به شما قول می‌دهیم بعد از خواندن این مطلب:

همه این‌ها نیاز به یک فنجان چای/قهوه و مطالعه این مطلب تا انتها دارد.

همراهمان باشید و قدم به قدم با آموزش گوگل آنالیتیکس پیش بیایید تا به تمام قول‌هایمان عمل کنیم

گوگل آنالیتیکس چیست؟ تعریف ساده گوگل انالیتیکس

به زبان خیلی ساده، گوگل آنالیتیکس یک ابزار رایگان برای کسب اطلاعات در رابطه با کاربران وبسایت است.

این موارد را به راحتی با یادگیری استفاده اصولی از آنالیتیکس می‌توان به دست آورد. آیا چیز بیشتری از یک ابزار رایگان می‌خواهید؟

چه کسانی باید گوگل آنالیتیکس را یاد بگیرند؟

یادگیری گوگل آنالیتیکس برای:

ضروری است تا با استفاده از داده‌های گوگل آنالیتیکس علاوه بر کاهش هزینه‌ها و بهینه سازی فرایند‌های وبسایت، تصمیمات بهتری را با استفاده از اطلاعات واقعی بگیرند.

با گوگل آنالیتیکس چه سوالاتی را می‌توانیم جواب دهیم؟

در اینجا قصد نداریم سوالاتی را مطرح کنیم که خیلی واضح باشند. مثلا اینکه این هفته چقدر کاربر داشته‌ایم؟ خب مشخصا آنالیتیکس جواب چنین سوالاتی را دارد. اما بیایید کمی کاربردی‌تر نگاه کنیم.

1. چطور بودجه تبلیغاتی رو در بهترین جای ممکن هزینه کنیم؟


تبلیغ در کدام کانال تلگرامی، کدام بنر، کدام منبع ترافیک (گوگل، اینستاگرام، گوگل ادز و…) موثرتر بوده است و یا کدام ایمیل ارسال شده بیشترین تاثیر در فروش محصول یا خدماتنان را داشته است‌؟مثال: فکر کنید هر ماه یک بودجه مشخصی برای تبلیغات دارید، مثلا ۲۰ میلیون تومان. اگر به دلیل برخی از مشکلات، بودجه ماه بعدی ۱۰ میلیون تومان، یعنی نصف شود دقیقا چطور انتخاب می‌کنید تبلیغاتتان را در کجا متوقف کنید و کجا را ادامه دهید؟ جواب این سوال اینجاست.

2. مسیر تبدیل شدن یک کاربر عادی سایت به مشتری، دقیقا به چه صورت بوده است؟


گاهی تعجب می‌کنید که کاربر ممکن است ۱۰ یا حتی ۲۰ بار باید با محصول شما مواجه شده باشد تا تصمیم به خرید بگیرد.
گوگل آنالیتیکس این اطلاعات را که کاربران از چه صفحاتی دیدن کرده اند تا خرید داشته باشند به شما خواهد داد اما چه کاربردی برایتان دارد؟
اگر واقعا کاربر باید ۱۰-۲۰ بار با محصول یا با برند شما برخورد داشته باشد تا تصمیم به خرید بگیرد،‌ یکی از اهداف بسیار مهم شما تبدیل کردن کاربر به لید(ثبت نام کاربر در سایت، فالو کردن شبکه‌های اجتماعی، تماس با ما و …) خواهد بود.
یعنی هدف اول شما برای کاربران جدید، خرید نیست. سپس باید فعالیت مشخصی برای فرایند تبدیل لید به مشتری داشته باشید و آن را به طور مداوم رصد و بهینه کنید.

3. چه ساعتی بیشترین ترافیک و چه ساعتی کمترین ترافیک را در وبسایتمان داریم؟

همیشه برای زمانی که یک تغییر اساسی دارید، مانند تغییر سرور، آپدیت کدهای سایت و … باید تا جای ممکن ریسک را کاهش دهید. چون ممکن است به دلایل مختلف، همه چیز طبق نقشه شما پیش نرود.سوالی که گوگل آنالیتیکس می تواند به راحتی به آن پاسخ دهد این است که اگر چنین تغییری داشتید چه زمانی کمترین کاربر آنلاین را دارید.در واقع به این صورت حتی اگر اتفاقی مانند مشکل سرور و در اصطلاح داون شدن یا از دسترس خارج شدن سایت بیوفتد، چون کاربران کمنری دارید، برای اصلاح زمان دارید. به همین راحتی🙂

این ها تنها ۳ سوال برای درک قدرت گوگل آنالیتیکس بود. کاربرد گوگل آنالیتیکس در دیجیتال مارگتینگ بسیار وسیع تر است و شما پاسخ صدها سوال کاملا متفاوت و مختلف را با توجه به نیازتان می‌توانید از این ابزار به دست آورید. فقط باید سوال خوب داشته باشید و نحوه کار کردن اصولی با گوگل آنالیتیکس را بلد باشید.

چطور گوگل آنالیتکس را نصب کنیم؟

برای نصب گوگل آنالیتکس به یک فی لتر ش..کن و یک اکانت جیمیل نیاز دارید. پس از آن کافیست به سایت گوگل آنالیتیکس بروید و یک حساب کاربری برای سایتتان درست کنید. بعد از انجام موفقیت آمیز این فرایند که کمتر از ۵ دقیقه طول می‌کشد، به شما یک کد داده می‌شود که باید در سایتتان قرار دهید، طوری که در تمام صفحات بعد از قسمت <head> تکرار شود.

آشنایی با اجزای مختلف گوگل آنالیتکیس

اگر نخواهیم شلوغش کنیم! گوگل آنالیتیکس به طور خیلی کلی ۲ بخش اصلی دارد.

  1. نوار بالایی گوگل آنالیتیکسدر این نوار شما می‌توانید:
    1. اکانت جیمیل خود را تغییر دهید
    1. از اطلاعیه‌های مهم انالیتیکس اطلاع پیدا کنید
    1. برای دسترسی سریع‌تر، گزارش‌های مختلف گوگل آنالیتیکس را جستجو کنید
    1. و بین اکانت‌های مختلف جا به جا شویدنوار بالایی گوگل آنالیتیکس

قسمت Home در گوگل آنالیتیکس

وقتی برای اولین بار یک اکانت گوگل آنالیتیکس را باز می‌کنید به صورت پیش فرض Home را می‌بینید که پر از داده‌های مختلف، اصطلاحات آنالیتیکس و نمودارها و جدول هایی است که ابتدای کار از آن‌ها سر در نمی‌آوریم! ترسناک بودن این بخش در ابتدا برای همه کسانی که روزی این ابزار را یاد گرفته‌اند کاملا آشناست پس نگران نباشید🙂

نکته مهم: تقریبا هیچ وقت برای تحلیل کردن داده‌ها به این بخش نگاه نمی‌کنیم و سراغ گزارش خاصی که جواب سوالمان را دارد می‌رویم. بعد از اینکه گزارش‌های اصلی را بشناسید این بخش برایتان آشنا به نظر می‌رسد اما در نهایت آن چنان کاربردی نیست.

قسمت Customization در گوگل آنالیتیکس

زمانی که شما گزارش‌های از پیش ساخته گوگل آنالیتکیس را به خوبی شناختید، به این مرحله‌ میرسید که گزارش مخصوص سایت خودتان را بسازید، بعضی از تنظیمات را تغییر دهید و در واقع کل گوگل آنالیتیکس را برای خودتان شخصی سازی کنید تا بیشترین استفاده را از این ابزار ببرید.

تا زمانی که به خوبی با تمام اجزای گوگل آنالیتکیس آشنا نشدید، برای یادگیری این بخش عجله نکنید.

این قسمت شامل ۴ بخش مختلف است:

·         Dashboard

در گوگل آنالیتیکس بیش از ۷۰ گزارش وجود دارد، گاهی برای چک کردن اینکه همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود باید برخی از بخش‌های چندین گزارش مختلف را ببینید. برای راحت تر شدن این فرایند شما می‌توانید یک داشبورد درست کنید که از تکه‌های مختلف تشکیل شده و هر تکه متعلق به یکی از آن گزارش‌هاست.

پس ساخت داشبورد در گوگل آنالیتیکس برای هر تخصصی مثل سئو، مدیریت محتوا و … باعث صرفه جویی در زمان و تصمیم گیری دقیق تری می شود، زیرا شما داده های مرتبط به یک حوزه مثل سئو را در یک گزارش می بینید.

·         Custom Report

گزارش‌هایی که برای مسئله یا کسب و کارتان شخصی سازی شده است را اینجا می‌سازید، تا بتوانید دقیق‌تر و حرفه‌ای تر به داده‌های خودتان نگاه کنید و روند تصمیم گیری را ساده‌تر کنید.

·         Saved Report

وقتی با گزارشی زیاد کار می‌کنید، با ذخیره کردن آن گزارش در بخش saved report آنالیتیکس، می‌توانید سریعتر به آن دسترسی داشته باشید. این بخش کمک می‌کند یک جای

اختصاصی برای گزارش‌هایی که روزانه با آن سر و کار دارید درست کنید.

·         Custom Alert

گاهی پیش می‌آید که به دلیل کوچک بودن تیم، یا تعدد کارهایی که در طول روز دارید و اولویت کارهای دیگر، چند روزی نتوانید به گوگل آنالیتکیس سر

بزنید. اما ممکن است در همان زمان، اتفاقاتی مثل افزایش ناگهانی فروش یا کاهش ناگهانی ترافیک و…. بیفتد و شما از آن خبر نداشته باشید.

راه حل این موضوع اینجاست:

در گزارش custom alert گوگل آنالیتیکس می‌توانید تنظیم کنید که آنالتیکیس اتفاقات را برایتان ایمیل کند تا اولین نفر از آن خبردار شوید.

از اینجا به بعد وارد بخش گزارش‌ها می‌شویم.

معرفی گزارش های گوگل آنالیتیکس

۱. گزارش Real Time در گوگل آنالیتیکس

همانطور که از اسم این بخش مشخص است، گزارش Real Time داده‌هایی در رابطه با اینکه در همین لحظه:

را به شما نشان می‌دهد.

کاربرد اصلی این گزارش برای زمانی است که کمپین تبلیغاتی جدیدی راه اندازی کرده‌اید و میخواهید از صحت داده‌ها مطمئن شوید. یا زمانی که میخواهید تنظیمات جدیدی مانند ایونت‌ها (events) را تست کنید.

پس اگر سایت شما ترافیک زیادی دارد، هر وقت دلتان گرفت، سری به این گزارش بزنید:))

خب!

از اینجا به بعد حواستان را شش دانگ جمع کنید. وارد گزارش‌های اصلی آنالیتیکس می‌شویم. باید کارکرد این بخش‌ها و گزارش‌های اصلی و کاربردی هر بخش را به خوبی بشناسید.

۲. گزارش audience در گوگل آنالیتیکس

در این گزارش تمام اطلاعاتی را که به شما دید بهتری نسبت به کاربران سایتتان می‌دهد، میبینید.

فعال کردن گزارش interest و demographics در آنالیتیکس

۳. گزارش acquisition در گوگل آنالیتیکس

در این گزارش می‌توانید تمام جزییات و اطلاعات مربوط به منبع ورود کاربر به سایت را ببینید.

این ها و خیلی سوالات دیگر، سوالاتی است که در این بخش می‌توانید پاسخ دهید.

۴. گزارش Behavior در گوگل آنالیتیکس

در این گزارش، به رفتار کاربران و جواب سوالاتی مثل:

میپردازد.

اگر این سوالات برایتان جذاب است، تمام پاسخ‌ها در انالیتیکس وجود دارد، فقط باید نحوه کار با این گزارش‌ها را یاد بگیرید.

۵. گزارش Conversion در گوگل آنالیتیکس

وقتی به یادگیری تعریف گل (goal) در گوگل آنالیتیکس بپردازید، در این گزارش، میزان رسیدن به اهداف یا گل هایی که در گوگل آنالیتیکس تعریف کرده اید نشان داده میشود و به سوالاتی مثل:

۶. قسمت Settings در گوگل آنالیتیکس

اهداف هر کسب و کاری متفاوت است، این تفاوت باعث شده داده‌های مورد نیاز آن‌ها نیز با هم متفاوت باشد. درست است که برخی از گزارش‌ها بدون توجه به نوع بیزنس مهم هستند اما اگر بخواهید جز کاربران حرفه‌ای آنالیتیکس باشید، باید بتوانید آن را برای کسب و کارتان شخصی سازی کنید.

این بخش همه تنظیمات مورد نیاز شما را دارد که در این مقاله برخی از موارد ضروری آن را بررسی خواهیم کرد.

۲ مفهوم ضروری که باید با آن‌ها به خوبی آشنا باشید

Dimensions: دایمنشن ها یا بُعدها، ویژگی‌هایی است که خصوصیت عددی ندارند (نمی‌توان آن‌ها را جمع،تفریق، ضرب یا تقسیم کرد).

مانند نام شهر،‌ رزولوشن، مدل موبایل، نوع مرورگر، آدرس صفحه و

Metrics: متریک ها ویژگی‌هایی هستند که در مقابل دایمنشن‌ها آن‌ها را می‌سنجیم و عددی هستند.

مانند تعداد کاربران،‌ زمانی که در سایت سپری کرده‌اند، نرخ تبدیل و …که در گوگل آنالیتکس به این صورت می‌بینید

در همه گزارش‌های گوگل آنالیتیکس، دایمنشن‌ها سطرهای گزارش و متریک‌ها ستون‌های گزارش‌ها را تشکیل می‌دهند.

برخی از متریک‌های مهم در گوگل آنالیتیکس

·         User: تعداد کاربران سایت

در گوگل آنالیتیکس، هر کاربر معادل یک مرورگر است. به این معنی که اگر یک کاربر با چند مرورگر مختلف وارد سایت شما شود، آنالیتیکس چند User مختلف برای یک نفر می‌بیند و محاسبه می‌کند. تقریبا تمامی ابزارهایی آنالیز وبسایت به همین صورت کار می‌کنند.

·         Session: دوره

رفتار کاربر(user) در یک بازه زمانی مورد بررسی قرار می‌گیرد که به این بازه زمانی Session(سشن) یا دوره گفته می‌شود.

هر کاربر می‌تواند چندین سشن داشته باشد به همین دلیل همیشه تعداد سشن‌ها بیشتر از تعداد کاربران است.

در یک سشن می‌تواند اتفاقات مختلفی مانند دیدن صفحات مختلف،‌ یا کارهایی مثل دیدن ویدیو، پر کردن فرم و … اتفاق بیوفتد.

حالا شما چرا باید با این متریک آشنا باشید؟

چون پایه‌ اندازه گیری در گوگل آنالیتیکس سشن است و بسیاری از تعاریف با آشنایی با سشن برای شما قابل فهم تر می شود. هر وقتی که کاربر برای ۳۰ دقیقه در سایت شما غیر فعال باشد، سشن ‌آن کاربر تمام شده و با ورود مجدد کاربر به سایت یک سشن جدید برای آن کاربر به اصطلاح باز می‌شود.

·         Bounce Rate: نرخ پرش

اگر یک سشن فقط یک صفحه از سایت شما را ببیند و بدون داشتن هیچ تعاملی از سایت خارج شود، به آن سشن، باونس شده گفته می‌شود، و درصد این سشن‌ها را متریک باونس ریت یا نرخ پرش تعریف می‌کند.

ایراداتی به این متریک وارد است، اما اگر بتوانید به درستی آن را اصلاح کنید نشان دهنده این است که آیا محتوا یا محصول انقدر جذاب بوده که کاربر را در صفحه نگه دارد یا خیر.

·         Session Duration: مدت دوره

این متریک نشان دهنده این است که یک سشن چه مدت در سایت شما بوده است. در اکثر مواقع هر چقدر این عدد بیشتر باشد، نشان دهنده کیفیت محتوای صفحه است، مگر آنکه کاربر برای پیدا کردن چیزی که به دنبال آن است گیج شده باشد.

·         Goals: اهداف

هر سایتی قطعا هدف یا مجموعه‌ای از اهداف دارد. مانند فروش محصولات، دریافت فرم مشاوره، دانلود اپلیکیشن، تماس با آن مجموعه و

در گوگل آنالیتیکس این اهداف را با نام Goal میشناسیم و به روش‌های مختلف این اهداف را تعریف می‌کنیم که هر زمانی کاربری از ما خرید کرد، فرم پر کرد و… داده‌هایی از رفتار آن کاربر داشته باشیم. این بخش بسیار مهم است و هر کسی که با گوگل آنالیتکیس سروکار دارد باید بتواند از این ویژگی مهم استفاده کند.

به شما توصیه می کنم حتما صفر تا صد ساخت goal در گوگل آنالیتیکس را یاد بگیرید.

·         Conversion Rate: نرخ تبدیل

به درصد سشن‌هایی گفته می‌شود که Goal یا هدف سایت شما را انجام داده‌اند.

نرخ تبدیل متریک بسیاری مهمی است که همه ما به دنبال بهبود آن هستیم.

در مقاله های آینده حتما در رابطه با نرخ تبدیل توضیحات مفصل و کاربردی را خواهم داد. اما برای شروع بهتر است این مقاله را مطالعه کنید.

گزارش‌های کاربردی گوگل آنالیتیکس

تا این لحظه برای من که یکی از تخصص‌های اصلی ام کار با این ابزار است پیش نیامده که از تمام گزارش‌های گوگل آنالیتیکس استفاده کنم. چون همه این گزارش‌ها کاربردی نیستند. به همین دلیل در اینجا قرار نیست سراغ هر کدام از آن‌ها برویم. در عوض مهمترین گزارش‌هایی که باید با آن‌ها آشنا شوید را با یک مثال از کاربرد آن‌ها میبینید.

نکته: توجه کنید که ممکن است برای پاسخ به یک سوال از ترکیب چندین گزارش استفاده کنیم. در اینجا به دلیل محدودیت‌هایی که وجود دارد از این مدل مثال‌ها میگذریم.

·         گزارش Source/Medium

برای کسب و کارها مهم است که کجا بیشترین اثربخشی را در فروش داشته اند. منظور از کلمه کجا، میتواند:

این گزارش بهترین موارد برای اثر بخش کردن تبلیغات و حضورتان در فضای دیجیتال را برای شما فراهم می کند، زیرادر ابتدای شروع یک کسب و کار به پاسخ این سوالات نیاز دارید.

·         گزارش Landing Page

منظور از لندینگ پیج یا صفحه فرود در گوگل آنالیتیکس، صفحاتی است که کاربر به عنوان اولین صفحه، بعد از ورود به سایت شما می‌بیند.

در این گزارش می‌توانید ببینید کدام صفحه بیشتر از صفحات دیگر، نقطه شروع سفر کاربر تا فروش نهایی بوده است. خب دانستن این موضوع چه کاربردی دارد؟

با جواب به این سوال می‌توانید عوامل این اتفاق را شناسایی کنید و با توجه به این عوامل، صفحات مشابه بسازید و کاربران را به آن صفحات هدایت کنید تا به طور کلی فروشتان افزایش پیدا کند.

یا می‌توانید با توجه به اهدافی (Goals) که برای هر صفحه گذاشته‌اید، بررسی کنید که چه تعداد از کاربران دقیقا همان رفتار را انجام داده‌اند و با تغییراتی روند بهبود را بسنجید.

·         گزارش Speed Suggestion

سرعت وب سایت پارامتر بسیار تاثیر گذاری برای تجربه کاربری (UX) بهتر، فروش بیشتر و کسب رتبه در موتورهای جستجو (سئو) دارد. پس حتما باید برای بهبود آن زمان و انرژی بگذارید و در بازه‌های زمانی مشخص آن را بررسی کنید.

ابزار‌هایی مثل GTMterix یا Page Speed Insight وجود دارند، اما شما به راحتی نمی‌توانید آمار سرعت همه صفحات را ببینید و مهمتر از آن، دقیقا نمی‌توانید بفهمید برای کاربر شما دقیقا چقدر طول کشیده تا سایت به صورت کامل بارگذاری شود زیرا این ابزارها از سرورهای مختلف خودشان سایت شما را باز می‌کنند.

این گزارش به شما دقیقا می‌گوید برای کاربران به طور متوسط چقدر زمان نیاز بوده تا به صورت کامل صفحات شما را ببینید و به دلیل اتصال به Page Speed Insight تعداد پیشنهاداتی که برای بهبود سرعت صفحه دارد را نیز به شما نشان می‌دهد. کافیست بر روی مثلا ۸ total کلیک کنید تا مستقیما آن صفحه آنالیز شده و مشکلات سرعت آن را ببینید.

·         گزارش Search Term

چطور میتوانید بفهمید کاربر در وبسایت شما چه چیزهایی را جستجو کرده است؟ به آسانی.

فرض کنید یک فروشگاه اینترنتی یا یک بلاگ دارید، اینکه بدانید کاربر دقیقا در سایت شما دنبال چه مقاله یا چه محصولی می‌گردد و این علاقه بین چند کاربر مشترک است قطعا اطلاعات ارزشمندی برای شما به حساب می‌آید، نه؟ با فعال کردن گزارش site search در گوگل آنالیتیکس دقیقا می‌توانید کلماتی که کاربر در سایت شما جستجو کرده است را پیدا کنید.

این گزارش کمک بسیار زیادی نیز در جستجوی کلمات کلیدی یا کیورد ریسرچ برای بهبود سئوی وب سایت شما می کند.

·         گزارش Funnel Visualization

اتفاقات مختلفی می‌تواند مانع رسیدن کاربر به هدفی که برایش در نظر گرفته‌اید (مانند پر کردن یک فرم، خرید یک محصول و …) شود.

پس اینکه، دقیقا بدانید از کدام مرحله کاربران بیشتری منصرف شده‌اند، به شما کمک می‌کند که بدانید دقیقا باید دنبال حل کدام مشکل در کدام صفحه باشید. گاهی با تغییرات کوچکی در صفحه مشکل دار، می‌توانید نرخ تبدیل را به راحتی افزایش دهید و این گزارش یکی از ابزارهای موثر در بهبود تجربه کاربری است.

۴ نکته ضروری برای شروع کار با گوگل آنالیتیکس

باید استفاده درست از UTM ها را بلد باشید

یو تی ام ها، پارامترهایی هستند که به گوگل آنالیتیکس می‌گویند منبع ترافیک کاربر کجاست. کاربرد این بخش زمانی مشخص می‌شود که میخواهید تبلیغاتتان را بهینه کنید.

مثلا بین ۱۰ کانال تلگرام، قرار است تبلیغات ۳ کانال را تمدید کنید. اینجا جاییست که UTM ها به داد شما می‌رسند.

ساخت و استفاده از آن‌ها اصلا کار سختی نیست. برای بهینه سازی کمپین های تبلیغاتی بهتر است همه چیز در رابطه با ساخت UTM در انالیتیکس را بدانید.

اهداف سایت را مشخص کنید.

چون هدف هر وبسایتی می‌تواند با وبسایت دیگر کاملا متفاوت باشد، به طور پیش فرض در گوگل آنالیتیکس، اهداف یا goal های از پیش ساخته شده‌ای نداریم و باید خودتان به درستی آن‌ها را تعریف کنید. برای یادگیری نحوه ساخت goal ها در آنالیتیکس را حتما بخوانید.

مراقب درگاه پرداخت باشید

اگر در سایتتان درگاه پرداخت دارید و کاربر باید پرداختی انجام دهد، اکانت گوگل آنالیتیکس شما نمی‌تواند به خوبی منبع ترافیکی که منجر به پرداخت شده را تشخیص دهد. دلیل این اتفاق و نحوه حل این مشکل بسیار بزرگ را در رفع مشکل ۱۰۰٪‌ فروشگاه‌های اینترنتی در آنالیتیکس بخوانید.

– site search را فعال کنید

در همین مطلب اشاره شد که می‌توانید ببینید کاربران در سایت شما چه چیزی جستجو کرده‌اند. برای اینکار باید تغییرات بسیار آسانی را در گوگل آنالیتیکس انجام دهید.

یادگیری حرفه‌ای گوگل آنالیتیکس

در این مطلب تلاش کردیم نکات مهم و ضروری برای شروع کار با گوگل آنالیتیکس را به شما آموزش دهیم اما این قطعا این پایان کار نیست. آموزش گوگل آنالیتیکس و ابزارهای مرتبط با آن مانند گوگل تگ منیجر نیاز به زمان بسیار بیشتری دارند. این زمان برای من تا به این لحظه نزدیک به ۴ سال طول کشیده و هنوز یادگیری ادامه دارد. اما می خواهم این مسیر را برای شما ساده‌تر کنم.

اگر دوست دارید خیلی سریع مواردی که در عمل برایتان کاربرد دارد را یاد بگیرید و استفاده همه این گزارش‌ها را به صورت عملی ببینید، دوره جامع‌ آموزش گوگل آنالیتیکس گزینه خوبی است.

1- دوره‌های آموزشی گوگل آنالیتیکس

روشی که من برای یادگیری حرفه‌ای گوگل آنالیتیکس پیشنهاد می‌کنم، شروع یک دوره آموزشی است و پس از آن شما دید کاملا خوبی نسبت به نحوه کار، ترفندها و کاربردهای مختلف آنالیتیکس دارید. پس از آن هر جایی که خواستید بیشتر یاد بگیرید کافیست بتوانید به درستی در گوگل سرچ کنید.

نکتهمنابع یادگیری گوگل آنالیتیکس کم نیستند. می‌توانید دوره‌های باکیفیت و بی کیفیت، رایگان و غیررایگان بسیاری پیدا کنید اما مهم ترین موضوع کاربردی بودن و انتقال تجربه کار در این کلاس ها است.

آموزش گوگل آنالیتیکس آکادمی

زبان آموزش: انگلیسی

مزایا: دید خوبی در رابطه با نحوه کار گوگل آنالیتیکس به شما می‌دهد

معایب: طبق تجربه و نظر دوستانی که در دوره‌ها شرکت کرده‌اند مطالب بیشتر تئوری و بیشتر در رابطه با نحوه کار گوگل آنالیتیکس است نه لزوما نحوه استفاده عملی از آن

آموزش گوگل آنالیتیکس سایت conversionxl

زبان آموزش: انگلیسی

مزایا: تاکید بر روی عملیاتی بودن آموزش‌ها است.

معایب: هزینه بالای دوره ها

دوره آموزش گوگل آنالیتیکس آنالیتیپس:

زبان آموزش: دوره آموزش گوگل آنالیتیکس به زبان فارسی

مزایای دوره جامع آموزش آنلاین گوگل انالیتیکسدوره جامع آموزش گوگل آنالیتیکس، ترکیبی از تمام آموزش های تئوری و کاربردی است. تمامی اطلاعات کاربردی و راه حل چالش هایی که ممکن است که در محیط کار با آن مواجه شوید، با هزینه مناسب برای شما فراهم شده است.

ما تا این لحظه ۵ دوره حضوری برگزار کرده ایم و در مجموع دوره‌های حضوری و غیرحضوری بیش از ۳۰۰ نفر در دوره گوگل آنالیتکیس شرکت کرده‌اند.

در این دوره تلاش این است که شما از کاربردی‌ترین بخش‌های گوگل آنالیتیکس بتوانید به صورت حرفه ای استفاده کنید.

برای آشنایی با این دوره وارد صفحه دوره جامع گوگل آنالیتیکس شوید.

معایب: شما بگویید و ما گوش میدهیم و هر دوره را بهبود میدهیم.

خب بعد از آموزش قدم به قدم گوگل آنالیتیکس در کلاس آموزشی، دیگر خودتان میتوانید چالش های پیش رو را با کمی سرچ در گوگل حل کنید. اما برای راحتی کار شما، در این قسمت بهترین منابع آموزش گوگل آنالیتیکس را برای ادامه راه آورده ام. حتما با مطالعه آن ها، خودتان را به روز نگه دارید.

2- بهترین منابع برای یادگیری گوگل آنالیتیکس

خواندن بلاگ پست‌ها و پیدا کردن ارتباط آن‌ها با یک‌ دیگر قطعا زمان‌بر است. این راهی بود که من در ابتدای مسیر طی کردم. بلاگ‌هایی که برایتان در ابتدای مسیر کاربردی خواهند بود:

هر وقت داخل سرچ‌هایی که در مورد گوگل آنالیتیکس دارید این سایت را دیدید بدون شک کلیک کنید. پاول هر ۱-۲ ماه یک مطلب کامل در رابطه با موضوعات مهم آنالیتیکس منتشر می‌کند که همه خواندنی و پر از نکات مهم هستند.

بعد از آنلاین متریکس یکی از گزینه‌های اصلی برای تازه‌کارهاست. مطالب ساده نوشته شده است و نویسنده مستقیما سراغ اصل مطلب می‌رود.

سوالات متداول

آیا گوگل آنالیتیکس کاملا رایگان است؟

این ابزار نسخه رایگان و پولی دارد. نسخه رایگان آن برای اکثر وبسایت‌ها کاملا کافی است. اگر سایت شما در ابعداد دیوار، آپارات، دیجیکالا و سایت‌های بسیار پربازدید باشد نیاز به پرداخت هزینه برای دریافت کاملا تمامی اطلاعات دارید که در آن صورت هم گوگل آنالیتیکس گزینه مناسبی برای پرداخت سالانه ۲.۵ میلیارد تومان نیست🙂

آیا در ایران، با دامنه ir می‌توان از گوگل آنالیتیکس استفاده کرد؟

بله، تنها چیزی که نیاز دارید یک فیلتر شکن است و هیچ مشکلی در جمع آوری داده‌ها برای اکانت‌های ایرانی وجود ندارد.

تفاوت گوگل آنالیتیکس و گوگل تگ منیجر در چیست؟

گوگل تگ منیجر ابزاری کاربردی برای مدیریت تگ‌های سایت شماست، در واقع هیچ داده‌ای را در آن نمی‌توانید ببینید۴ تفاوت تگ منیجر با آنالیتیکس را در این مقاله بخوانید.

داشتن گوگل آنالیتیکس ارتباطی با بهبود سئو دارد؟

خیر، اما از داده‌های گوگل آنالیتیکس می‌توانید برای بهبود سئو کمک های خوبی بگیرید اما به طور مستقیم ارتباطی با آن ندارد. اما شما به عنوان مسئول سئو نیز دارید تا استفاده های کاربردی از این ابزار را بدانید

منبع : analytips.io

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *