زمانی که در حال خواندن مجله‌ای مثل همشهری، زن روز و… هستید، برای خواندن تمامی تبلیغات آن وقت می‌گذارید؟ یا فقط آن‌هایی را می بینید که جلب توجه بیشتری می‌کنند؟

وقتی شرکتی برای تبلیغات در مجله‌ای پرمخاطب هزینه می‌کند، باید هزینه‌ی تمامی مخاطبان را بپردازد هر چند که تعداد زیادی از خوانندگان به تبلیغ هیچ توجهی نکنند(به خصوص اگر موضوع مقاله‌ای که تبلیغ در آن صفحه است، جالب نباشد). بسیاری از شرکت‌ها به جای پرداخت هزینه‌های گزاف تبلیغات مجله‌ای، به دنبال انتخاب‌های ارزان‌تر، هدفمندتر و پربازده‌تر در اینترنت هستند که برای اطلاعات بیشتر علاوه بر این  مقاله می توانید مقاله Performance Marketing for Dummies از Mario Torija را هم مطالعه کنید.

بازاریابی عملگرا (Performance Marketing) چیست؟

بطور کلی پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی بر مبنای عملکرد:

روشی است که در آن برای تبلیغات تعاملی، هزینه‌ای متغیر پرداخت می‌شود، این مقدار به عملکرد تبلیغ بستگی دارد. مثلا، ممکن است هزینه‌ی تبلیغی به دفعاتی که در یک سایت نشان داده می شود، تعداد دفعات استفاده از لینک تبلیغ یا تعداد دفعاتی که به فروش منجر شود متغیر باشد.

با اینکه بازاریابی عملگرا یا پرفورمنس مارکتینگ بیشتر به عنوان روش بازاریابی دیجیتالی شناخته می‌شود اما نمونه هایی از آن را می توان در دیگر رسانه‌ها و روش‌ها دید. یکی از زیرمجموعه های بازاریابی عملگرا، بازاریابی پورسانتی است  که در این روش به ناشر تبلیغ در ازای فروش محصول یا خدمات، هزینه پرداخت می‌شود.

روش‌های پرداخت هزینه دربازاریابی عملگرا

چه کسانی از بازاریابی عملگرا استفاده می کنند؟

هر کسب و کاری که در اینترنت مخاطب داشته باشد از این روش استفاده می‌کند، این شرکت ها ممکن است مزون‌ها، شرکت‌های بیمه و یا حتی شرکت‌هایی که ادعا می‌کنند راز جوانی یا کاهش وزن را دارند باشند. شرکت‌های کوچک با بودجه‌های کم از جمله کسب وکارهایی هستند که از بازاریابی عملگرا استفاده می‌کنند، چرا که با گرفتن نوع CPA( هزینه برای هر فروش) می توانند مطمئن باشند که هر مقداری که برای تبلیغات خرج کنند، به سرمایه شان برمی‌گردد.

بازاریابی عملگرا در کجا می‌تواند اجرا شود؟

موتورهای جست و جو مانند گوگل، شبکه‌های اجتماعی مثل توئیتر، ارائه دهنده‌ی خدمات ایمیل مثل جونو و برخی از وبلاگ های شخصی می توانند پلتفرمی برای اجرای بازاریابی عملگرا باشند.

هدف بازاریابی عملگرا چه کسانی است؟

به طور کلی هر کسی که از اینترنت استفاده کند می تواند هدف بازاریابی عملگرا باشد اما معمولا بیشترین تاثیر بر کسانی است که زمان زیادی از روز را در اینترنت سپری می‌کنند.

اگر چه مدل CPM بازاریابی عملگرا می تواند به رونق فروش در بخش آفلاین نیز منجر شود اما به طور کلی این روش بازاریابی برای فروش اینترنتی مناسب است از این رو افراد مسن که آشنایی اندکی با تکنولوژی و اینترنت دارند معمولا در گروه مخاطبان بازاریابی عملگرا قرار نمی گیرند.

کمپین بازاریابی عملگرا، چگونه اجرا می شود؟

با وجود این که پرفورمنس مارکتینگ تنها در صورتی که به فروش منجر شود هزینه برمی‌دارد اما با این حال این مزیت، این روش را از سایر روش‌های بازاریابی برتر نمی کند چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد تا کاربر بعد از دیدن تبلیغ دست به CTA بزند. برای این که بازاریابی عملگرا موفق عمل کند، شرکت‌ها باید تبلیغاتی جذاب طراحی کرده و راه رسیدن کاربر به سایت پذیرنده یا صفحه‌ی مورد نظر را هموار کنند.

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملگرا

انواع مختلفی از تبلیغات مانند تبلیغات بنری و پاپ-آپ یا پاپ-آندر(تبلیغاتی که هنگام استفاده از سایتی ظاهر می شوند) برای استفاده در نوع CPM بازاریابی عملگرا مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، این نوع ضعیف ترین نوع بازاریابی عملگرا است، چرا که  همچنان هیچ تضمینی وجود ندارد که کاربران پاسخی به تبلیغ بدهند.

عوامل ضروری در بازاریابی عملگرا

طراحی تبلیغی که جلب توجه کند و در جای مناسب قرار گیرد

تبلیغات CPC ، زمانی مفید هستند که با محتوای مرتبط همراه باشند، مثلا در وبلاگی که مربوط به ماشین است، تبلیغی برای فروش ماشین یا قطعات آن در آن درج شود نه تبلیغ فروش لوازم تحریر یا لباس و

یکی دیگر از قوی‌ترین روش‌ها برای تنظیم محتوای مرتبط با تبلیغ، تبلیغ بر اساس کلمات کلیدی در موتورهای جست و جو است، یعنی زمانی که افراد کلمات کلیدی خاصی را سرچ می کنند تبلیغات مرتبط با آن را در صفحه‌ی جست وجو می‌بینند. البته این نکته حائز اهمیت است که کلمات کلیدی پرطرفدار هزینه‌ی بالایی به همراه دارند، به طوری که هر کلیک کاربر می تواند هزینه‌ی زیادی را برای شما رغم بزند اما از طرفی کلماتی که محبوبیت کم‌تری دارند می‌تواند به صرفه‌تر باشند هرچند با توجه به وضعیت بازار ارز و دلار بازهم این تبلیغات برای ما ممکن است تا حدودی هزینه‌بر قلمداد شود.

طراحی صفحه‌ی فرود (Landing page) مناسب

سایت پذیرنده، یا صفحه‌ی فرود (Landing page) باید بر اساس رفتار و راحتی کاربر بهینه سازی شود، قابل خواندن و استفاده ی آسان باشد و از همه مهم‌تر کاربر را مجاب کند تا در صفحه‌ی فرود بماند و دست به حرکت بعدی (CTA)  بزند.

فراموش نکنید که کاربر با هدف خاصی به سایت پذیرنده آمده، پس اگر این صفحه به اندازه‌ی کافی تاثیرگذار نباشد درست مثل این می ماند که شما هزینه کرده‌اید تا کاربر وارد صفحه‌ی مورد نظرتان شود تا سرش را تکان دهد و از صفحه خارج شود.

تیم پرفورمنس مارکتینگ شامل چه کسانی می‌شود؟

مدیر دیجیتال مارکتینگ

مدیر بازاریابی چه وظایفی دارد؟

چه کارهایی انجام می دهند؟

تحصیلات و تجربه ی مدیران دیجیتال مارکتینگ

مدیران بازاریابی باید در رشته‌های بازاریابی یا مدیریت بازرگانی تحصیل کرده و دوره‌های مختلفی نظیر بازاریابی، تحقیقات بازار، فناوری اطلاعات، HTML و مدیریت بازرگانی را گذرانده باشند، همچنین دانشی از فناوری اینترنت، حداقل سه سال سابقه کار در مدیریت تبلیغات سایتی و تحقیقات بازاری برای این شغل لازم است.

چه کاری انجام می دهند؟

تحصیلات و تجربه ی مدیران دیجیتال تبلیغات

مدیران تبلیغاتی، معمولا باید در رشته‌ها‌ی علوم ارتباطات مثل رشته‌های تبلیغات، بازاریابی، روابط عمومی و گاهی روزنامه نگاری تحصیل کرده باشند و مهارت‌هایی از جمله ارتباطات و فناوری اینترنتی، تولید فیلم، تحقیقات بازاریابی و… را دارا باشند. مدیران تبلیغات معمولا از زمانی که در حال تحصیل هستند فعالیت خود را در عنواین مثل کپی رایتر یا طراح گرافیک شروع می کنند.

طراح سایت

چه کاری انجام می‌دهند؟

تحصیلات و تجربه ی طراح وب

تحصیلات مربوط به این شغل ممکن است از مدرک دیپلم تا کارشناسی  متغیر باشد اما در هر صورت، نیاز به دانش کاملی از HTML و دیگر زبان های برنامه نویسی و ابزار انتشار ( مثل جاوا ، SQL و FLASH) است . کلاس‌های طراحی گرافیک برای ایجاد سایت های جذاب و کلاس های تبلیغاتی و بازاریابی برای تولید محتوا برای این شغل لازم است.

به کارگیری پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملگرا یکی از متدوال‌ترین روش‌های بازاریابی است که می‌تواند برای اغلب کسب وکارها (به خصوص با بودجه‌های محدود) ثمربخش باشد، اگر قصد دارید از این روش بازاریابی برای کسب و کار خود استفاده کنید فراموش نکنید که حتما تیمی از افراد متخصص داشته باشید.

مزایای بازاریابی عملگرا چیست؟

مزایای فراوانی وجود دارد تا شما را قانع کند بازاریابی عملگرا را وارد دستور کار خود کنید. علاوه بر معرفی کردن برندتان به مخاطبان از روش های اثر گذار، و افزایش سهمتان در بازار و بودجه و ارتباط با مشتریان و همچنین ترافیک هدف گیری شده شما می توانید میزان ریسکی که متحمل می شوید را کاهش دهید و با کاهش حساب شده ی بودجه اعتبار برند و خود و راه های درآمد زایی آن را افزایش دهید.

یکی دیگر از این مزایا رصد مخاطبان و مشتریان است و ارزیابی خرید کردن یا خرید نکردن آنها و میزان محبوبیت یک محصول. تمام اینها به شما کمک می کند که در طول زمان استراتژی های بهتری اتخاذ کنید و نتایج بهتری دریافت کنید.

همجنین از دیگر مزایای بازاریابی عملگرا این است که می توانید بفهمید که کدام پارتنرها و کانال ها نتایج بهتری برای شما می آورند

منبع : مدیر تی وی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *