سئو کلاه سفید یا white hat seo را میتوان به نوعی یک استراتژی سئو دانست که در آن قرار است مثل یک “پسر خوب” و حرف گوش کن، تمامی قوانین و اصول سئو را رعایت کرده و به طبیعی ترین شکل ممکن به نتایج اول گوگل برسیم! امروز قصد دارم به شما در مورد چیستی سئو کلاه سفید توضیح داده و سپس و 5 نکته و اصول رعایت آن را معرفی کنیم. در ادامه آن هم به سراغ 5 تکنیک سئو کلاه سفید خواهیم رفت:

سئو کلاه سفید چیست؟

به نظر شما تفاوت یک کارآفرین نمونه که بعد از 3 سال تلاش مداوم به موفقیت رسیده، با کارآفرینی که امروز به دلیل پولشویی یا چنین موضوعاتی در گوشه زندان خوابیده چیست؟ تفاوت آنها در داشتن و نداشتن صبر است! دقیقا تفاوت یک سئوکار کلاه سفید و سئوکار کلاه سیاه هم در همین است. همانطور که در وب سایت بک لینکو هم نوشته شده، در سئو کلاه سفید ما با صبر تمام و طبق توصیه های گوگل فعالیت های بهینه سازی سایت را جلو میبریم.

یعنی ممکن است برای رسیدن به بازدید روزانه 500 الی هزار نفری در یک سایت فروشگاهی، به حدود یک یا دو سال فعالیت نیاز داشته باشیم! در حالی که در سئو کلاه سیاه میخواهیم این تعداد بازدید را در کمتر از 3 ماه به دست بیاوریم. در نهایت هم این فرآیند میتواند نتیجه ای مانند نتیجه مثال کارآفرینان داشته باشد. یعنی ممکن است بعد از مدتی سئوکار کلاه سیاه را در کنج قبرستان گوگل (صفحات 10 به بعد) ببینیم و سئوکار کلاه سفید را در نتایج اول گوگل.

در هر حال، ما سئوکارها به ندرت مستقیم به سراغ استراتژی سئو کلاه سفید یا برعکس آن میرویم. زیرا نه آنقدر حوصله صبر کردن داریم و نه آنقدرها کم حوصله ایم که با ریسک پنالتی شدن سریع وب سایت کنار بیاییم. اینجاست که سئو کلاه خاکستری بهترین انتخاب است. در مقاله مربوط به آن، به صورت مفصل در مورد روش های سئو خاکستری توضیح میدهیم. اما امروز و در ادامه قصد دارم مهم ترین نکته های سئو کلاه سفید را به شما آموزش دهم که باید در هر وب سایتی پیاده سازی شوند.

همچنین در مقاله سئو کلاه سیاه چیست؟ هم به صحبت در رابطه با سئو کلاه سیاه پرداختیم .

این یعنی مهم نیست که کلاه روی سر شما چه رنگی باشد، اگر نکات گفته شده در پایین را در وب سایت خودتان پیاده سازی نکنید، باید به طور کلی خواب صفحات و نتایج اول گوگل را ببینید. بعد از توضیح این موارد، به سراغ چند تکنیک سئوی کلاه سفید هم رفته و آنها را به شما توضیح میدهم:

1_ تحقیقات کلمات کلیدی

صرف نظر از رنگ کلاهِ سرتان، اولین قدمی که شما برای پیاده سازی سئو روی وب سایت نیاز دارید؛ تحقیقات کلمات کلیدی است! یعنی شما باید در همان مرحله اول تعیین کنید که قرار است این سایت روی چه کلماتی در گوگل ظاهر شود؟ کدام کلمه ها جستجو بیشتری دارند و اصلا کدام دسته کلمات روی یک صفحه بهینه سازی شوند؟

اینها چیزهایی است که در یک تحقیقات کلمات کلیدی جامع به دست می آیند و به کمک آنها میتوانید اطلاعات خیلی مهمی در مورد فرآیندی که باید در ادامه آن را طی کنید به دست بیاورید.

تحقیقات کلمات کلیدی و پس از آن تعیین کلمات مورد نظر در هر صفحه و… تا حدی استراتژی محتوای وب سایت شما را هم تعیین میکند. این به شما کمک میکند رقبای خودتان را بشناسید، سختی کلمات کلیدی را بررسی کنید، حدود بودجه مورد نیاز برای سئو و تولید محتوا را تعیین و به طور کلی یک دید مناسب نسبت به آینده سئو سایت خود به دست بیاورید.

با کمک همین فعالیت است که متوجه میشوید بهتر است کلمه کلیدی اصلی فلان صفحه از سایت، کلمه آموزش سئو باشد یا آموزش seo! و اصلا به کمک همین فرآیند متوجه میشوید که کلماتی مثل “بالا آوردن سایت در گوگل” هم میان کلمات کلیدی سایت شما قرار دارد، در حالی که شاید خودتان اصلا به آن فکر نکرده باشید!

اگر با روند تحقیقات کلمات کلیدی سایت آشنا نیستید، یک مقاله جامع و کاربردی در مورد چگونگی و آموزش آن در سایت نوشته شده که به شدت در این ابتدای راه برای شما مفید است. کافی است به مقالهآموزش تحقیق کلمات کلیدیدر فرین مراجعه کنید.

 2_ تعیین استراتژی سئو

زمانی که صحبت از استراتژی سئو میشود، نیمی از وبمستران تازه کار با چشمانی گرد به صفحه نگاه کرده و احتمالا تعدادی از آنها هم با دست جلوی چشمان خودشان را میگیرند! خیلی ها تصور میکنند که استراتژی سئو یک چیز ترسناک است و اگر 10 سال تجربه سئوکار بودن نداشته باشند، نمیتوانند به خوبی آن را طرح ریزی کنند.

اما اصلا اینطور نیست! ما قصد داریم در فرآیند استراتژی سئو صرفا تعیین کنیم که:

مثلا، در ابتدای سئو یک سایت تازه کار، به خوبی میدانیم که در حال حاضر هیچ جایگاهی در نتایج جستجو نداریم، بنابراین بهترین کار ممکن این است که فعلا به جای شروع روند لینک سازی خارجی، تمرکزمان را روی تولید محتوا بگذاریم.

تعیین میکنیم که قرار است در یک پروسه زمانی 6 ماهه، حداقل روی 15 تا از 50 کلمه کلیدی اصلی سایت، به صفحات اول رسیده باشیم و بازدید روزانه مناسبی را دریافت کنیم. همینطور تعیین میکنیم که برای رسیدن به این جایگاه ها چقدر هزینه و بودجه نیاز است؛ که نسبت به کلمات کلیدی ما متفاوت خواهد بود.

در ادامه هم مشخص میکنیم که اصلا هدف ما از رسیدن به این جایگاه ها چیست؟ قصد داریم صرفا به صفحات اول رسیده، بازدید بگیریم تا بتوانیم از کاربران برای دریافت تبلیغات استفاده کنیم؟ اگر اینطور است پس بهتر است تحقیقات کلمات کلیدی جامع تری انجام داده و بتوانیم همه عبارت ها را برای رسیدن به بازدید بیشتر در سایت خود سئو کنیم.

شاید هم قصد فروش محصولات را داشته باشیم، پس در این حالت بهتر است به جای تمرکز روی کلمات و عبارت های زیاد، به تجربه کاربران اهمیت داده و ببینیم که چطور باید محتوا، صفحات محصول و… بسازیم که بتوانند بعد از دریافت بازدید، به خوبی کاربران را به خریدار تبدیل کنند. (نوع کلمات کلیدی انتخابی هم در این بخش مهم است، باید بررسی کنیم و ببینیم که کدام دسته کلمات نرخ تبدیل بیشتری دارند.)

در این فرآیند شاید اصلا تصمیم بگیریم به جای سئو کردن کلمات مربوط به محصولاتمان که بسیار سخت هستند، روی کلمات کلیدی آموزشی مربوط به حیطه کاری خود سئو شویم؛ یا هر تصمیم دیگری. همینطور در این فرآیند اغلب تصمیم میگیریم که در ابتدای راه تمرکز خودمان را روی کلمات کلیدی “لاتگ تیل” یا همان عبارت های بلند بگذاریم. زیرا سئو شدن در این کلمات آسان تر است و برای شروع مسیر بازخورد بسیار بهتری دارد.

به عنوان قدم دوم از سئو کلاه سفید، دانستن همین حد از استراتژی سئو کافی است اما اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در مورد آن به دست بیاورید، مقاله استراتژی سئو چیست به شما کمک میکند. در ضمن اگر سوالی در این بخش ذهن شما را درگیر کرده، آن را در بخش نظرات بپرسید تا به صورت تخصصی جوابش را دریافت کنید.

3_ تولید محتوا سئو شده و “جذاب”

خیلی از سایت های سطح وب فارسی و البته بقیه زبان های دیگر، تولید محتوا را انجام میدهند؛ اما تعداد کمی از آنها هستند که هر دو فاکتور مهم برای موفقیت یک محتوا، یعنی سئو و جذاب بودن آن را اعمال کنند!

متاسفانه اغلب وب سایت ها در حال حاضر تمرکز خودشان را روی تولید محتوایی گذاشته اند که بتواند چشم موتورهای جستجو را به خود جلب کند، در حالی که نمیدانند حتی چشم امید خود موتورهای جستجو هم به کاربران است!

موتورهای جستجو همان دخترانی هستند که حاضرند به خاطر حرف خانواده شان،(که همان کاربران اند) پا روی دل خود گذاشته و قید خواستگارِ علاقه شان،(که همان وبمستران هستند) را بزنند. پس باید به این نکته توجه داشته باشید که برای رسیدن به این دختر رویاها، بهتر است اول از همه به سراغ راضی کردن خانواده او بروید!

شاید یادتان باشد که چند سال پیش میتوانستید صرفا یک محتوای 300 کلمه ای تولید کرده و در صفحه اول گوگل قرار بگیرید. اما امروز یک مقاله به این کوتاهی هیچ شانسی در نتایج ندارد. زیرا گوگل مطمئن است که چنین مقاله ای نمیتواند باعث رضایت کاربران شود. (اگر نیازمند دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این مفهوم هستید، مقاله نرخ پرش را مطالعه کنید.) بنابراین قبل از اینکه دست به کیبورد شده و مقاله اول وب سایت خودتان را بارگذاری کنید، از خودتان چند سوال بپرسید:

این مقاله چه ارزشی برای کاربر ایجاد میکند؟ آیا واقعا کاربر با مطالعه آن به یک نکته جدید دست پیدا میکند؟ یا این همان چیزی است که 10 رقیب دیگر من هم در موردش نوشته اند؟!

با مطرح کردن چنین سوالاتی میتوانید به خوبی استانداردهای لازم برای رسیدن به محتوای جذاب را پیدا کنید. البته در این میان از نقش نگارش و املای صحیح محتوا غافل نشوید.

4_ تقویت پایه های سئو

زمانی که یک کشتی قرار است سفر چند ماهه یا چند ساله خود را شروع کند و دقیقا در لحظات آخر که همه چیز برای شروع آماده شده، کاپیتان بار دیگر از خدمه میخواهد همه جزئیات را بررسی کنند! او به آنها میگوید سلامت موتورها، کافی بودن ذخایر غذایی و سوختی، بدنه کشتی و… را بار دیگر به دقت بررسی کرده و مطمئن شوند که همه چیز برای شروع در بهترین شکل ممکن قرار دارد.

شما هم برای اینکه مطمئن شوید همه چیز در بهترین نقطه قرار دارد و میتوانید با خیال راحت فرآیند سئو کلاه سفید را شروع کنید، باید بار دیگر پایه های ضروری سئو در سایت را بررسی کنید، کدام پایه ها؟

در این مرحله این سوال را از خودتان بپرسید: اگر همین حالا 30 کاربر به صورت ناگهانی برای بررسی سایت به ما سر بزنند، چیزی وجود دارد که آنها را ناراحت کند؟ اگر جواب مثبت است پس سعی کنید آن را رفع کرده یا حداقل در روزهای آینده برای رفع آن مشکل برنامه ریزی کنید. همینطور باید بپرسید که آیا با توجه به حساسیت بالای ربات های موتور جستجو، ممکن است چیزی باعث رنجش آنها شود؟ این مشکلات را هم رفع کنید.

5_ قدم پنجم سئو کلاه سفید: سئو کلاه خاکستری را شروع کنید!!!!

 

بله دقیقا به عنوان آخرین نکته لازم برای شروع سئو کلاه سفید، نیاز به شروع سئو کلاه خاکستری داریم!! راستش را بخواهید اگر کمی دقیق تر به فضای وب نگاه کنیم، متوجه میشویم فعالیت به طریق سئو کلاه سفید در وب فارسی به شدت سخت است!

در وب انگلیسی که همه وبمستران و آموزش دهندگان توصیه میکنند سئو سایت شما باید به شکل کلاه سفید جلو برود، زمانی که یک محتوای 4 هزار کلمه ای مفید منتشر کنید، حداقل 10 تا 30 فرد مختلف لینک آن را در وبلاگ، وب سایت و… خود به اشتراک میگذارند. همینطور تعداد زیادی از کاربران جدید سریعا از دکمه های اشتراک گذاری استفاده کرده و آن را در سوشیال مدیاهای خود share میکنند.

اما در وب فارسی چنین اتفاقاتی به ندرت رخ میدهد. خب در چنین حالتی که تمامی رقبای ما برای بودن در صفحات اول در حال ساخت و خرید بک لینک، خرید سوشیال سیگنال و… هستند، انتخاب یک کلاه سفید رنگ، مثل این است که کلاهی بزرگ به سر خودمان گذاشته باشیم!

البته نمیگویم که بدون استراتژی های کلاه سیاه و کلاه خاکستری اصلا نمیتوان فعالیت کرد، اما نکته اینجاست که در اغلب مواقع ما بعد از انجام ندادن یک سری از فعالیت های مهم سئو کلاه خاکستری به مرور آن قدرت قبلی خودمان را از دست داده و در رقابت کم می آوریم!

پس اینکه بگوییم سئو کلاه خاکستری در ایران جزوی از استراتژی سئو کلاه سفید است، میتواند ادعای درستی باشد. در هر حال این تجربه من از چندین سال فعالیت مداوم در سئو است، پس میتوانید آن را قبول کرده یا نپذیرید. اگر قصد دارید بیشتر در مورد این مفهوم بدانید، مقاله سئو کلاه خاکستری در فرین آکادمی را مطالعه کنید.

تکنیک های سئو کلاه سفید

خب، بهتر است در ادامه مقاله به سراغ یک سری تکنیک های سئو کلاه سفید رفته و با هم بررسی کنیم که چطور میتوانیم به شکلی کاملا جوانمردانه، وب سایت خودمان را نسبت به بقیه رقبا تمایز دهیم؟

1_ تولید محتوای آسمان خراش

تکنیک تولید محتوای آسمان خراش یکی از تکنیک های سئو کلاه سفید است که در یکی دو سال اخیر به شدت بازخورد مناسبی داشته. اولین بار نام این تکنیک در سطح وب انگلیسی مورد استفاده قرار گرفت و بعد از اینکه وب سایت های بزرگ فعال در زمینه دیجیتال مارکتینگ از مزایای آن نوشتند، به سطح وب فارسی هم راه پیدا کرد. اما محتوای آسمان خراش (sky scraper) چیست؟

محتوایی بلند و طولانی است که به طور کامل و جامع یک مفهوم خاص از کسب و کار شما را توضیح میدهد. این یعنی به جای تولید مقاله ای به عنوان “3 راهکار افزایش سرعت سایتمقاله ای تولید کنید که تمامی روش های افزایش سرعت یک وب سایت در آن نوشته شده باشد. اغلب مقالات آسمان خراش چیزی در حدود 3 الی چندین هزار کلمه متن دارند. از جمله مقالات آسمانخراش در وب سایت فرین آکادمی میتوان به اینها اشاره کرد:

و

دقت کنید که منظور از نوشتن محتوای طولانی، نوشتن متنی با کلمات فراوان ولی به درد بخور نیست! اما یک سوال؛ این تکنیک چه مزیتی دارد؟ محتوای آسمان خراش پتانسیل به شدت بالایی در سئو شدن داشته و اغلب در مدت کوتاهی به صفحات اول میرسد. همینطور اگر کیفیت محتوای آن مناسب باشد، در همان نتایج اول باقی خواهند ماند.

2_ بروزرسانی محتوا

اگر چند ماهی است که فعالیت خودتان در سطح وب را شروع کرده و محتواهایی هم تولید کرده اید، برای اینکه بتوانید جایگاه محتواهای قبلی را بهینه تر از قبل کرده و نتایج بهتری به دست بیاورید، از تکنیک بروزرسانی محتوا استفاده کنید! در این تکنیک ما به سراغ مقالات، صفحات و… قبلی سایت رفته و سعی میکنیم تا جای ممکن با مطالب جدید، محتوای خاص و… آنها را به روز کنیم. به این صورت موتورهای جستجو بار دیگر به آنها نگاهی انداخته و اغلب جایگاهشان را بهبود میدهند.

البته منظور از بروزرسانی محتوا صرفا نوشتن یک خط متن جدید نیست. بهتر است حداقل به محتواهای قدیمی خودتان، نسبت به تعداد کلماتی که دارند، چیزی در حدود 150 کلمه به بالا محتوای جدید و جذاب اضافه کنید.

3_ نرخ پرش و کلیک را بهینه کنید

پنل سرچ کنسول سایت خودتان را باز کنید، به بخش performance مراجعه کرده و در آنجا روی گزینه impressions کلیک کنید. به این صورت تمامی صفحات و محتواهایی که در سایت شما، در نتایج گوگل ایمپرشن بالایی دارند نمایش داده میشوند. (ایمپرشن تعداد نمایش سایت در نتایج فارغ از کلیک کردن یا نکردن کاربر است.)

حالا سعی کنید صفحاتی که ایمپرشن بالا اما نرخ کلیک پایینی دارند را پیدا کنید. اینها صفحاتی هستند که بارها توسط کاربران دیده شده اند، اما چیزی آنها را ترغیب به کلیک روی شان نکرده. نمونه این مثال را در تصویر پایین مشاهده میکنید:

در قدم اول برای افزایش نرخ کلیک این صفحات، باید به سراغ تغییر عنوان و متن توضیحاتشان بروید و آن را تبدیل به یک متن جذاب کنید. در قدم دوم به سراغ محتوای خود صفحه بروید و مطمئن شوید که کاربر بعد از ورود، با یک محتوای جذاب روبرو شده و سریعا از سایت خارج نمیشود. در این بخش به مقدمه صفحات توجه زیادی کنید. به این صورت با افزایش نرخ کلیک و در ادامه کاهش نرخ پرش صفحات، تعداد بازدید کنندگان به شدت زیادی به سایت جذب میکنید.

4_ تولید محتوای چند رسانه ای

تولید محتوای چند رسانه ای و انتشار آن در سایت، یکی از بهترین راهکارها جهت بهبود سئو محتوا و در ادامه برندسازی است. شما میتوانید با تولید محتوای ویدیویی و صوتی در نگاه اول اعتماد موتورهای جستجو را جلب کرده و سپس با بهبود تجربه کاربر، جایگاه مناسبی در ذهن آنها و در نتایج گوگل به دست بیاورید. نمونه چنین محتوایی در سایت ما، مقاله آموزش سئو محتوا است که با چندین ویدیو کاربردی و مفید، توانسته مخاطبان زیادی به فرین آکادمی جذب کند.

5_ محتواها را نشر دهید

و آخرین تکنیک سئو کلاه سفید، انتشار و اشتراک گذاری محتواست. به شما پیشنهاد میکنیم برای جذب بازدیدکننده به سایت، صرفا به سئو اکتفا نکنید. اگر محتواهای جذاب نوشته اید که فکر میکنید ارزش خوانده شدن دارند، آنها را از طریق شبکه های اجتماعی، ایمیل و… به اشتراک بگذارید. به این صورت میتوانید در همان روزهای اول پس از انتشار محتوا با جذب بازدید کننده و دریافت کامنت و نظر، قدرت سئو محتوای صفحه را افزایش داده و در ادامه رتبه بهتری هم در نتایج گوگل به دست بیاورید. دقت کنید که بسیاری از وبمستران در وب فارسی از این تکنیک استفاده نمیکنند و این یک فرصت مناسب برای شماست که به خوبی آن را به کار ببندید.

کلام آخر؛ تجربه کاربری

خیلی از وبمستران،  برای بهبود سئو سایت هرکاری که از دست شان می آید، انجام میدهند. یعنی کافی است یک مقاله در مورد اسکیما سایت مطالعه کرده یا متوجه شوند که amp تاثیر خوبی روی سئو سایتشان دارد. از همین فردا به سراغ آن رفته و اقدام به سئو سایت به کمک آنها میکنند. به عنوان کلام آخر در مقاله سئو کلاه سفید، پیشنهاد میکنم به جای این کار:

هرکاری که برای بهبود تجربه کاربری از دستتان برمی آید، انجام دهید!

به بخش های مختلف سایت رفته و مطمئن شوید که کاربران به خوبی میتوانند با وب سایت شما کار کنند. بهینه سازی تجربه کاربری در سایت، بازخورد به شدت مناسبی در سئو سایت شما خواهد داشت. پس آن را از قلم نیندازید.

در این مقاله در ابتدا به توضیح چیستی سئو کلاه سفید پرداختم. سپس 5 نکته حیاتی white hat seo را بیان کرده و بعد، 5 تکنیک استفاده از آن را برای شما توضیح دادم. امیدوارم از مطالعه این مطلب لذت برده باشید

منبع : frina

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *