دانستن این‌ که از کجا باید شروع کرد و چگونه باید برنامه‌ای را ایجاد کرد، سخت‌ترین بخش برنامه‌ریزی است، خصوصاً اگر در این زمینه بی‌تجربه باشید. ممکن است که در حال‌ حاضر یک یا چند برنامه در دست داشته باشید و با خود فکر کنید که نیازی به برنامه بازاریابی چندکاناله نداریدبسته به نوع و گستردگی کسب‌وکار، احتمالاً برنامه‌های متفاوتی را طراحی کرده باشید، چه در ابعاد کسب‌وکار و چه برای کانال‌های منفرد که اشخاص مختلفی مسئولیت هر یک را بر عهده دارند. برای مثال:

برنامه‌های متعددی وجود دارند و این میزان پیچیدگی را بیشتر می‌کند. تمامی این برنامه‌ها با یکدیگر دارای هم‌پوشانی و یا حتی تضاد هستند. به همین دلیل است که به شما توصیه می‌کنیم تمامی برنامه‌های کانال‌های منفرد را درون یک برنامه بازاریابی چندکاناله ادغام کنید تا این‌ که چندین دسته برنامه مختلف داشته باشید.

برنامه بازاریابی چندکاناله چیست؟

یک برنامه بازاریابی چندکاناله یک برنامه ارتباطی بازاریابی است. تمرکز این نوع برنامه بر روی انتخاب تکنیک‌های بازاریابی درونی، نوع محتوا و کانال‌هایی که موجب جذب مشتری برای دسته‌بندی‌های تعریف شده محصولات می‌شود، است.

در هنگام ادغام فعالیت‌های آنلاین و آفلاین چندکاناله، باید هرگونه تماس بین خریدار و فروشنده در طی سفر مشتری را در نظر داشته باشید. آن‌ها همگی در چارت چرخه عمر مشتری که در زیر آمده است نمایش داده شده‌اند و در این چارت نیاز به یک برنامه چندکاناله نیز نشان داده شده است و تمامی این فعالیت‌ها باید در جایگاه مرتبط برنامه‌ریزی شوند.

ادغام و یکپارچه‌سازی چیزی است که به برنامه ارتباطی بازاریابی چندکاناله ضرورت می‌بخشد. این موضوع در موقعیت‌های مختلف کمک کننده خواهد بود. برای مثال:

برنامه چندکاناله چه تفاوتی با  برنامه بازاریابی دیجیتال دارد؟

شاید بپرسید برنامه چندکاناله چه تفاوتی با برنامه اختصاصی بازاریابی دیجیتال دارد. هنگامی‌که یک کسب‌وکار در حال تغییر می‌باشد و شما دستورالعمل بلندمدتی برای سرمایه‌‌گذاری‌های بازاریابی دیجیتال و تغییراتی در منابع و فرآیند‌ها ایجاد می‌کنید، این‌ برنامه‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند.

هرچند برنامه‌های دیجیتالی دارای این عیب هستند که ممکن است موجب محدودیت در یکپارچه‌سازی و ادغام فعالیت‌های بازاریابی شوند. بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌ایم، پی بردیم که یکپارچه‌سازی و ادغام از بزرگ‌ترین چالش‌هایی است که بازاریابان با آن روبرو می‌شوند. زمانی‌ که یک کسب‌وکار برنامه بازاریابی دیجیتالی را ایجاد و اجرا کرد و تغییرات دیجیتال نیز در حال انجام هستند، نباید به بازاریابی دیجیتال به‌ عنوان چیزی جداگانه نگاه کرد بلکه باید آن را نیز شامل کرد.

ایجاد یک برنامه بازاریابی چند کاناله 

هنگامی‌که در حال ایجاد برنامه بازاریابی چندکاناله خود هستید، همیشه به یاد داشته باشید که یک برنامه موفق نیازمند موارد زیر می‌باشد:

ما استفاده از الگوی برنامه‌ریزی SOSTAC را برای ساختاردهی به برنامه خود و الگوی بازاریابی RACE را برای ساختاردهی به اجرای خود توصیه می‌کنیم. چرخه رشد بازاریابی چندکاناله ما طراحی شده است تا به شما در دستیابی به آن کمک کند.       

منبع: modaresanepishtaz.com   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *