صرفنظر از نوع کسب و کار و نوع روشی که برای بازاریابی محصولتان انتخاب میکنید برخی به استفاده از یک استراژی بازاریابی تاثیرگذار در شبکه های مجازی در جهت تبلیغ برند خود توجه ویژه دارند.

بازاریابی نفوذی  یکی از روشهای اساسی در جهت تعامل و هماهنگی کسب و کار (محصول)  و مشتریان است.و در برخی موارد میتواند تاثیر شگرفی بر روی کسب و کار بگذارد. این روش بازاریابی بر اساس اثر گذاری توسط افراد پر نفوذ در بازار هدف است.

هر زمان که شما آنلاین میشوید با تاثیرگذاران در تعامل و ارتباطید. چه زمانی که ویدیویی روی یوتیوب نگاه میکنید یا در حال خواندن آخرین استوری سلبریتی موردعلاقه اتون در فیس بوک و اینستاگرام هستید شما در حال برقراری ارتباط با افراد تاثیرگذار فضای مجاری هستید.در واقع این افراد، آدمهایی هستند که جلودار شبکه های مجازی هستند.آنها میتوانند مبتکرانی باشند که ایده، مفهوم و محتوی جدید خلق میکنند و از این طریق به طور منظم توجه افراد در شبکه های مجازی را به خود جلب کنند.

پیشگامان اولیه آنهایی هستند که موضوعات داغ را (trends) زودتر از هر کس دیگری کشف میکنند و اونها رو با خلاقیت خودشان تقویت و دستکاری کرده و آنها در رسانه های اجتماعی گسترش بیشتری میدهند.در واقع میتوان گفت تاثیرگذاران رسانه های اجتماعی میتوانند بر روی نبض اینترنت تاثیر بگذارند و کاربران این رسانه ها که به نوعی دنباله رو آنها هستند، چشم به این تاثیرات دوخته اند. بازاریابان نیز باید گوش به زنگ باشند. بر طبق گزارش Marketing Dive 41درصد بازاریان حرفه ای موفقیت بیشتری در کمپین های تاثیرگذاری نسبت به روشهای تبلیغاتی سنتی  دیده اند .

اما چه نوع تأثیرگذار نیاز دارید؟

به طور کلی، زمانی که درباره نفوذگران (تاثیرگذاران) صحبت می کنیم، آنها را به ۳ سطح بر اساس دستاوردهای بالقوه خود تقسیم می کنیم. برای سهولت، همه آنها در اینجا یکسان رتبه بندی شده اند مانند:

افراد مشهور

اینها بزرگترین نقش را دارند و احتمالا یک برند برای خودشان به حساب می آیند. بازیگران سینما و تلویزیون، ورزشکاران،ستاره های موسیقی و مدیران شبکه های اجتمعای با بیش از یک میلیون فالوعر.

تولید کننده های محتوی

اینا تاثیرگذاران سطح کلان شما هستند. روزنامه نگاران، بلاگرها، کارشناسان مشاغل مختلف و سایر تولید کننده های محتوی بین ۱۰ هزار تا یک میلیون فالوئر در این دسته قرار میگیرند.

افراد عادی با فالوئرهای بالا

این دسته جز سطح پایین ترین دسته های تاثیرگذاران هستند. ولی تعداد این دسته به نسبت دو دسته قبلی بیشتر است. با ۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ فالوئر میتوانند بعنوان کارمند شرکت و کسب و کار شما و یا حتی مشتریان صوتی شما باشند. شما میتوانید مشتریانه روزانه خود را دز این دسته جای دهید و  آنان را تشویق کنید که برای شما تولید محتوی کنند.

چه مدلی از بازاریابی نفوذی به درد شما میخورد؟

خب، این بستگی داره به اینکه شما چه انتظاری از کمپین تون دارید اما بد نیست یادآوری کنیم که افزایش دستیابی (افزایش مشتری) با میزان مشارکت خودتان در ارتباط خواهد بود.

چرا از بازاریابی نفوذی استفاده کنیم؟

شبکه های مجازی میتواند بخش بزرگی از استراتژی بازاریابی شما باشند. در واقع شبکه های مجازی یک بازاریابی دهان به دهان مدرن اند. و مشتریان روز به روز اعتماد بیشتری به آن میکنند. بر طبق تحقیقات Hupspot  . ۷۱ درصد مشتریان وقتی محصولی از طریق شبکه های مجازی معرفی میشود احتمال خرید کردنشان بیشتر است. ۹۲ در صد وقتی تصمیم به خرید میگیرن به تاثیرگذاران یک برند اعتماد میکنند. روشهای تبیلغات سنتی دیگر نفوذی مثل سابق ندارند جاییکه پای  تاثیرگذاران شبکه های مجازی در میان است.

تاثیرگذار مناسب کسب و کارتان را انتخاب کنید

خب، شما متوجه شدید بازاریابی نفوذی برای کسب و کار شما مناسب است اما قبل از اینکه به دنبال پیدا کردن تاثیرگذار بگردید دو کلید اصلی هر کمپین بازاریابی را در نظرداشته باشید. با چه کسی دارید صحبت میکنید؟ و از آنها چه کاری میخواهید که برایتان انجام دهند؟

مخاطب بازاریابی شما چه کسانی هستند؟

ممکنه شما یک نظر محکم داشته باشید در مورد اینکه مخاطبان واقعی محصول شما چه کسانی هستند اما عجله نکنید الان زمانیست که باید عمیقتر به موضوع نگاه کنید.

کسی که مخاطب شما بیشتر با او در ارتباط است را پیدا کنید. به اشتراک گذاری ها و ریتوییت ها را چک کنید و نگاه کنید چه کسی بیشتر پست های شما را به اشتراک میگذارد.

بازاریابی نفوذی مخصوصا در جذب جمعیت جوان تاثیرگذارتر است.بنابراین به این نکته توجه ویژه داشته باشید اگر این قشر جامعه برایتان مهمتر هستند نسبت به بقیه.

چگونه تاثیرگذاران را پیدا کنیم

در ابتدا شما باید تصویر واضحی از ویژگی های تاثیرگذار ایده آل خود و درک کامل از چگونگی تاثیر انها بر روی مخاطبین خود داشته باشید. اما اینکه چگونه تاثیرگذاری که بدنبالش هستید را پیدا کنید؟ اینترنت بزرگترین فضایی است که میتوانید جستجو کنید. در زیر چند نمونه از راههای پیدا کردن تاثیرگذار مناسب شرح داده شده است:

خواندن بلاگ ها

اولین قدم برای جستجوی آنلاین، جستجوی موضوع کسب و کار شماست.کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کارتان، صنعت  و محصولا ت مربوطه را جستجو کنید. همینطور کلمه «بلاگ» برای پیدا کردن بلاگ هایی که احتمال کلیک کردن آنها بیشتر است. سپس شروع به خواندن کنید. دنبال پوسترهای موثر بگردید همینطور کسانیکه به انها لینک داده اند.بعد مدتی شما باید متوجه شوید چه کسی ایجاد کنند و چه کسی توزیع کننده است.

هشتگ ها رو دنبال کنید

شما همچنین می توانید همین کار را با #hashtags انجام دهید. جستجو برای هر کسی که احساس می کنید ممکن است مناسب باشد، برای یافتن افراد شایع که درباره آنها در توییتر، Pinterest و Instagram صحبت می کنند.

رقابت ها را بررسی کنید

چشم از رقبایتان برندارید و عملکرد آنها را زیر نظر بگیرید گرچه شما قصد کپی کردن از آنها را ندارید.چک کنید چه کسی درگیر با برند آنها در شبکه های مجازی میباشد . وبلاگ و مقاله ای که به ان لینک داده اند را بررسی کنید.اگر اخیرا کمپین های نفوذی داشته اند چک کنید با کدام صنایع کار میکنند. شما می توانید یا برای افراد در یک منطقه مشابه جستجو کنید یا برای کسی که در صنعت مخالف قرار دارد، تا به یک بازار هدف دیگر برسید.

ارتباط ساختن از طریق لینکداین

لینکداین برای ارتباط ساختن است. پس ارتباط بسازید. تنها یک کلید واژه یا یک عبارت مرتبط جستجو کنید شما باید تعداد زیادی از افرادی که با  بازار کسب و کار شما مرتبط هستند را پیدا کنید

شبکه مجازی مربوط به خودتان را بررسی کنید

چه کسی بیشترین درگیری (تعامل) با شما و محصولتان را دارد، صرفا یک پست را نگاه نکنید ببینید چه کسی از طریق چندین شبکه اجتماعی با شما در تعامل است. به دنبال لایک ها و بازنشر ها منفعل و بی حس و حال نباشید. افرادی را پیدا کنید که بصورت اکتیو شما را دنبال میکنند و با شما در تعامل هستند.

اجازه دهید بازاریابی نفوذی بازار شما را تحت تاثیر قرار دهد

امیدواریم این پست به شما در فهم بازاریابی مجازی کمک کرده باشد. بخاطر داشته باشید بازاریابی نفوذی واقعا مربوط به همه مردم است. نه فقط افرادی که شما با آنها سر و کار دارید.شما باید همیشه در کمپین های خود به انها توجه داشته باشید تا آنها نیز به شما توجه کنند.بازاریابی نفوذی یک راه حل ثابت  سریع نیست، یک استراتژی بلند مدت است که ارتباطهای طولانی مدت میسازد.

منبع : bultan.net  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *