بازاریابی فردی یا شخصی، یکی از مهم‌ترین و متمرکزترین بازاریابی‌های هدفمند به شمار می‌رود. همان‌طور که از نام این نوع بازاریابی مشخص است، قصد آن تأمین نیاز افراد به‌صورت جداگانه است. در مقابل این نوع بازاریابی، بازاریابی انبوه نیز وجود دارد که قصد آن، تأمین نیاز و ایجاد ارتباط بین افراد یک منطقه یا شهر با کالای مورد نیاز شما است.

در همین راستا، نحوه صحیح بازاریابی شخصی، موجب خواهد شد تا سود بسیار مناسبی به کسب و کار شما برسد. طبق تحقیقات انجام شده، میزان سود دریافتی با استفاده از بازاریابی فردی، 20-40 درصد بیشتر از حالت عادی خواهد بود.  در مقاله ای دیگر به تفصیل در مورد روش های بازاریابی صحبت کردیم.

بازاریابی فردی چیست؟

در واقع بازاریابی فردی یا شخصی‌سازی شده، سعی در تحلیل علم داده‌ها و دیتاها در بستر مجازی دارد تا با استفاده از اطلاعات افراد، تنها علاقه‌مندی‌های فرد به فرد را در جلوی راه آن‌ها قرار دهد. منظور از دیتاها و داده‌ها، در اینجا می‌تواند جستجوی افراد در گوگل یا سایر موتورهای جستجو باشد.

راه‌های موفقیت در بازاریابی شخصی سازی شده چیست؟

توجه به زمان طلایی برای ایجاد ارتباط با مشتری

زمانی که به سؤال بازاریابی شخصی‌ سازی شده چیست؟ پاسخ داده شد، روی این نکته بیشتر مانور داده شد که این نوع بازاریابی، یکی از متمرکز‌ترین انواع بازاریابی به شمار می‌آید. دلیل اصلی آن نیز، این است که باید پارامترهای زیادی را در بازاریابی با افراد در نظر بگیرید. زیرا در بازاریابی فردی، روانشناسی فردی بر روی اکثر افراد یک جامعه مدنظر است و باید آن‌ها را مو به مو اجرا کنید تا به موفقیت خوبی در کسب و کار خود دست پیدا کنید.

در واقع، زمان تبلیغ محصول و بازاریابی به اندازه سایر موارد آن مانند نوع محتوا و نحوه بیان آن مهم است. حتماً باید توجه کنید که مشتریان شما یا کسانی که ممکن است در آینده مشتری شما شوند، در چه زمانی بیشتر نیاز به خرید دارند. در واقع، همواره باید تحلیلی از ذهن مخاطب صورت گیرد تا بازاریابی فرد به نتیجه دلخواه برسد. این نوع تحلیل رفتاری می‌تواند تمایل به خرید افراد در مناسب‌هایی مانند روز تولد همسر یا مادرشان باشد.

مثال: در یک فروشگاه فیزیکی لباس زنانه که شامل فروشگاه اینترنتی نیز بود، پس از مدتی در بازاریابی فردی به این نکته رسیدند که بهترین زمان تبلیغ کالای خود، چند روز پس از خرید است. همواره اگر تجربه خوبی از خرید توسط مشتری در فروشگاه به وجود آمده باشد، با ارسال پیامک تبلیغاتی پس از چند روز، دیده شد که ارتباط معناداری بین مشتری و کالا به‌وجود آمد. دقیقاً همین ترفند موجب خواهد شد تا بزرگ‌ترین گام موفقیت در بازاریابی فردی ( Accound Based Marketing )، یعنی تبدیل مشتری معمولی به مشتری ثابت را کسب کنید.

ارائه پیشنهاد‌های جذاب به مشتری

یکی دیگر از پارامترهای بسیار مهم برای موفقیت در بازاریابی فردی یا شخصی، توجه به ارائه پیشنهاد‌های جذاب به مشتری است. در واقع شما به عنوان صاحب یک کسب و کار که نیاز به بازاریابی فردی دارید، باید پیشنهاد‌هایی را مانند تخفیفات فصلی برای مشتریان خود در نظر بگیرید.
البته این نوع بازاریابی، نیاز به تمرکز بالا و خلاقیت دارد. زیرا اگر محتوای شما تکراری باشد یا بیش از اندازه بلوف شده باشد، قطعاً موجب خواهد شد تا مشتری از کالای مورد نظر شما دور شود و نتیجه عکس را در بازاریابی شخصی بگیرید.

مثال: باز هم مثال فروشگاه لباس را مدنظر قرار می‌دهیم تا بتوانیم از همه جوانب به آن نگاه کنیم. به‌طور مثال اگر قصد این را دارید که تخفیفات فصلی روی اجناس خود داشته باشید و آن را تحت عنوان ایمیل یا پیامک به مشتریان ثابت خود بفرستید، حتماً توجه کنید که هر بار تخفیفات را بر روی یک جنس داشته باشید و همیشه بر روی پیراهن یا شلوار این تخفیف را نگذارید. دلیل اصلی آن، این است که پس از مدتی مشتری متوجه خواهد شد که هدف شما تنها جذب مشتری است.

اگر بازاریابی فردی به‌صورت هدفمند انجام شود، تحول عظیمی در کسب و کار شما ایجاد خواهد کرد.

ایجاد رابطه دوستانه با مشتریان

قطعاً شما با استفاده از بازاریابی، قصد افزایش فروش خود را دارید و از دیتاهای افراد استفاده می‌کنید. در این رابطه، بهتر است بدانید که همواره باید دیتاهای خود را به روز کنید تا این ارتباط دوستانه بین شما و مشتری حفظ شود. نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد، این است که به روز سازی دیتاها همواره نیاز به بازاریابی دیجیتال پرقدرت دارد. پس بدانید که یکی از نیازهای بازاریابی فردی، بازاریابی دیجیتال است. زیرا در اینصورت، قدرت فروش شما چند برابر خواهد شد.

استفاده از تکنیک Retargetting

یکی از تکنیک‌های اساسی در بازاریابی فردی، توجه به تکنیک ریتارگتینگ است. در این حالت، شما باید با استفاده از یک دیتا سنتر قوی، جستجوهای افراد در زمینه‌های مختلف را مدنظر قرار دهید تا بتوانید محصول خود را به فروش برسانید. در واقع افرادی که با جستجوی یک کالا، از خرید منصرف شده‌اند، این فرصت را به کالای شما می‌دهد تا مشتری را وسوسه به خرید کند. به‌طور مثال اگر شما قصد این را دارید تا لوازم خانگی بفروشید، باید بازاریابی محصولات خود را به سمت خانواده‌هایی سوق دهید که دختر جوان دارند و قصد تهیه جهیزیه را دارند. در این حالت می‌توانید با ارسال پیام تبلیغاتی، به هدف خود برسید.

مزایای بازاریابی فردی

یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی فردی، تعامل مستقیم شما با مشتری است. این مزیت موجب می‌شود تا شما هرچه عملکرد بهتری در مشتری مداری داشته باشید، آن‌ها را بیشتر به سمت کالای خود جذب کنید. مزیت دیگر بازاریابی شخصی، این است که هر مشتری که ارتباط معناداری با کالای شما داشته باشد، خود نیز در واقع بازاریاب محصولات شما خواهد شد و محصولات شما را به آشنایان خود معرفی خواهد کرد.

مشکلات بازاریابی فردی

به دلیل اینکه در بازاریابی فردی، نیاز به بازاریابی برای افراد جامعه دارید، پس در این حالت، به یک دیتاسنتر قوی نیز نیاز خواهید داشت که هزینه یک فروشگاه کوچک یا متوسط را بسیار بالا خواهد برد. معمولاً به همین دلیل، بسیاری از افراد از این نوع بازاریابی دست می‌کشند. اما نقطه عطف ماجرا برای بازاریابی فردی، این است که شما به راحتی می‌توانید با ایجاد چالش در بستر صفحات مجازی و قرعه‌کشی، برند خود را مورد توجه افراد زیادی قرار دهید.

و در آخر

بازاریابی فردی یا شخصی، یکی از مهم‌ترین و متمرکزترین بازاریابی‌های هدفمند به شمار می‌رود. طبق تحقیقات انجام شده، میزان سود دریافتی با استفاده از بازاریابی فردی، بیست تا چهل درصد بیشتر از حالت عادی خواهد بود. در بازاریابی فردی، زمان تبلیغ محصول به اندازه سایر موارد آن مانند نوع محتوا و نحوه بیان آن دارای اهمیت است. در واقع شما به عنوان صاحب یک کسب و کار که نیاز به بازاریابی فردی دارید، باید پیشنهاد‌هایی را مانند تخفیفات فصلی برای مشتریان خود در نظر بگیرید.

یکی از نیازهای بازاریابی فردی، بازاریابی دیجیتال است، زیرا در این صورت، قدرت فروش شما چند برابر خواهد شد. یکی از مهم‌ترین مزایای بازاریابی فردی، تعامل مستقیم شما با مشتری است. این مزیت موجب می‌شود تا شما هرچه عملکرد بهتری در مشتری مداری داشته باشید، آن‌ها را بیشتر به سمت کالای خود جذب کنید

pardisayousefi.comمنبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *