یکی از روش های تاثیرگذار تبلیغاتی ، تبلیغات در نقطه فروش است که میتواند تاثیر مستقیم در افزایش فروش یک محصول داشته باشد.

اگر بخواهیم تعریفی از تبلیغات در نقطه فروش ارائه کنیم می توان تعریف زیر را بگوییم:


گونه ای از تبلیغات است که در فروشگاه و جهت ترویج فروش

و جذب خریداران با استفاده از ابزارهایی همچون استندهای

نمایش محصولات، کاتالوگ ها، بنرها و… صورت می پذیرد.


در این سبک فروشنده ها و صاحبان فروشگاه ها با همکاری یک برند، اقدام تبلیغات یک یا چند محصول مشخص در فروشگاه می کنند و این تبلیغ ها میتواند انگیزه مشتری را برای خرید بالا ببرد. علت این امر که به این سبک تبلیغات در نقطه فروش هم گفته می شود، همین است، مشتری در زمان خرید در فروشگاه، با تبلیغی مواجه می شود که می تواند انگیزه خرید را در وی ایجاد کند.برای تبلیغات در نقطه فروش کاربردهای مختلفی را می توان متصور شد که هرکدام می تواند بسته به هدف آن کسب و کار و فروشگاه، نتایج مطلوبی را در بر داشته باشد. در ادامه برخی از کاربردهای مهم این ابزار تبلیغاتی را مرور می کنیم:

حراج: زمانی که تصمیم دارید محصولی را حراج کنید تا زودتر به فروش برسد، استفاده از این روش می تواند در افزایش فروش و تسریع حراج به شما کمک کند. البته این موضوع را نباید فراموش کرد که خلاقیت در تبلیغات در نقطه فروش، یک اصل لازم است.


1- یادآوری تبلیغ ها:

تصور کنید در فروشگاهی با تابلویی در سقف مواجه می شوید که روی آن نوشته، محصولات برند X اینجاست. یا زمانی که یک برند کمپین تبلیغات انبوه را در سطح شعر با یک شعار خاص راه انداخته است، می تواند در فروشگاه ها از همین شعار و برای جذب مجدد مشتری استفاده کند.


2- ترغیب:

یکی از مهمترین کارهایی که تبلیغات در نقطه فروش انجام می دهد ترغیب مشتری به خرید لحظه ای است. قبلاً هم گفته ام، در تبلیغات در نقطه فروش باید تلاش کرد با استفاده از خلاقیت مشتری را در کنار تبلیغ و محصول نگه داشت.3- اطلاع رسانی:

اطلاع رسانی می تواند شامل هر موضوعی باشد، یک صاحب فروشگاه میتواند از این ابزار برای انواع اطلاع رسانی ها از میزان تخفیف های یک محصول تا ایجاد حس خرید در مشتری استفاده کند.


4- معرفی محصول جدید:

یکی از روش های عالی برای معرفی محصول جدید و همچنین ایجاد انگیزه خرید آن در مشتریان، تبلیغ در نقطه فروش است. می توان محصولات جدید را در ابتدای فروشگاه و یا مکان مناسبی که به آن نقاط داغ فروشگاه گفته می شود قرار داد تا در دید تعداد بیشتری از مشتریان قرار بگیرد.

مهمترین وظیفه

تبلیغات نقطه فروش این است که

مشتری کنار آن بایستد

و علاقه مند

به مشاهده آن شود.

انواع ابزارهای فروشگاهی که برای تبلیغات در نقطه فروش استفاده می شود می توان شامل این موارد باشد:

آویز ها، شلف ها، استند ها، نمایشگرها، بنرها و برچسب های شیشه.

نقطه داغ فروشگاه کجاست؟

در کنار تبلیغات در نقطه فروش، مکانی با عنوان نقاط داغ فروشگاه هم دیده می شود. نقطه داغ فروشگاه به مکانی در فروشگاه اطلاق می شود که بیشترین عبور و مرور مشتری یا بیشتر حضور مشتری در آنجاست، بعنوان مثال در مکان هایی که مشتری در صف می ایستد یا ابتدای لاین های فروشگاه ها، در زمره مکان های داغ فروشگاه است.

مکان های داغ فروشگاه ها یکی از بهترین نقطه ها برای تبلیغات در نقطه فروش است، چرا که تعداد بیشتری مشتری تبلیغ و آن محصول را مشاهده می کنند.

در انتها مجدد به چند نکته مهم اشاره میکنم:


اگر تمایل دارید با اصول حرفه ای و کاربردی تبلیغات و اصول تبلیغات پارتیزانی که بر مبنای خلاقیت است، بخوبی آشنا شوید و تبلیغات عالی تهیه کنید، حتما در دوره آموزشی بازاریابی و تبلیغات پارتیزانی شرکت کنید

منبع : iran-academy.org  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *