موثر است.

·         پذیرایی در غرفه

کمتر شخصی را می توان یافت که غذا و بویژه غذای رایگان را دوست نداشته باشد. ارائه نوشیدنی و غذای سبک می تواند افراد بیشتری را به سمت غرفه شما جذب نماید و جذب افراد بیشتر به معنی بازدیدهای بیشتر است. اطمینان حاصل کنید که غذایی که پیشنهاد می کنید، در بسته بندی مناسب باشد. همچنین می توانید اطلاعات تماس شرکت خود را بر روی بسته مواد غذایی درج نمایید. این روشی است که بیشتر توسط شرکت های ژاپنی برای تبلیغ محصولاتشان در نمایشگاه های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

·         هدیه دادن

در کنار غذا، مردم تخفیف ها و پیشنهادات ویژه را هم دوست دارند. گرایش متداول مردم به خرید چیزهایی است که تخفیف ویژه داشته باشد، حتی اگر به فوریت مورد نیازشان نباشد. در یک نمایشگاه تجاری می توانید هدیه و پیشنهادات ویژه و بن تخفیف محصولات را ارائه دهید به این ترتیب می توانید در طول برگزاری نمایشگاه و پس از آن فروش خود را افزایش دهید.

·         با صرف زمان و برنامه ریزی در نمایشگاه های تجاری شرکت کنید.

آخرین و مهم ترین نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد، برنامه ریزی و صرف وقت برای حضور در نمایشگاه های تجاری است. باید اهداف خود را از حضور در یک نمایشگاه به وضوح روشن نموده و محصول و خدماتی را که می خواهید به معرض نمایش بگذارید، مشخص باشد. برنامه ریزی می تواند بین دو هفته تا یک ماه زمان ببرد. در طول این مدت باید با تیمی که قرار است در غرفه حضور داشته باشد جلسات مکرر برگزار شده و توصیه های لازم انجام شود. بدون یک برنامه ریزی منظم و هدف گذاری دقیق منایع مالی شما هدر خواهد رفت و حتی ممکن است به اعتبار شرکت شما خدشه وارد شود.

منبع : shahinshakeri.com  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *