ما چندین بار در دیگر مقالات وب‌سایت اسمان تیم به مسئله پیچیدگی دنیای سئو اشاره کرده‌ایم. سئو دنیای گسترده‌ای دارد و مباحث و مفاهیم متعددی در آن وجود دارند. یکی از این مباحث، مفاهیم موسوم به سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و یا سئوی کلاه خاکستری است. ما در این مقاله به توصیف این موارد پرداخته و ویژگی هرکدام را ذکر می‌کنیم. همچنین در ادامه تفاوت اصلی این گزینه‌ها و در نهایت، راه و روش‌هایی که بتوان به خوبی با این موارد هم‌قدم شد را بیان می‌کنیم.

سئوی کلاه سفید، کلاه سیاه و کلاه خاکستری چه مفهومی دارند؟

به عنوان تعریف اولیه و بنیادی این مبحث، باید گفت که سئو دارای تکنیک‌ها و روش‌های پیاده‌سازی متفاوتی است. بدیهی‌ست که برخی از این تکنیک‌ها استاندارد و پیشنهادی بوده و برخی دیگر که منحصراً توسط افراد حرفه‌ای به کار گرفته می‌شوند، ریسکی و خطرناک هستند. نوع و دسته‌بندی این تکنیک‌ها با عناوین سئوی کلاه سفید ، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری شناخته می‌شوند.

این مسائل به صورت تخصصی و انحصاری به روش‌های گوناگون برای کسب رتبه در موتورهای جستجو می‌پردازند که برخی از آن‌ها قانونی و برخی دیگر غیرقانونی و شامل جریمه‌های گوگل هستند. همچنین این تکنیک‌ها در بازخوردهای کاربران نیز تأثیر مستقیم می‌گذارند. با ما همراه باشید تا در ادامه بتوانید با توضیحات جامع و مجزا برای هرکدام از این موارد، درک مناسبی از این مبحث سئو پیدا کنید.

سئوی کلاه سفید (White Hat SEO)

سئوی کلاه سفید مجموعه تکنیک‌های استاندارد و اصولی در بحث سئو هستند که تمرکز اصلی آن‌ها بر روی جذب هدفمند و واقعی کاربران در بهترین و ایده‌آل ترین حالت ممکن است. با این تعریف ساده می‌توان دریافت که سئوی کلاه سفید بهترین نوع سئو می‌باشد که در نتیجه آن، شما به عنوان یک صاحب سایت به صورت همزمان رضایت مخاطبین و همچنین رضایت موتورهای جستجو را جلب کرده‌اید. اما همانطور که قبلاً هم گفتیم، کسب رضایت کاربران به صورت خودکار به منزله کسب رضایت موتورهای جستجو نیز است.

در سئوی کلاه سفید ملاک اصلی، بهبود عملکرد و بهینه‌سازی یک سایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو از روش‌های استاندارد و پیشنهادی است. برخی از مهمترین این روش‌ها استفاده قانونی و طبیعی از کلمات کلیدی، بک لینک‌ها، لینک‌دهی‌های داخلی و خارجی، تمرکز بر بحث تولید و بازاریابی محتوا و در نهایت جذب ترافیک ارگانیک و افزایش رتبه سایت به صورت طبیعی است. روند فرآیندهای سئوی کلاه سفید اگرچه طولانی‌مدت است اما نتایج حاصل از آن تقریباً همیشگی هستند. در ضمن، راهکارهایی که از طریق این نوع سئو اعمال شوند، شامل جرایم آنلاین موتورهای جستجو نمی‌شوند. همین مسئله باعث می‌شود تا تجارت اینترنتی شما با کمترین درصد خطر روبه‌رو شود. بنابراین می‌توانید به همین خاطر، حمایت طبیعی موتورهای جستجو را نیز در اختیار داشته باشید.

مهمترین و ‌بهترین تکنیک‌های سئوی کلاه سفید‌
 

1. تحقیق کلمات کلیدی و انتخاب مؤثر آن‌ها

اولین و مهمترین چیزی که سایت شما را به درستی به موتورهای جستجو و در کنار آن به مخاطبین معرفی می‌کند، کلمات کلیدی هستند. همواره سعی کنید از کلمات کلیدی مرتبط، تحقیق شده و تأثیرگذار استفاده کنید. همچنین سعی نکنید فقط روی یک کلمه کلیدی خاص مانور دهید. در این مورد انعطاف به خرج داده و روی کلمات کلیدی مختلف و ترند تمرکز کنید. اما به هر حال برخی از کلمات کلیدی نیاز به توجه بیشتری دارند.

2. روی تولید محتوای تخصصی و باکیفیت سرمایه‌گذاری کنید

شاید اشاره به مسئله تولید محتوای حرفه‌ای مسئله‌ای کلیشه‌ای و تکراری باشد؛ اما محتوای با کیفیت آنقدر با اهمیت و مؤثر است که اگر هزاربار دیگر نیز لازم باشد آن را تکرار کنیم این کار را خواهیم کرد. محتوا رابطه مستقیم و بسیار تنگاتنگی با بحث سئو و بهینه‌سازی کلی یک سایت دارد. در واقع شاید بهتر باشد که این موضوع را به این صورت بازگو کنیم: بدون حضور محتوا و یا انتشار محتوای فاقد کیفیت لازم، تمام فرآیند کمپین سئوی شما کوچک‌ترین ارزشی نخواهد داشت!

تولید و سرمایه‌گذاری روی محتوای خوب، به خودی خود می‌تواند راهکاری فوق‌العاده مؤثر برای بحث سئوی سایت شما باشد. تولید محتوای انحصاری احتمالاً مفیدترین ابزار به منظور جذب رتبه و افزایش بازدید سایت به صورت طبیعی است. همچنین سعی کنید هرازگاهی روی مطالب و مقالات بلند نیز تمرکز کنید. نتایج نشان می‌دهند شانس حضور شما در صفحات اولیه نتایج موتورهای جستجو با انتشار مقالات بلند بسیار بیشتر از حالت عادی خواهد بود. چرا که یکی از فاکتورهای کیفیت یک مطلب و تراکم کلمات کلیدی در آن، به مقدار آن محتوا بستگی دارد.

3. روی بحث On-Page SEO و Off-Page SEO تمرکز کنید

On-Page SEO یا همان سئوی داخلی مجموعه مباحث و راهکارهایی است که منحصراً به بهینه‌سازی اصولی و استاندارد صفحات موجود در یک سایت برای حضور در صفحات نتایج موتورهای جستجو می‌پردازد. مبحث دیگری نیز با نام Off-Page SEO یا سئوی خارجی وجود دارد که تلاش آن ارتقاء جایگاه کلی سایت در سطح وب می‌باشد. درواقع On-Page SEO به بهینه‌سازی صفحات داخلی یک سایت برای کسب رتبه مربوط می‌شود، در حالی که Off-Page SEO شامل تکنیک‌های دیگری است که با کمک آن‌ها می‌توان به بهبود و افزایش شهرت نام تجاری پرداخت.

به عبارت دیگر و به صورت خلاصه می‌توان گفت که سئوی داخلی شامل مواردی همچون کیفیت محتوای صفحات، کلمات کلیدی و مرتبط بودن آن‌ها، کیفیت و بهینه‌سازی ساختار طراحی صفحات از جمله تگ‌های Title Tag، Header Tag، متون جایگزین برای عکس‌ها (Alt Text)، توضیحات متا، ساختار آدرس صفحات (URL)، لینکدهی‌های داخلی و … می‌شود. در حالی که سئوی خارجی شامل مواردی مثل بک‌لینک‌ها، اعتبار دامنه، لینکدهی‌های خارجی، استفاده از ابزارها یا شبکه‌‌های اجتماعی و مسائلی از این قبیل است.

در بحث تکنیک‌های سئو، On-Page SEO از اولویت بیشتری برخوردار است.

4. از آدرس صفحات (URL) کوتاه و خوانا استفاده کنید

شاید خیلی اینطور به نظر نرسد اما URL یا همان لینک آدرس صفحات سایت شما می‌توانند تأثیر بسزایی در سئوی سایت شما داشته باشند. بهترین پیشنهاد استفاده از آدرس‌های کوتاه و در عین حال خوانا است. برای این بخش به نکات زیر دقت کنید :

5. در بخش تولید محتوای متنی و کدهای سایت از تگ‌های هدینگ بهره‌مند شوید

تگ‌ها به عنوان سرتیترهای اصلی استفاده می‌شوند. استفاده از تگ‌های هدینگ (Heading Tags) نه تنها به زیبایی و مرتب بودن یک مطلب و بخش‌بندی استاندارد آن کمک می‌کند، بلکه این مورد یک پارامتر مهم برای ربات‌های گوگل به منظور رتبه دادن به صفحات سایت‌ها است. این تگ‌ها همچنین در کدهای HTML و سورس قالب سایت نیز قابل استفاده هستند. مطمئن شوید که عنوان اصلی سایت شما با تگ H1 در کدها ثبت شده باشد.

6. محتوای قدیمی را بروزرسانی کنید

محتوایی که از تاریخ انتشار آن‌ها چند سالی می‌گذرد، در اغلب موارد نیاز به بروزرسانی دارند. شما باید مطالب مهمی که پیشتر منتشر کرده‌اید را به صورت مستمر و طی بازه‌های زمانی مختلف (برای مثال هر یک سال یک بار) بررسی کرده و آن‌ها را با آخرین اطلاعات مرتبط به‌روز کنید. در برخی موارد ممکن است محتوای منتشر شده ارزش ویرایش و بروزرسانی را نداشته باشد.

در این حالت آن مطلب باید به صورت کامل بازنویسی شود و یا مطلبی جدید از آن موضوع درج شود. اگر چنین کاری کنید و مطلب قبلی را حذف نکنید ممکن است مرتکب یکی از سوءاستفاده‌های سئوی کلاه سیاه با عنوان درج مطالب تکراری ‌شوید. بنابراین باید طبق اصولی خاص، مطلب قبلی را حذف کرده و آن را به محتوای جدید هدایت کنید. این مورد کمی حساس است. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر از مقاله‌ای که در همین رابطه در مدیروب منتشر کردیم دیدن کنید.

ب

7. از تأثیر بسزای محتوای چندرسانه‌ای غافل نشوید

اگرچه محتوایی که بتواند تجارت شما را دگرگون کند محتوای متنی خواهد بود؛ اما این بدین معنی نیست که نباید سراغ دیگر انواع تولید محتوا رفت. فایل‌های چندرسانه‌ای مثل تصاویر و اینفوگرافی‌ها، فایل‌های صوتی و ویدئو کلیپ‌ها می‌توانند تأثیر شگفت‌انگیزی در بهبود شرایط سئوی سایت شما داشته باشند.

البته بهتر است قبل از تولید این نوع محتوا اطلاعات تکمیلی مناسبی از آن‌ها داشته باشید. به عنوان مثال می‌توانید در بحث ویدئو مارکتینگ با تهیه ویدئو و انتشار آن در وب‌سایت و دیگر سرویس‌دهنده‌های ویدئویی نه تنها به افزایش رتبه و بازدید سایت بپردازید، بلکه نام تجاری خود را نیز مستحکم خواهید کرد.

8. با ترفندهای گوناگون سرعت بارگذاری سایت خود را افزایش دهید

چند وقت پیش گوگل صراحتاً اعلام کرد که سرعت بارگذاری یک سایت، حالا یکی از فاکتورهای اصلی رتبه‌بندی به حساب می‌آید. بنابراین می‌توان دریافت که این فاکتور، یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های سئوی کلاه سفید است. روش‌های تخصصی و عمومی زیادی برای این کار وجود دارند. یکی از این راهکارها استفاده از سیستم CDN به منظور بهینه‌سازی و افزایش سرعت سایت است. ما نکات و آموزش تمام راه و روش‌های تست شده و کاربردی این مورد را قبلاً در یکی از مقالات مدیروب منتشر کرده‌ایم که به شدت توصیه می‌کنیم این مقاله را به صورت دقیق مطالعه کنید؛ چرا که با فراگیری این نکات می‌توانید قدمی بزرگ به سوی موفقیت در زمینه بازاریابی اینترنتی بردارید.

9. تصاویر موجود در صفحات سایت را بهینه‌سازی کنید

تصاویر اولین چیزهایی هستند که نگاه کاربران را به خود جلب می‌کنند. بدیهی‌ست که باید در انتخاب این تصاویر دقت  زیادی به خرج داد. اما استفاده از آن‌ها می‌تواند منجر به افزایش حجم کلی صفحات سایت شده و در نتیجه، حجم سایت زیاد شده و سرعت بارگذاری آن کاهش می‌یابد. خب در این صورت چه کاری باید انجام داد؟ پاسخ یک چیز است. باید تصاویر بهینه‌سازی شوند. اگرچه بهینه‌سازی تصاویر به صورت آفلاین و با نرم‌افزارهای کامپیوتری قابل انجام است، اما اگر حجم تصاویر شما بالا باشد و یا دسترسی لازم به نرم‌افزارهای کامپیوتری را نداشته باشید چی؟ خوشبختانه با پیشرفت صنعت وب، ابزارهای آنلاین گوناگونی عرضه شده‌اند که در این مورد به شما کمک خواهند کرد.

10. به سراغ لینک‌سازی‌های داخلی و خارجی بروید

از مهمترین فاکتورهای سئوی کلاه سفید، لینک‌سازی‌های داخلی و خارجی است. هر دو نوع از این لینکدهی‌ها مزایای خاص خود را دارند. اما اگر این لینک‌ها را به صورت هدفمند ایجاد کنید، نتیجه مؤثر آن را در افزایش رتبه و بازدید سایت خود خواهید دید. با یک تعریف ساده باید گفت که لینک‌سازی داخلی یعنی درج لینک دیگر مطالب و دیگر صفحات سایت خودتان در یک مطلب و لینک‌سازی خارجی یعنی در محتوای مطالب خود و یا صفحات دیگر سایتتان، اقدام به لینک دادن به منابع معتبر و مرتبط با موضوع محتوا کنید. چنین لینک‌هایی به ویژه اگر به منابع شناخته‌شده مربوط باشند، اعتبار صفحات شما را افزایش می‌دهند.

11. با ابزارهای کاربردی گوگل شرایط سئوی سایت خود را متحول کنید

گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی مهمترین منبعی است که می‌تواند به ما در زمینه بهبود و بهینه‌سازی سایتمان کمک کند. کمپانی گوگل با ارائه ابزارهایی جامع و حرفه‌ای به یاری وب‌مسترها شتافته است. درک صحیح از این ابزارها و یادگیری چگونگی استفاده از آن‌ها، هزاران وب‌سایت ساده را به پربازدیدترین سایت‌های آنلاین تبدیل کرده است. نگران پیچیدگی این مسئله نباشید. ما در مدیروب برای این بخش مقالاتی جامع ترتیب داده ایم تا شما هرچه راحت‌تر بتوانید اطلاعات لازم با این مقوله را کسب کنید. دو ابزار اساسی گوگل با نام‌های گوگل آنالیتیکس و گوگل وبمستر تولز می‌باشند.

12. شبکه‌های اجتماعی را فراموش نکنید

استفاده مناسب و تلفیق به موقع محتوای منتشر شده در سایت با شبکه‌های اجتماعی، تکنیک دیگری است که در سئوی کلاه سفید به انجام آن توصیه می‌شود. در همین راستا یکی از پیشنهادهایی که بازخورد مناسبی نیز دارد، استفاده از دکمه‌های به اشتراک گذاری شبکه‌های اجتماعی در مطالب سایت است. شما با فراهم کردن چنین قابلیتی، شانس نمایش محتوای سایت خود را بسیار بیشتر می‌کنید؛ چرا که کاربران اشتراک گذاری محتوای مورد علاقه خود را زیاد انجام می‌دهند.

13. لینک‌های خراب (Broken Links) را حذف یا ویرایش کنید

رسیدگی به لینک‌های قدیمی و بازرسی شرایط آن‌ها، یکی دیگر از نکات توصیه شده برای داشتن یک کمپین سئوی کلاه سفید موفق است. جالب است بدانید که این مسئله اگرچه به ظاهر مسئله خیلی مهمی به نظر نمی‌رسد و اغلب وب‌مسترها به آن توجه نمی‌کنند، اما لینک‌های سایت شما اگر مشکل داشته باشند، شما نه تنها یک کمپین سئوی خوب را تحت خطر جدی قرار می‌دهید، بلکه ممکن است به خاطر ارائه لینک‌های خراب در موتورهای جستجو، متهم به استفاده از تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه شوید. بنابراین اجازه ندهید که این مسئله ساده زحمات شما را به راحتی به مرز نابودی بکشاند.

14. نقشه سایت (Sitemap) سایت خود را راه‌اندازی کنید

نقشه سایت یا سایت مپ یکی از ابزارهای بسیار مهم در زمینه بهینه‌سازی سایت‌ها از نظر موتورهای جستجو است. نقشه یک سایت همانطور که از نامش مشخص است، یک چارت مشخص و دسته‌بندی شده از بخش‌های اصلی یک سایت است که به ربات‌های موتورهای جستجو و ابزارهای آنلاین دیگر اجازه دسترسی سریع به دسته‌بندی‌های اصلی را می‌دهد. مطمئن شوید که سایت مپ خود را به درستی ایجاد کرده باشید. اگر نمی‌دانید چطور این کار را باید انجام داد بهتر است از یک متخصص وب کمک بگیرید.

15. بک لینک‌های باکیفیت و مناسب تهیه کنید

بک لینک‌ها یکی دیگر از راه‌های اصلی و طبیعی برای هدایت ترافیک و بازدیدهای واقعی به سایت‌ها می‌باشند و همواره استفاده به جا از آن‌ها توصیه شده است. بک لینک‌ها درواقع لینک‌هایی هستند که در منابع دیگر (سایت‌های دیگر) برای سایت شما ایجاد شده اند. به عبارت ساده‌تر، بک لینک یعنی لینک صفحات سایت شما در سایت‌های دیگر درج شده باشد. برای اینکه به صورت طبیعی و تأثیرگذار بک لینک بگیرید دو راه اصلی پیش رو دارید :

 

16. به صورت مستمر به بررسی وضعیت رقبا بپردازید

همیشه و همواره رقبایی وجود دارند که در زمینه کاری شما فعالیت می‌کنند. زیر نظر داشتن رقبا باعث می‌شود تا اگر احیاناً شما از ترند خاصی عقب افتاده باشید بتوانید متوجه آن شوید. هرچقدر هم که به کیفیت کاری خود مصمم هستید، بررسی محتوا و نوع عملکرد دیگر سایت‌ها خالی از لطف نیست. بنابراین سعی کنید در بازه‌های زمانی مشخص فرصتی را برای آنالیز و مشاهده رفتار سایت‌های رقیب در نظر بگیرید. در ضمن چنین چیزی به جز اینکه شما را از آخرین جریانات مرتبط با زمینه کاریتان مطلع می‌کند، احتمال اینکه باعث شود تا شما مشکلات و ایرادات احتمالی خود را کشف کنید نیز افزایش می‌دهد.

17. به ساخت و مدیریت انجمن‌ها روی بیاورید

در سئوی کلاه سفید، توصیه شده است تا مبحث ساخت انجمن (Forum) که حالا یک نوع بازاریابی مجزا شناخته می‌شود را جدی بگیرید. انجمن یا به اصطلاح انجمن گفتگوی یک سایت می‌تواند یک بخش جداگانه و یا یک زیردامنه (Subdomain) روی سایت اصلی باشد. با راه‌اندازی این بخش، فرصت خیلی خوبی برای کسب بازدیدهای طبیعی کاربران فراهم می‌کنید. کافیست مدتی را برای پر و بال دادن و پر کردن محتوای کافی در انجمن‌ها زمان بگذارید. اما بعد از مدتی و با افزایش تعداد کاربران ثبت نام شده و همچنین به کارگیری مدیران و افراد با سابقه در این زمینه (که اغلب آن‌ها بدون هزینه در چنین انجمن‌هایی فعالیت می‌کنند) دیگر می‌توانید خود را تا حد زیادی کنار بکشید. چرا که بعد از این مورد، انجمن شما در دست کاربران زیادی قرار گرفته و خود کاربران با ایجاد مباحث و تاپیک‌های مختلف و ارسال و دریافت بازخوردهای یکدیگر، به کسب رونق انجمن شما کمک خواهند کرد.

18. بهینه‌سازی موبایل (موبایل مارکتینگ) را فراموش نکنید

این روزها چاره‌ای جز اینکه همه تجارت خودمان را برای کاربران موبایلی بهینه‌سازی کنیم نداریم. قبل از هر چیزی، شروع یک تجارت اینترنتی مناسب که با صنعت موبایل‌های هوشمند امروزی همگام باشد، داشتن یک وب‌سایت واکنش‌گرا یا ریسپانسیو (Responsive) است. اگر چنین سایتی ندارید پس به دنبال دلایل دیگر برای عدم موفقیت خود نباشید. حداقل چیزی که برای شروع لازم است یک سایت کامل و واکنش‌گرا می‌باشد.

گوگل با تأکید بر این موضوع، به طور پی در پی اهمیت بالای توجه به کاربران موبایلی را به وب‌مستران گوشزد کرده است. بهینه بودن یک سایت از نظر موبایل مارکتینگ، یک فاکتور مستحکم در زمینه سئوی کلاه سفید به شمار می‌رود. مبحث بازاریابی با موبایل نکات ریز و درشت زیادی دارد که ما همگی این نکات و آموزش‌ها را در مقاله‌ای جامع در مدیروب گردآوری کرده ایم.

سئوی کلاه سیاه (Black Hat SEO)

سئوی کلاه سیاه در نقطه مقابل سئوی کلاه سفید قرار دارد. این نوع سئو شامل راهکارهایی کاملاً غیرقانونی و غیرطبیعی از نظر موتورهای جستجو است. با پیاده‌سازی این روش‌ها، اگرچه می‌توان در مدت زمانی بسیار کمتر نسبت به روش‌های طبیعی در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) حضور پیدا کرد، اما ریسک زیادی نیز در این روش‌ها وجود دارد. گوگل رسماً و طی بیانیه‌های متعددی که منتشر کرده ‌است، استفاده از این روش‌ها را ممنوع و برخلاف قوانین خود اعلام کرده است و متذکر شده که هر سایتی که این قوانین را زیر پا بگذارد شامل جریمه‌های سنگین گوگل و در موارد حاد، حذف از تمام صفحات نتایج موتور جستجوی گوگل می‌شود.

اما با این حال وب‌سایت‌های متقلب زیادی هستند که روش‌های دور زدن قوانین گوگل را پیدا کرده و در حال سوءاستفاده کردن از این روش‌ها هستند. گوگل با بروزرسانی الگوریتم‌های خود در فواصل زمانی مختلف و مسدودسازی روش‌های جدید سئوی کلاه سیاه، صدها و هزاران سایت متقلب را شناسایی می‌کند.

از بارزترین تکنیک‌های مورد استفاده در سئوی کلاه سیاه می‌توان به مواردی همچون استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی یا Keyword Stuffing، استفاده از کلمات و برچسب‌های غیرمرتبط با محتوا، استفاده از متون یا لینک‌های مخفی، تکنیک موسوم به پنهان کاری یا Cloacking، استفاده از محتوای تکراری و … اشاره کرد.

سئوی کلاه خاکستری (Grey Hat SEO)

نوع سوم این نوع سئوها با عنوان سئوی کلاه خاکستری شناخته می‌شود. اگرچه از عنوان این سئو به نظر می‌رسد که سئوی کلاه خاکستری دقیقاً چیزی بین سئوی کلاه سفید و سئوی کلاه سیاه است، اما درواقع تعریف این نوع سئو کمی متفاوت‌تر است.

سئوی کلاه خاکستری مثل سئوی کلاه سفید قانونی و پیشنهادی نیست و از طرف دیگر به شدت و ریسکی بودن سئوی کلاه سیاه نیز نیست. با اینکه تعریف خیلی دقیقی از این نوع سئو وجود ندارد، اما ساده‌ترین و مفهومی‌ترین تعریف این نوع سئو استفاده از تکنیک‌ها و روش‌های غیراصولی و بدون هویت است. اگرچه اغلب این روش‌ها از نظر گوگل و دیگر موتورهای جستجو تخطی از قوانین به حساب نمی‌آیند، اما این تکنیک‌ها در عمل فقط به گول زدن و ارائه پیشنهادات دروغین به کاربران خلاصه می‌شوند. با این حال گوگل نیز استفاده از این تکنیک‌ها را به هیچ وب‌مستری توصیه نمی‌کند چرا که بعضی از آنها شامل جریمه‌های گوگل می‌شوند.

مثال‌های گوناگونی برای سئوی کلاه خاکستری وجود دارند که معروف‌ترین آن‌ها با نام طعمه کلیکی (Click Bait) شناخته می‌شوند. در این روش، شما به عنوان یک صاحب تجارت اقدام به سفارش تبلیغات دروغین و یا اغراق‌آمیز در منابع دیگر می‌کنید و کاربران با مشاهده آن وسوسه می‌شوند تا روی آن تبلیغ کلیک کنند. هر کاربر اینترنتی یا موبایلی به صورت روزانه با چنین نوع تبلیغاتی در وب‌سایت‌ها یا اپلیکیشن‌های موبایلی روبه‌رو می‌شود. طی سال‌های اخیر تبلیغات زیادی با عناوینی مثل “شما برنده خوش شانس ما هستید. روی این بنر کلیک کنید تا جایزه خود را دریافت کنید!” در سطح وب منتشر شدند. کاربران آماتور زیادی هم وجود دارند که همیشه گول این نوع تبلیغات را می‌خورند و روی آن‌ها کلیک می‌کنند. بعد از ورود به آن سایت، این کاربر فقط و فقط باعث افزایش بازدید آن صفحه شده است و هیچ چیز مرتبطی عاید او نمی‌شود.

نوع دیگری از سئوی کلاه خاکستری نیز وجود دارد که فقط کاربرانی که به شدت به چیزی خاص نیاز دارند را مورد هدف قرار می‌دهد. به عنوان مثال، ایجاد صفحاتی با عناوین ترغیب‌کننده و در عین حال دروغین از جمله این موارد هستند. مثلاً شما به دنبال یک نرم‌افزار خاص هستید که نسخه کرک شده و رایگانی از آن در سطح وب وجود ندارد اما در جستجوهای خود به سایت‌های زیادی برخواهید خورد که با ادعای اینکه این نرم‌افزار را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند، اقدام به ایجاد صفحات و انتشار آن‌ها در موتورهای جستجو می‌کنند. وقتی شما وارد این سایت‌ها شوید، خواهید دید که لینک دانلودی برای آن نرم‌افزار وجود ندارد و یا اگر لینکی وجود داشته باشد دروغین و تبلیغ است.

در برخی دیگر از سایت‌ها نیز بعد از طی کردن همین روند، لینک دانلود یک فایل فشرده به شما داده می‌شود که رمزگذاری شده است. سپس به شما گفته می‌شود که اگر می‌خواهید رمز عبور را پیدا کنید، باید وارد سایت یا سایت‌های دیگری شوید. همچنین استفاده از نظرسنجی‌های کاملاً دروغین و تبلیغاتی برای این مورد نیز بسیار رایج شده است. این قبیل روش‌ها اگرچه تعداد بی‌شماری بازدید و ترافیک برای یک سایت به ارمغان می‌آورند، اما این بازدیدها در نهایت منجر به ترک سریع کاربران و نابودی اعتماد آن‌ها به کل آن وب‌سایت می‌شود. متأسفانه خیلی از وب‌مسترها به همین مسئله راضی بوده و از همین طریق و با کسب بازدیدهای غیرمنصفانه پول زیادی به جیب می‌زنند.

تفاوت سئوی کلاه سفید، سئوی کلاه سیاه و سئوی کلاه خاکستری در چیست؟

با توجه به مواردی که ذکر شد، می‌توان گفت که از نظر عملکرد، سئوی کلاه خاکستری شباهت زیادی به سئوی کلاه سیاه دارد. چرا که هر دوی این نوع تکنیک‌ها شامل موارد غیراخلاقی و نادرست هستند. اما تفاوت این دو در بحث ریسک‌پذیری آن‌ها است. در حالی که تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه همگی برخلاف قوانین وب هستند، تکنیک‌های سئوی کلاه خاکستری در بیشتر موارد قوانین خاصی را نقض نمی‌کنند اما در عین حال این راه و روش‌ها قانونی و توصیه‌شده نیز نیستند. بنابراین احتمال اینکه متدهای سئوی کلاه خاکستری نیز به زودی به لیست سیاه و ممنوعه گوگل اضافه شوند وجود دارد.

همچنین باید اذعان داشت که تفاوت اصلی سئوی کلاه سیاه با سئوی کلاه سفید در وهله نخست قانونی بودن سئوی کلاه سفید و غیرقانونی بودن سئوی کلاه سیاه است. دومین تفاوت اصلی این دو، غیرریسکی بودن و زمان زیاد به نتیجه رسیدن سئوی کلاه سفید است؛ در حالی که سئوی کلاه سیاه، ریسک شناسایی شدن زیادی داشته و زمان به نتیجه رسیدن در آن خیلی کمتر است. این را نیز به خاطر داشته باشید که حتی اگر شانس فرار کردن از شناساگرهای گوگل را داشته باشید، نتایج به دست آمده شما موقتی خواهند بود. اما نتایج و دستاوردهای حاصل از سئوی کلاه سفید همیشگی و بلندمدت هستند.

معمولاً افرادی به سراغ تکنیک‌های سئوی کلاه سیاه یا سئوی کلاه خاکستری می‌روند که چیز زیادی برای از دست دادن از نظر موتورهای جستجو نداشته باشند. افراد دیگری نیز که بودجه‌ای برای راه‌اندازی کمپین‌های قانونی و طبیعی سئو ندارند ممکن است برای استفاده از این تکنیک‌ها تحریک شوند. با این حساب تعداد خیلی زیادی سایت و تجارت وجود دارند که حتی با وجود خطر جریمه شدن و حذف از نتایج صفحات جستجو، باز هم به سراغ این راه و روش‌ها می‌روند و معتقدند که می‌توان در کمترین زمان ممکن بیشترین بهره را از این راهکارها برد.

برای اینکه از طرف گوگل و موتورهای جستجو جریمه نشویم به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

سخن پایانی

شاید بعضی از راهکارهای سئوی کلاه خاکستری و یا سئوی کلاه سیاه آنقدرها هم عجیب و بد به نظر نرسند. اما وقتی می‌توان با روش‌های اصولی سئوی کلاه سفید یک پیشرفت مستحکم و ماندگار را به ارمغان آورد، چرا به روش‌هایی تکیه کنیم که به جز ریسک خطر حذف کردن سایت ما از نتایج جستجو، حتی اگر موفقیت‌آمیز نیز باشند، باز هم ثبات لازم را ندارند؟

الگوریتم‌های گوگل طی چندسال اخیر چندین برابر هوشمندتر شده اند. شاید بعضی از این روش‌های سئو هنوز از چشم ربات‌های گوگل پنهان باشند، اما بروزرسانی‌های بعدی این ربات‌ها همگی این راهکارها را شناسایی کرده و سایت‌هایی که قوانین گوگل را نقض کرده باشند جریمه خواهند کرد. بنابراین بهتر است دست از ریسک کردن‌های بی‌مورد و بی‌هدف برداشته و با تمرکز روی اصول استاندارد سئو یعنی راه و روش‌های پیشنهادی سئوی کلاه سفید، تجارت اینترنتی خود را به صورت قانونی، طبیعی و با هویت پیش ببرید.

منبع : modireweb.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *